Bóle krzyża w ciąży - jak sobie pomóc?

Bóle krzyża w ciąży to powszechna dolegliwość. Skarży się na nią ponad połowa przyszłych mam. Choć przypadłość nie jest dokuczliwa, nie stanowi zagrożenia ani dla kobiety, ani dla dziecka, czasem stanowi powód do niepokoju. Jakie są przyczyny bólu krzyża w ciąży? Jak sobie pomóc? Kiedy iść do lekarza?

Bóle krzyża w ciąży to jedna z typowych ciążowych dolegliwości, która pojawia się zwykle na finiszu drugiego trymestru, choć bywa, że zaczyna dokuczać wcześniej bądź później. Epizody bólowe o różnym nasileniu odczuwa ponad połowa przyszłych mam. Dzieje się tak, ponieważ - jak podkreślają specjaliści - ciąża dla organizmu kobiety stanowi poważne obciążenie, szczególnie w odniesieniu do układu kostno-szkieletowego.        

Ból pleców może pojawić się w każdej chwili, ma też różną intensywność. Czasem jedynie daje o sobie znać, ale bywa, że dolegliwości są tak silne, że utrudniają funkcjonowanie czy poruszanie się. Ból kręgosłupa często nasila się podczas zmiany pozycji, po wstaniu z łóżka, podczas długiego stania. Nie ma reguły.

Czego nie wolno robić w ciąży?

Zobacz wideo

Bóle krzyża w ciąży - przyczyny

Ból krzyża w ciąży może pojawić się z wielu powodów. Najczęściej jest wywołany powiększającym się obwodem i ciężarem brzucha, co w konsekwencji stanowi coraz większe obciążenie kręgosłupa i miednicy, a i powoduje zmiany ustawienia kości krzyżowej. Pogłębia się lordoza odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a mięśnie jego dolnego odcinka wykonują coraz większą pracę, by móc zrównoważyć masę rosnącego brzucha i przenieść środek ciężkości ciała do przodu. To niezbędne, by utrzymać pionową i prawidłową postawę ciała. W rezultacie wzmożonego wysiłku i większego napięcia mięśni dolnego odcinka kręgosłupa mogą pojawić się tak zwane przeciążeniowe bóle pleców. Powstają dysfunkcje stawowe, więzadłowe i mięśniowo-powięziowe.

Innych przyczyn bólu krzyża w ciąży upatruje się w:

  • przyroście masy ciała,
  • ucisku główki dziecka na nerw kulszowy,
  • nagłym wysiłku,
  • gwałtownym ruchu czy dźwignięciu,
  • nadwyrężeniu kręgosłupa,
  • braku ruchu,
  • przebywaniu w pozycjach niekorzystnych (na przykład wykonywanie pracy "za biurkiem"),
  • rwie kulszowej,
  • bólu korzonków.

Na bóle krzyża w ciąży najczęściej narzekają kobiety, które problemy z kręgosłupem miały jeszcze przed zajściem w ciążę oraz przyszłe mamy, które szybko przybierają na wadze, nie są aktywne fizycznie i mają słabą kondycję psychiczną. Dlatego o plecach warto pomyśleć jeszcze przed zajściem w ciążę - zdecydowanie trzeba wzmacniać mięśnie zarówno pleców, jak i brzucha.

Ból krzyża w ciąży - jak sobie pomóc? Co robić?

Łagodzenie i sposób leczenia bólu krzyża w ciąży zależy od przyczyny dolegliwości. W przypadku rwy kulszowej lub kłopotów z korzonkami należy zgłosić się do lekarza. Z przeciążeniowymi bólami kręgosłupa w ciąży zwykle można sobie poradzić z domowymi metodami.

Bardzo ważna jest pozycja leżąca, w której należy jak najczęściej odpoczywać. Przydadzą się nie tylko specjalne, bezpieczne dla ciężarnych maści oraz plastry i okłady (trzeba pamiętać, by bez konsultacji z lekarzem nie stosować żadnych leków, maści i plastrów). Warto poprosić o pomoc doświadczonego fizjoterapeutę - dobrze wykonany masaż pleców powinien złagodzić dolegliwości. Pomocna może być także specjalna poduszka dla ciężarnych - wałek, która podłożona pod nogi pozwala złagodzić niewygodę i dyskomfort. Skutecznym sposobem na złagodzenie bólu krzyża w ciąży jest kąpiel w letniej wodzie.

Jeśli dokucza ból krzyża w ciąży, należy kontrolować przyrost wagi, unikać dźwigania i dużego wysiłku, a także dużo odpoczywać. Warto postawić na aktywność fizyczną. Cuda potrafi zdziałać pływanie, spacery, a także zajęcia dla ciężarnych typu joga, pilates czy stretching.

Kiedy bóle krzyża w ciąży powinny niepokoić?

Choć bóle krzyża w ciąży nie są zwykle powodem do niepokoju, w niektórych sytuacjach powinny skłonić do konsultacji ze specjalistą. Kiedy iść do lekarza? Jeśli:

  • ból jest ostry i przeszywający,
  • ból w krzyżu pojawia się często, utrzymuje przez długi czas i jest tępy,
  • bólowi towarzyszy osłabienie, drętwienie nóg i nieprzyjemne uczucie w okolicy spojenia łonowego,
  • ból promieniujące do obu kończyn równocześnie,
  • bólowi kręgosłupa towarzyszy gorączka,
  • ból promieniujące do bioder, pośladków, pachwin, pojawiają się zaburzenia czucia,
  • bólowi towarzyszy zablokowanie ruchu, czyli gdy doszło do unieruchomienia w konkretnej pozycji,
  • doszło do zaostrzenia dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego u kobiet, u których ból tego odcinka dokuczał przed ciążą.

Jeżeli bóle krzyża w ciąży są dokuczliwe bądź pojawiły się niepokojące objawy, trzeba poszukać pomocy specjalisty - zgłosić się do lekarza, fizjoterapeuty bądź ortopedy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA