Wiemy, w jaki dzień tygodnia najbezpieczniej rodzić, a kiedy... wystrzegać się porodu

Porody weekendowe są obarczone większym ryzykiem komplikacji okołoporodowych. A w którym dniu tygodnia najbezpieczniej urodzić?

Marzeniem niejednej przyszłej mamy jest to, aby nie urodzić w weekend. Panuje powszechne przekonanie, że w soboty i w niedziele brakuje w szpitalach personelu i w sytuacji, kiedy coś złego się dzieje, rodząca nie otrzymuje odpowiedniej pomocy.

Badacze z londyńskiego Imperial College London postanowili sprawdzić, czy dzień tygodnia, w którym przyjdzie kobiecie rodzić, wpływa na przebieg porodu. Analizowali urodzenia i dni tygodnia, biorąc pod uwagę jakość wykorzystanych środków bezpieczeństwa i poziom usług położniczych. Pod uwagę wzięto 1,3 milionów porodów odebranych w brytyjskich państwowych szpitalach od kwietnia 2010 roku do marca 2012 roku.

Okazało się, że liczba zakażeń okołoporodowych, śmiertelność okołoporodowa noworodków (urodzenie martwego dziecka lub zgon dziecka w szpitalu przed siódmą dobą życia) zmienia się w zależność od dnia tygodnia w którym kobieta rodziła.

Najgorszy dzień na poród

W weekendy w brytyjskich szpitalach umiera 7,1 noworodków na 1000 urodzeń. To o 7 proc. więcej niż w dni pracujące. Śmiertelność noworodków w dni powszechne wynosi 6,5 na 1000 urodzeń (źródło: BBC). W soboty i niedziele częściej zdarzają się również zakażenia okołoporodowe (w dni pracujące doszło do 8,2 infekcji, natomiast w weekend – do 8,7).

Wtorek okazał się najbezpieczniejszym dniem na urodzenie dziecka. Tego dnia najrzadziej zdarzają się niepożądane podczas porodu sytuacje.

PoródPoród W weekendy umiera na Wyspach najwięcej noworodków. Czy winą jest brak personelu na dyżurach? Fot. Magorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl

Przyczyną weekendowych powikłań okołoporodowych nie jest jednak niedostateczna liczba personelu na dyżurach. Według badaczy z Imperial College London zwiększona śmiertelność noworodków i ryzyko zakażeń okołoporodowych w soboty czy w niedziele wynikają z tego, że ciężarne zgłaszające problemy zdrowotne w dni powszednie, nie otrzymują dostatecznej pomocy, są odsyłane z kwitkiem. Wracają do szpitali w weekendy, często już z komplikacjami.

Planowy poród bezpieczniejszy?

Londyńscy badacze w raporcie opublikowanym w medycznym dzienniku British Medical Journal (The BMJ) twierdzą, że najmniej powikłań okołoporodowych i najniższą śmiertelność noworodków odnotowuje się w przypadku porodów planowanych. Planowane cesarskie cięcia na życzenie lub ze wskazań lekarskich oraz porody indukowane (sztuczne wywołanie porodu) odbywają się zazwyczaj w dni pracujące. Weekend natomiast to dni, w których rzadko przyjmuje się porody zaplanowane. W większości są to sytuacje nagłe.

Nie da się uniknąć porodów w soboty czy w niedziele, bo o dacie narodzin najczęściej decyduje natura. Dlatego badacze, w podsumowaniu raportu, sugerują, że rodzącym na Wyspach należy zapewnić jeszcze lepszą opiekę medyczną podczas ciąży i porodu. I to nie tylko w weekendy.

Cesarskie cięcieCesarskie cięcie Cesarskie cięcie oznacza ograniczenie ryzyka, gdy lekarz podejrzewa, że w czasie porodu naturalnego coś może się stać matce lub dziecku. (Fot. GETTY IMAGES)

Lepiej rodzić w Polsce?

W Polsce szpitale - zarówno państwowe jak i NZOZ - różnią się między sobą organizacją pracy personelu oddziałów położniczo-ginekologicznych, noworodkowych i warunkami wyposażenia. Szpitale różnią się też stopniem referencyjności czyli stopniem wyspecjalizowania oddziału w opiekę okołoporodową i położniczą.
Im większy stopień referencyjności szpitala, tym większe możliwości do leczenia skomplikowanych przypadków i wykonywania trudnych zabiegów.

W I stopniu rodzą kobiety w ciąży niepowikłanej, w terminie porodu; szpitale o II stopniu są przystosowane do zabezpieczenia kobiet w ciąży zagrożonej oraz do intensywnej opieki nad wcześniakami i noworodkami, III stopień przeznaczony jest dla kobiet o wysokim zagrożeniu ciąży, przystosowany do opieki nad dziećmi urodzonymi przed 31 tyg. ciąży, z wadami rozwojowymi itp. Od stopnia referencyjności szpitala zależy też weekendowa opieka okołoporodowa nad rodzącą i noworodkiem.

 

Czy uważasz, że polskie szpitale położnicze zapewniają taką samą opiekę rodzącym w weekend i w dni powszednie?
Więcej o:
Copyright © Agora SA