Podróż w ciąży - o czym należy pamiętać? Kiedy i jak podróżować?

Podróże w ciąży nie są zabronione, choć należy pamiętać, że mogą wiązać się nie tylko z niedogodnościami, ale i ryzykiem. O czym pamiętać, wybierając się w podróż w ciąży samolotem, pociągiem czy autokarem? Jakie zachować środki ostrożności? Kto i w jakich sytuacjach powinien zrezygnować z podróży w ciąży?

Podróż w ciąży jest dla organizmu ciężarnej sporym wyzwaniem. Wiąże się z różnymi dolegliwościami, zmęczeniem i dyskomfortem. To także ryzyko i zagrożenia, które zależą od:

  • długości pokonywanej odległości,
  • środka transportu,
  • obecności osoby towarzyszącej,
  • stanu zdrowia kobiety,
  • wieku ciąży oraz tego, jak przebiega,
  • czy ciąża jest pojedyncza czy też mnoga,
  • obciążenia fizycznego i psychicznego towarzyszącego podróży,
  • dostępności pomocy lekarskiej w razie konieczności.
Zobacz wideo

Podróż w ciąży - środki ostrożności

Długa podróż w ciąży, niezależnie od środka transportu, jest obciążająca. Warto mieć na uwadze, że bycie unieruchomioną przez dłuższy czas wiąże się nie tylko ze zmęczeniem, ale i zwiększonym ryzykiem zakrzepowego zapalenia żył.

Należy pamiętać, że podczas podróży samolotem w zaawansowanej ciąży, kiedy zmiany ciśnienia są bardziej odczuwalne, może również dojść do wypłynięcia płynu owodniowego. W samolocie dodatkowo pojawia się ryzyko odwodnienia, które występuje fizjologicznie na dużych wysokościach. Co robić? Rezygnacja z podróży w ciąży nie jest koniecznością. Wystarczy pamiętać o częstym wstawaniu, spacerowaniu, ćwiczeniu nóg. Dobrym pomysłem jest założenie pończoch przeciwżylakowych, zastosowanie preparatów przeciwzakrzepowych oraz picie dużych ilości płynów. Jeśli przyszła mama podróżuje samochodem, co dwie godziny jazdy powinna robić kilkunastominutowe przerwy. Warto je wykorzystać na rozprostowanie nóg, krótką przechadzkę i kilka ćwiczeń.

Podróż w ciąży - o czym należy pamiętać

Za najlepszy i najbardziej bezpieczny moment na podróżowanie w ciąży uważa się drugi trymestr. Wówczas ustępują wówczas pierwsze dokuczliwe objawy, brzuch jeszcze nie krępuje swoją wielkością, a ciąża jest potwierdzona i wiadomo, że wszystko jest w porządku i pod kontrolą.

Choć kobiety w prawidłowo przebiegającej ciąży nie muszą unikać podróży, warto zachować pewne zasady bezpieczeństwa i środki ostrożności. O czym pamiętać?

  • Każda da kobieta, która planuje podróż w ciąży, zawsze powinna mieć przy sobie kartę ciąży oraz wyniki wszystkich dotychczasowych badań (bardzo ważna jest informacja o grupie krwi).
  • Ciężarna powinna podróżować w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Pas dolny powinien przebiegać pod brzuchem, na wysokości bioder, a skośny - przechodzić między piersiami. Zapięcie pasów pozwala uniknąć poważnych obrażeń w razie kolizji.
  • Wybierając się w podróż w ciąży w egzotyczne strony, w zależności od kraju docelowego podróży, stanu zdrowia kobiety i obecności ewentualnych przeciwciał, należy pamiętać o konieczności wykonania szczepień ochronnych przeciwko chorobom zagrażającym w danym regionie. Należy unikać szczepionek zawierających żywe wirusy. Podstawą kwalifikacji kobiety do szczepienia jest porównanie ryzyka zachorowania w stosunku do ryzyka powikłań poszczepiennych, dotyczących tak matki, jak i płodu. W ciąży należy unikać miejsc, w których łatwo o sensacje jelitowe bądź inne choroby, a także tych, gdzie opieka medyczna jest na niskim poziomie.
  • W czasie podroży należy nie tylko dużo pić (a i często, w miarę możliwości, chodzić do toalety), ale i pamiętać o jedzeniu - tak większych posiłków, jak i przekąsek (by uniknąć nudności, a także skoków poziomu cukru we krwi, które mogą prowadzić do omdleń).
  • Kobiety w ciąży o zwiększonym ryzyku lub z chorobami ogólnymi, które mogą się zaostrzyć bądź powikłać w czasie lotu, nie powinny odbywać podróży samolotem.
  • Większość linii lotniczych nie zezwala na to, by samolotami podróżowały kobiety po 36. tygodniu ciąży, a w przypadku ciąży wielopłodowej po 32. tygodniu ciąży. Wszystko to ze względów bezpieczeństwa i ryzyka rozpoczęcia się porodu w czasie lotu, co wiąże się z brakiem możliwości udzielenia pomocy medycznej.
  • Mając do wyboru krótki lot samolotem i wielogodzinną podróż samochodem, należy wybrać opcję pierwszą.
  • Zawsze, zwłaszcza przed dłuższą podróżą, ciężarna powinna skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Podróż w ciąży - przeciwwskazania

W niektórych przypadkach podróże w ciąży czasem są zakazane. Jakie są przeciwwskazania?

Podróże w ciąży są odradzane, a i zakazywane kobietom, które mają problemy z donoszeniem ciąży bądź chorują, są w niezbyt dobrym stanie ogólnym. Podróże są niewskazane na przykład w przypadku przodującego łożyska czy skracającej się szyjki macicy.

Zarówno ze względu na samopoczucie i towarzyszące ciąży dolegliwości, jak również z uwagi na ryzyko poronienia na początku ciąży i ryzyko przedwczesnego porodu, które pojawia się na finiszu ciąży, nie zaleca się długich podróży podczas pierwszego trymestru, a także pod koniec ciąży.

Więcej o:
Copyright © Agora SA