Kamica nerkowa w ciąży - przyczyny, objawy, leczenie

Kamica nerkowa w ciąży to stan, gdy w drogach moczowych pojawiają się nierozpuszczalne złogi, będące efektem wytrącania się substancji chemicznych zawartych w moczu. Kamienie nerkowe mogą powodować duże dolegliwości, a nawet doprowadzić do uszkodzenia nerki. Jakie dają objawy? Na czym polega diagnostyka i leczenie przypadłości?

Kamica nerkowa w ciąży, inaczej kamica moczowa, pojawia się pod wpływem odkładania się w drogach moczowych - w postaci złogów - związków chemicznych obecnych w moczu. Ponieważ złogi mogą powstać tak w nerkach, jak i drogach odprowadzających mocz, wyróżnia się: kamicę nerkową, moczowodową i pęcherzową.

Zobacz wideo

Kamica nerkowa w ciąży - przyczyny

Do głównych przyczyn powstawania złogów i pojawienia się kamicy nerkowej w ciąży należą:

  • wysokie stężenie substancji kamicorodnych w moczu (szczawiany, wapń, fosforany, cystyna, kwas moczowy). Wyróżnia się kamienie: fosforanowo-wapniowe, szczawianowo-wapniowe, moczanowe (złogi kwasu moczowego), cystynowe, struwitowe,
  • zastój moczu,
  • poszerzenie dróg odprowadzających mocz,
  • zakażenia układu moczowego.

Europejski Instytut Badań nad Kamicą Nerkową wskazuje na czynniki predysponujące do kamicy w ciąży. To:

  • zastój moczu. Powiększona macica uciska na moczowód powodując wodonercze,
  • produkcja estrogenów oraz progesteronu, które działają rozluźniająco na moczowód, utrudniając odpływ moczu z nerek,
  • zwiększony przepływ krwi przez nerki, co powoduje zwiększone wydalanie z moczem wapnia, sodu oraz kwasu moczowego,
  • produkcja witaminy D3 przez łożysko, co prowadzi do zwiększonego wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego i podwyższenia stężenia go w moczu.

Kamica nerkowa w ciąży - objawy

Kamica nerkowa nie zawsze daje objawy (kamica nerkowa bezobjawowa). Najbardziej typowymi symptomami choroby są:

  • kolka nerkowa, czyli ból zlokalizowany w okolicy lędźwiowej, promieniujący do spojenia łonowego, narządów płciowych zewnętrznych i wewnętrznej powierzchni ud,
  • zastój moczu w nerce i rozciąganie miedniczki nerkowej, problemy z oddawaniem moczu, bolesne parcie na mocz, ból podczas oddawania moczu oraz częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach,
  • nudności i wymioty,
  • omdlenia,
  • niskie ciśnienie krwi (hipotensja),
  • krwiomocz.

W badaniu fizykalnym stwierdzana jest bolesność okolicy nerki. Może wystąpić również zwiększone napięcie mięśni po stronie kolki. W większości przypadków objawy kliniczne pojawiają się w II i III trymestrze ciąży.

Kamica nerkowa w ciąży - diagnostyka i leczenie

Kamica moczowa u ciężarnej jest problemem zarówno diagnostycznym, jak i leczniczym. W przypadku jej podejrzenia badaniem pierwszego wyboru jest USG. Badania z wykorzystaniem promieni rentgenowskich, takie jak urografia czy tomografia komputerowa stosuje się tylko w przypadkach powikłanych bądź skomplikowanych. Czasem wykonuje się badanie technikami rezonansu magnetycznego (NMR). Diagnostyka kamicy nerkowej w ciąży ma bardzo duże znaczenie, gdyż kolka nerkowa może prowadzić do przedwczesnego porodu.

Czy istnieją domowe sposoby na kamice nerkową? Kobiety w ciąży, u których ją stwierdzono, powinny:

  • pić duże ilości wody (większe niż zazwyczaj). Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne,
  • pić soki z aronii czy czarnej porzeczki,
  • jeść żurawinę, pietruszkę, seler czy owoce jałowca,
  • unikać stosowania w nadmiarze preparatów zawierających wapń,
  • podejmować aktywność fizyczną o umiarkowanym nasileniu (co wspiera przesuwanie się i wydalanie złogów).

Jak leczyć kamice nerkową w ciąży? Dr n. med. Robert Drabczyk, specjalista chorób wewnętrznych i nefrolog wyjaśnia, że większość złogów zostaje wydalona samoistnie i w tych przypadkach wystarczające jest postępowanie zachowawcze. W leczeniu kamicy nerkowej w ciąży stosuje się głównie leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe. Jeśli złogi są niewielkie, zostają wydalone z moczem. Jeśli są większe, prawdopodobieństwo samoistnego wydalenia maleje. Ciąża stanowi przeciwwskazanie do leczenia kamicy moczowej technikami litotrypsji pozaustrojowej (tzw. ESWL). Najczęstszą procedurą zabiegową jest cystoskopowe założenie cewnika moczowodowego.

Kamica nerkowa w ciąży nie stanowi zagrożenia dla dziecka, jednak gdy nie jest leczona lub jest leczona nieskutecznie, może prowadzić do wielu powikłań, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie matki i prawidłowy przebieg ciąży. Do ostrych powikłań kamicy nerkowej należy: zakażenie układu moczowego, ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, nefropatia zaporowa oraz roponercze. W przypadku pojawienia się objawów mogących wskazywać na kamicę nerkową należy niezwłocznie skontaktować się z urologiem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.