Kobieta zaszła w ciążę... będąc w ciąży. Na świecie odnotowano tylko 10 takich przypadków

Kate Hill obawiała się, że przez zespół policystycznych jajników nigdy nie zostanie matką. Była w szoku, kiedy okazało się, że prawdopodobnie urodzi troje dzieci.

Kiedy Kate Hill była w ciąży, przytrafiło się jej coś, co wydaje się niemożliwe - wystąpiła u niej owulacja, w wyniku której doszło do drugiego zapłodnienia. Miało to miejsce 10 dni po pierwszym.

Peter Hill z córkamiPeter Hill z córkami Brisbane Birth Photography | Selena Rollason/Youtube.com

Superfetacja

Superfetacja (ciąża dodatkowa lub zapłodnienie dodatkowe) występuje, kiedy dochodzi do zapłodnienia komórek jajowych, które owulują w następujących po sobie cyklach. W jej wyniku dochodzi do zagnieżdżenia kolejnej komórki jajowej w wolnej od zarodków części macicy. Oznacza to, że kobieta, będąc w ciąży, zachodzi w kolejną ciążę.

To niezwykłe, ponieważ u ciężarnych normalnie owulacja zanika. Zjawisko to bardzo rzadko występuje u ludzi - do tej pory zanotowano zaledwie dziesięć takich przypadków. Superfetacja charakterystyczna jest dla zwierząt - ryb piękniczkowatych, zajęcy i niektórych gryzoni.

Charlotte i OliviaCharlotte i Olivia Brisbane Birth Photography | Selena Rollason/Youtube.com

PCOS

Wcześniej u Kate zdiagnozowano zespół policystycznych jajników (PCOS). To schorzenie bywa przyczyną niepłodności, ponieważ w jego wyniku równowaga hormonalna organizmu jest zaburzona. PCOS sprawia, że pęcherzyki Graafa nie dojrzewają i nie uwalniają jajeczek. Pęcherzyki zamieniają się później w małe torbiele (cysty), które mogą być groźne dla zdrowia, jeśli urosną.

Zespół policystycznych jajników występuje u ok. 12% młodych kobiet. Często w leczeniu PCOS wykorzystuje się hormonoterapię, która pozwala przywrócić regularność cyklu miesiączkowego. Tę właśnie metodę leczenia zastosowano u Kate. Być może owulacja, która wystąpiła u ciężarnej pani Hill, była jej echem.

Superfetacja zdarza się niezwykle rzadkoSuperfetacja zdarza się niezwykle rzadko Brisbane Birth Photography | Selena Rollason/Youtube.com, kolaż: Gazeta.pl

Za pierwszym razem

Jeszcze bardziej niezwykłe w wypadku Kate i Petera jest to, że para nie uprawiała seksu przed zapłodnieniem dodatkowym: 

To, co czyni tę sprawę jeszcze bardziej niezwykłą, jest fakt, że między mną a mężem doszło do zbliżenia tylko raz - jego plemniki musiały pozostać żywe przez 10 dni, żeby zapłodnić drugie uwolnione jajeczko.

Po pierwszym zapłodnieniu okazało się, że państwo Hill zostaną rodzicami bliźniąt. Kiedy minęło 10 dni, doszło do superfetacji, w wyniku której w rodzinie miała pojawić się trójka maluchów. Niestety, Kate straciła jedno z bliźniąt w trakcie ciąży.

Państwo Hill z córkamiPaństwo Hill z córkami Brisbane Birth Photography | Selena Rollason/Youtube.com

Różne siostry

Lekarze przewidywali, że jedno dziecko urodzi się 10 dni wcześniej niż drugie, jednak ich prognozy nie sprawdziły się. Charlotte i Olivia przyszły na świat drogą cesarskiego cięcia dwa dni przed planowanym porodem. Dziewczynki miały różne rozmiary, wagi oraz grupy krwi, jednak obie były zdrowe. 

Charlotte i OliviaCharlotte i Olivia Brisbane Birth Photography | Selena Rollason/Youtube.com

Rzadki przypadek

Brad Armstrong, lekarz, który przyjmował poród, po raz pierwszy zetknął się z przypadkiem superfetacji. Choć doktor poszukiwał specjalistycznej literatury na ten temat, miał trudności z jej znalezieniem. Wyznał, że dopiero strony internetowe przyszły mu z pomocą i z nich dowiedział się więcej o rzadkim zjawisku. 

To też może cię zainteresować:

Bliźnięta trzymają się za ręce już w brzuchu mamy. Historia tego zdjęcia wzruszy cię do łez

Ta dziewczynka urodziła się dwa razy. Jak to możliwe?

Toruń. Trojaczki na dyżurze. Nic nadzwyczajnego? Ale to lekarze!

Więcej o:
Copyright © Agora SA