Amniopunkcja - kiedy robić, wyniki, cena

Amniopunkcja to inwazyjne badanie prenatalne, które potwierdzi bądź wykluczy wadę genetyczną. Decyzja o jej wykonaniu jest poważna i nie powinna być podejmowania pochopnie.
Zobacz wideo

Amniopunkcja: na czym polega

Amniopunkcja jest jednym z inwazyjnych badań prenatalnych. Ta metoda diagnostyczna pozwala potwierdzić bądź wykluczyć wadę genetyczną. W jej trakcie - jednocześnie wykonując badanie ultrasonograficzne - przez powłoki brzuszne nakłuwa się worek owodniowy i z jamy owodni pobiera się próbkę płynu owodniowego (kilka milimetrów płynu).

Co dzieje się z płynem owodniowym pobranym podczas amniopunkcji?

Następnie izolowane są zawieszone w płynie komórki płodu (np. fragmenty złuszczonego naskórka), hoduje się je i bada pod względem genetycznym. Badanie to pozwala ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć wadę genetyczną. Należy pamiętać, że jest to badanie inwazyjne, ryzyko poronienia wynosi od 0,5 proc. do 1 proc.

Kiedy robić amniopunkcję?

Amniopunkcja wykonywana jest w specjalistycznych ośrodkach, między 14 a 20 tygodniem ciąży. Najczęściej na amniopunkcje decydują się kobiety, u których podczas USG genetycznego zaszło podejrzenie obecności wady. Na wyniki amniopunkcji trzeba czekać około trzech tygodni.

Czy robić amniopunkcję?

Badania genetyczne dają nie tylko wiedzę. Jeśli zostanie potwierdzona wada, już w czasie ciąży możemy podjąć pierwsze działania - nie tylko dotyczące wyboru szpitala położniczego o odpowiedniej referencyjności czy sposobu porodu, ale i operacji prenatalnych. Nie wyleczą one wady, ale mogą znacząco poprawić komfort życia chorego dziecka.

Amniopunkcja: cena badania

Amniopunkcja ze skierowaniem wykonywana jest bezpłatnie, za tę przeprowadzoną w prywatnym gabinecie musimy zapłacić: cena amniopunkcji waha się od 1 300 do 2 000 zł. Badanie to wykonywane jest m.in. w klinikach leczenia bezpłodności.

Badania prenatalne

W ciąży wykonywane są badania prenatalne nieinwazyjne i inwazyjne. Wśród badań prenatalnych nieinwazyjnych wymienia się:

Badania prenatalne inwazyjne:

Więcej informacji o badaniach w ciąży znajdziesz tutaj: Badania prenatalne

Amniopunkcja nie tylko w celu diagnostyki

Nakłuwanie worka owodniowego może odbywać się także w innym celu: przy wielowodziu, aby upuścić nadmiar płynu owodniowego oraz przy małowodziu, aby płyn uzupełnić.

To także może cię zainteresować: Tych dzieci mogło nie być lub mogły urodzić się bardzo chore. Ocaliły je badania prenatalne i leczenie w łonie matki

Więcej o:
Copyright © Agora SA