Mama pokazuje, jak wyglądały jej nogi w pierwszej i drugiej ciąży. 'To jak stopy dwóch różnych osób!'

Trudno uwierzyć, że dwa skejone zdjęcia udostępnione przez 28-letnią Chontel Duncan przedstawiają stopę jednej osoby. Chontel chciała pokazać, że ciało w kolejnych ciążach może zachowywać się zupełnie inaczej.

Chontel jest trenerką personalną, a niedawno została mamą drugiego dziecka.
W czasie pierwszej ciąży stopy pani Duncan były niezwykle spuchnięte. Na zdjęciu widać, że paski sandałów wręcz się w nie wpijają. Z kolei podczas drugiej ciąży trenerka nie zauważyła żadnych zmian w wyglądzie swoich stóp.

Chontel chciała dowiedzieć się, dlaczego w pierwszej ciąży puchła bardziej niż w drugiej, jednak położna, z którą rozmawiała, nie potrafiła jej tego wytłumaczyć. Zwykle z problemem zatrzymywania się wody w organizmie zmagają się kobiety, które mają mało ruchu, ale pani Duncan to nie dotyczyło, ponieważ nie zrobiła przerwy od treningów. 

Trenerka przyznała też, że podczas pierwszej ciąży poddawała się różnym zabiegom mającym na celu zniwelowanie obrzęków: "Próbowałam cotygodniowych masaży i akupunktury, żeby zredukować opuchliznę, ale nic nie działało".

Post doczekał się prawie 700 komentarzy. Niektórzy byli zaskoczeni, że ciało może tak odmiennie reagować na ten sam stan: "To nawet nie wygląda jak ta sama stopa. Szaleństwo. Nigdy nie zatrzymywała mi się woda w organizmie, a urodziłam pięcioro dzieci". Były jednak mamy, których nie zdziwiły odmienne dolegliwości trenerki w każdej z ciąż: "Sama byłam w trzech ciążach i też każda była inna".

Co na obrzęki?

Puchnięcie nóg u ciężarnych pojawia się w wyniku zatrzymania płynów w tkankach oraz ucisku powiększającej się macicy na żyły. Doktor Agnieszka Kurczuk-Powolny radzi unikać długiego stania oraz siedzenia z nogami opuszczonymi w dół:

Odpoczywaj, siedząc lub leżąc ze stopami opartymi o stołek, lub poduszki. By poprawić krążenie, ćwicz, leżąc z nogami opartymi wysoko, kreśl palcami obciągniętych stóp kółka. Jeśli nie ma przeciwwskazań, nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Noś skarpetki z nieuciskającą gumką, kup rajstopy przeciwżylakowe (do nabycia w aptekach). Stosuj też chłodzące i zmniejszające obrzęki żele i kremy do nóg (przeznaczone dla kobiet w ciąży).

Jeśli jednak zauważysz, że puchną nie tylko twoje nogi, lecz także ręce czy twarz, skonsultuj się z lekarzem. Takie objawy mogą świadczyć bowiem o zaburzeniach krążenia lub problemach z nerkami wymagających leczenia.

To też może cię zainteresować:

"Nigdy ich nie zapomnę. Pomagały mi brać prysznic" - mama napisała pochwałę dla pielęgniarek z porodówki

Nie rozumiała, jak można oddać dziecko tuż po porodzie. Zrozumiała, gdy robiła zdjęcia podczas porodu surogatki

Z roku na rok przybywa rodziców, którzy nie szczepią dzieci. Dlaczego? W ostatnim odcinku flagowego programu Gazeta.pl "Make Poland Grerat Again" problem zgłębiają chłopcy z Make Life Harder.

Skąd się bierze moda na nieszczepienie dzieci? Prześwietlamy antyszczepionkowców [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 5]

Skąd się bierze moda na nieszczepienie dzieci? Prześwietlamy antyszczepionkowców [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 5]

Więcej o:
Copyright © Agora SA