Pierwsza miesiączka po porodzie - kiedy okres po ciąży?

Pierwsza miesiączka po porodzie pojawia się w różnym czasie. To bowiem, kiedy świeżo upieczona mama będzie miała okres po ciąży, jest kwestią indywidualną, zależną od wielu czynników. Nie można określić wiążącego terminu, który dotyczyłby każdej mamy. Od czego zależy termin pojawienia się okresu po ciąży? Kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie? Czy będzie taka sama jak kiedyś?

Pierwsza miesiączka po porodzie pojawia się w różnym czasie. Głównie zależy to do tego, czy kobieta karmi piersią, czy nie oraz czy stosuje antykoncepcję hormonalną. U kobiet, które nie karmią piersią, okres wraca przeważnie po 6, czasem 10 tygodniach. U mam karmiących swoje dzieci piersią okres po porodzie może pojawić się dużo później, bo nawet po więcej niż 20 tygodniach. Nie jest to jednak regułą, wiele zależy od indywidualnych predyspozycji i poziomu hormonów. Zdarza się, że u kobiety, która karmi dziecko naturalnie, pierwsza miesiączka po porodzie pojawi się tuż po połogu lub po roku. Dzieje się tak, ponieważ podczas karmienia piersią w organizmie kobiety produkowana jest prolaktyna - hormon, który hamuje owulację. Z kolei sposób zakończenia porodu - poród naturalny lub cesarskie cięcie - nie mają wpływu na to, kiedy pojawi się okres po ciąży.

Zobacz wideo

Krwawienie w połogu a pierwsza miesiączka po porodzie

Należy pamiętać, że krwawienie, które występuje u kobiet tuż po porodzie nie jest miesiączką. To tak zwane odchody połogowe. Wydzielina, która początkowo ma krwisty kolor, zawiera śluz, krew oraz resztki błon płodowych z macicy. To zjawisko naturalne i znak, że macica oczyszcza się, wraca do kształtów i rozmiarów sprzed ciąży. Odchody połogowe występują zarówno u kobiet, które rodziły siłami natury, jak i u tych, których ciążę zakończyło cesarskie cięcie. Oczyszczanie macicy trwa krócej u matek, które naturalnie karmią piersią i są w większym ruchu. W tym czasie zaleca się korzystanie ze specjalnych podkładów poporodowych lub bawełnianych podpasek.

Pierwsza miesiączka po porodzie. Jaki jest okres po ciąży?

Pierwsza miesiączka po porodzie pojawia się u kobiet w różnym czasie. U każdej mamy może też wyglądać inaczej. Początkowo menstruacje mogą być nieregularne i nieco inne niż te sprzed ciąży. U niektórych mam ich obfitość jest większa, u innych krwawienie jest skąpe. Także czas jej trwania jest trudny do przewidzenia. Oczywiste jest również, że w pierwszych miesiącach po porodzie miesiączka będzie trwała krócej bądź dłużej niż kiedyś. Ma to związek z burzą hormonalną - organizm po ciąży i porodzie dość długo wraca do formy i odzyskuje równowagę.

U wielu kobiet pierwsza miesiączka po porodzie, ale i kolejne również, jest mniej bolesna - odczuwane skurcze i inne dolegliwości są mniej intensywne niż wcześniej. Co ważne - pierwsza miesiączka po porodzie nie wpływa na ilość i jakość produkowanego przez kobiece piersi pokarmu. Niepokój za to powinny budzić:

  • nagłe i bardzo obfite krwawienia,
  • ból brzucha, gorączka, ogólne osłabienie organizmu,
  • kiedy pierwsza miesiączka po porodzie, przy karmieniu dziecka piersią, nie wraca po upływie 6 miesięcy (warto tę sytuację skonsultować z lekarzem - tak na wszelki wypadek),
  • gdy cykl miesiączkowy po upływie 6 miesięcy od pierwszego okresu nadal jest nieregularny.

Pierwsza miesiączka po porodzie a płodność

Powracając po ciąży i połogu do aktywności seksualnej należy pamiętać, że brak miesiączki czy karmienie dziecka piersią nie chronią przed zajściem w ciążę. Choć w okresie laktacji, gdy w organizmie produkowana jest prolaktyna i dziecko nie jest dokarmiane i dopajane, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę nie jest wysokie, i tak należy pamiętać o zabezpieczeniu.

U niektórych kobiet brak owulacji, a co za tym idzie okres niepłodności, utrzymuje się wprawdzie przez cały okres karmienia piersią, należy jednak pamiętać, że po pierwsze termin pierwszej miesiączki po porodzie trudno ustalić i przewidzieć, a po drugie - menstruację zwykle poprzedza owulacja. Może się więc zdarzyć, że świeżo upieczona mama zajdzie w kolejną ciążę, nie doczekawszy się pierwszej miesiączki po porodzie.

Kobietom, które nie chcą zajść w ciążę, a karmią dziecko piersią, zaleca się stosowanie prezerwatyw lub tabletek antykoncepcyjnych przeznaczonych dla matek karmiących piersią. Kobiety, które karmią swoje maluchy mlekiem modyfikowanym, mogą stosować każdą metodę antykoncepcyjną. Sprawdzą się również tabletki antykoncepcyjne czy plastry. Wybór najlepszej metody warto omówić z ginekologiem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA