Leczenie zębów w ciąży - które zabiegi są bezpieczne, a które nie? Co warto wiedzieć?

Leczenie zębów w ciąży jest bardzo ważne, ponieważ choroby zębów i stany zapalne jamy ustnej są przyczyną przedwczesnych porodów i porodów zakończonych urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową. Które zabiegi stomatologiczne są bezpieczne w ciąży, a z którymi lepiej poczekać do porodu?

Leczenie zębów w ciąży często jest koniecznością. Choć nie można go unikać, należy starać się, by zabiegi dentystyczne były wykonywane w drugim trymestrze. Ma to związek z tym, że w pierwszym trymestrze ciąży ma miejsce rozwój organów płodu, co oznacza, że należy unikać czynników szkodliwych dla dziecka, z kolei w trzecim nie należy zbyt długo leżeć na plecach, ponieważ grozi to przedwczesnym porodem.

Zobacz wideo

Dbanie o higienę jamy ustnej, regularne kontrole stomatologiczne i leczenie zębów w ciąży to obowiązek każdej przyszłej mamy. Nie mniej ważne jest, by kobieta, która planuje ciążę, udała się na kontrolę do stomatologa, by wyleczyć wszelkie ubytki. To sprawi, że przynajmniej w początkowym etapie ciąży będzie mogła skupić się wyłącznie na higienie jamy ustnej, a nie zamartwianiem się, jak sobie poradzić z bólem zęba. Na późniejszych etapach ciąży trzeba zachować czujność, ponieważ zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety, mogą negatywnie wpływać na stan jamy ustnej i zębów.

Zaniedbania poczynione w zakresie stanu jamy ustnej nie tylko przekładają się na kondycję mamy, ale i mogą zaszkodzić dziecku. Ponieważ choroby zębów i przyzębia mogą przyczynić się do poronień, a także urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową, od stycznia 2019 r. obowiązują nowe wytyczne w opiece lekarskiej nad kobietami w ciąży. Według nowego rozporządzenie ministra zdrowia przyszła mama powinna odbyć konsultację stomatologiczną do 10. tygodnia ciąży.

Leczenie zębów w ciąży - które zabiegi stomatologiczne są bezpieczne w ciąży

Leczenie zębów w ciąży czasem jest konieczne. Jakie zabiegi i procedury mogą być wykonywane bez obaw o zdrowie mamy i dziecka?

  • czyszczenia i wypełniania ubytków,
  • znieczulanie (z wyłączeniem leków obkurczających naczynia krwionośne). Ważne jest, by ilość środka znieczulającego była ograniczona do minimum,
  • badania i zabiegi ortodontyczne,
  • leczenie dozwolonym dla kobiet w ciąży antybiotykiem, gdy zachodzi konieczność leczenia stanu zapalnego,
  • zabieg skalingu, tj. usunięcia złogów nazębnych (to ważne, zwłaszcza ze kobiety w ciąży często skarżą się na krwawienie dziąseł).

Leczenie zębów w ciąży - czego nie wolno robić

Choć zęby w ciąży trzeba bezwzględnie leczyć, zawsze o swoim stanie należy poinformować lekarza już na początku wizyty. To ważne, ponieważ pewne procedury i zabiegi dentystyczne nie są w ciąży wskazane. Są nimi: RTG, wybielanie zębów, zakładanie implantów, zabiegi protetyczne i kosmetyczne, które można odłożyć w czasie i wykonać je po porodzie. Należy również unikać wyrywania zębów, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Istnieją również pewne ograniczenia w zakresie leczenia kanałowego zębów (nie można wykonać zdjęcia RTG).

Leczenie zębów w ciąży - świadczenia gwarantowane

Kobieta w ciąży i w okresie połogu (czyli 6 tygodni od porodu) może leczyć zęby w prywatnych gabinetach, ale i skorzystać z oferty publicznej służby zdrowia w zakresie poszerzonym. Oznacza to, że przez NFZ refundowane są takie zabiegi, jak: leczenie zębów, leczenie kanałowe zębów i zabieg skalingu. Znieczulenie jest refundowane w połączeniu z innymi świadczeniami gwarantowanymi. Co to właściwie oznacza?

Ciężarna, zgłaszająca się do stomatologa z bólem zęba, ma prawo do udzielenia świadczenia w dniu zgłoszenia w każdej placówce, która ma podpisaną umowę na świadczenie usług w ramach NFZ, a po godzinie 19.00 w placówkach, w których pełniony jest dyżur stomatologicznej pomocy doraźnej.

Jeśli chodzi o leczenie zębów, "białe plomby" przysługują w zębach przednich górnych i dolnych (od 3+ do +3, od 3- do -3). Używany jest tzw. kompozytowy materiał chemoutwardzalny. W pozostałych zębach przysługują plomby szare - amalgamatowe.

Kobietom w ciąży i połogu (do 42. dnia po porodzie) przysługuje leczenie kanałowe wszystkich zębów, obejmujące leczenie do 3 kanałów w zębie.

W ramach świadczeń gwarantowanych kobietom w ciąży i połogu ubezpieczonym w NFZ przysługują: badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej, kontrolne badania lekarskie, leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej oraz usunięcie kamienia nazębnego.

Aby kobieta w ciąży mogła skorzystać z dodatkowych świadczeń gwarantowanych, nie musi mieć skierowania od lekarza. Należy posiadać dowód tożsamości. Dokumentem potwierdzającym uprawnienia do dodatkowych świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych jest karta przebiegu ciąży.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.