Kiedy pierwsze USG w ciąży?

Dwie kreski na teście ciążowym rozpoczynają lawinę wydarzeń. W głowie przyszłej mamy pojawia się mnóstwo pytań, "kiedy pierwsze USG" to jedno z nich.

Pierwsze USG w ciąży: kiedy się na nie wybrać?

Najchętniej na pierwsze badanie ultrasonograficzne udałybyśmy się w dniu spodziewanej miesiączki (która nie nadeszła). Najlepiej jednak USG wykonać między 6 a 8 tygodniem od ostatniej miesiączki. W tym czasie należy zapisać się na pierwszą wizytę u ginekologa. Pierwsze USG w ciąży wykonywane jest sondą dopochwową, według Rekomendacji Sekcji Ultrasonograficznej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego to badanie ma na celu m.in.:

  • ocenę wieku ciążowego;
  • ocenę liczby zarodków, kosmówek i owodni;
  • ocenę narządów płciowych.

To USG potwierdzi ciążę, sprawdzi, czy jest ona pojedyncza czy mnoga, czy zarodek zagnieździł się w odpowiednim miejscu. Widok bijącego serca na ekranie ultrasonografu rozmiękczy największego twardziela.

Refundowane pierwsze USG

Prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w ciąży obejmuje m.in. bezpłatne badania USG. Obecnie są to cztery badania:

  • między 11 a 14 tygodniem ciąży;
  • między 21 a 26 tygodniem ciąży;
  • między 27 a 32 tygodniem ciąży;
  • jednorazowo po 40 tygodniu ciąży.

W wielu gabinetach ginekologicznych są już aparaty do USG, jednak najczęściej nie są one najnowsze i najdokładniejsze - podczas wizyty lekarz może wykonać pierwsze USG, które potwierdzi ciążę, jednak na dokładne badanie ultrasonograficzne, będziemy musiały poczekać kilka tygodni (oczywiście jeśli decydujemy się na refundowane badanie).

To także może cię zainteresować:

USG, czyli podglądanie na ekranie

Pierwsze USG w ciąży to nie wszystko. Jakie badania wykonać w pierwszym trymestrze?

O badaniu ultrasonograficznym pamięta większość przyszłych mam - to nie tylko widok bijącego serduszka, ale i pierwsze "zdjęcia", których pokazywanie jest jednym ze sposobów na podzielenie się ze światem informacją, że spodziewamy się dziecka. Podczas wizyty, na której lekarz ginekolog potwierdzi ciążę, zapewne otrzymasz plik skierowań na badania, które będziesz musiała niezwłocznie wykonać. Do 10 tygodnia ciąży - według informacji Ministerstwa Zdrowia o zalecanych badaniach - należy wykonać morfologię krwi,  badanie cytologiczne, badanie ogólne moczu, grupę krwi i RH, przeciwciała odpornościowe, badanie czystości pochwy, badanie stężenia glukozy we krwi na czczo, badanie w kierunku kiły (VDRL), badanie w kierunku HIV i HCV, badanie w kierunku toksoplazmozy i różyczki. Należy także udać się do stomatologa - najlepiej jak najszybciej wyleczyć wszystkie ubytki (kobiety w ciąży mają prawo do dodatkowych świadczeń stomatologicznych).

Więcej o badaniach w pierwszym trymestrze ciąży przeczytasz tutaj: badania w ciąży - I trymestr

Korzystałam z ulotki dotyczącej standardu opieki okołoporodowej ciąży fizjologicznej opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia, a także z Rekomendacji Sekcji Ultrasonograficznej PTG.

Więcej o:
Copyright © Agora SA