Kawa w ciąży - czy szkodzi?

Czy kawa w ciąży szkodzi? Na ten temat powstało już wiele mitów. Co więc warto wiedzieć na ten temat? Kawa w ciąży: czy możesz sobie na nią pozwolić?

Czy kawa w ciąży szkodzi?

Wraz z informacją o ciąży kobiety muszą zmienić wiele nawyków żywieniowych. Zdrowie i rozwój dziecka stają się wówczas o wiele ważniejsze, niż dotychczasowe przyjemności. Należy zadbać o to, by spożywać tylko te produkty, które nie są szkodliwe. W tego typu kwestiach do końca ciąży należy być bardzo rygorystycznym.

Powszechnie wiadomo, że musimy zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów. Istnieje jednak szereg produktów, co do których mamy sporo wątpliwości. Jednym z nich jest kawa.

Wiadomo, że kawa uzależnia. Często trudno nam wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie bez kofeinowego wsparcia – to napój, który podnosi ciśnienie i poprawia nastrój. Powszechnie uważa się, że kawa może mieć szkodliwy wpływ na rozwój dziecka. Jednak kwestia ta wymaga doprecyzowania.

Czy w okresie ciąży możemy pić zieloną herbatę?

Kawa w ciąży - skutki

Kobiety w ciąży ostrzega się, że picie zbyt dużych ilości kawy może mieć negatywne konsekwencje - przedwczesny poród lub zbyt mała masa dziecka to niektóre z nich. Jednak, żeby do tego doszło to liczba wypitych filiżanek musiałaby być bardzo duża, dlatego coraz więcej ekspertów radzi, żeby nie bać się picia kawy w ciąży.

Czasami problem rozwiązuje się sam. Niektóre przyszłe mamy czują się bardzo źle po wypiciu kawy, co działa na nie mobilizująco, by całkowicie z niej zrezygnować. Okres ciąży jest więc w wielu przypadkach dobrym momentem na pozbycie się kawowego nałogu.

Jaka kawa w ciąży będzie najlepsza?

Dobra wiadomość dla uzależnionych kawoszek – nie trzeba całkowicie rezygnować z ulubionego napoju w okresie ciąży. Jednak pojawiają się duże ograniczenia ilościowe. Bezpieczne jest 200 mg kofeiny na dobę, czyli dwie niezbyt mocne filiżanki kawy (przeciętna szklanka to 100 mg).

Jeśli decydujemy się na dwie filiżanki dziennie nie możemy zapominać jednak o tym, że kofeina występuje także w innych produktach – m.in. herbatach, czekoladzie i napojach energetycznych. Musimy pamiętać więc o tym, by nie przekraczać zalecanej bezpiecznej dawki.

Zielona kawa w ciąży?

Przyszłe mamy, które jednak zdecydują się na wyeliminowanie kawy w okresie ciąży, mogą zastąpić ją innymi napojami. Panie, które mają niskie ciśnienie i szukają sposobów na szczególnie uciążliwe w ciąży ataki senności, powinny zdecydować się na picie zielonej herbaty. Ma ona silne właściwości pobudzające, i co ciekawe, zapewnia efekty bardziej długotrwałe niż kawa. Jednak decydując się na takie rozwiązanie także nie należy przesadzać – zaleca się picie maksymalnie dwóch filiżanek zielonej herbaty dziennie.

Z kolei jeśli naszym problemem jest uzależnienie od smaku kawy, powinnyśmy zdecydować się na wybór kawy bezkofeinowej lub zbożowej. W ten sposób może udać nam się oszukać organizm.

Produktów tych nie należy jednak mylić z zieloną kawą. Są to ziarna kawy, które nie został poddane obróbce termicznej. W smaku taki napój przypomina zieloną herbatę. Nie zaleca się picia go w okresie ciąży.

Kawa w ciąży - o tym należy pamiętać:

  • Dziennie kobieta w ciąży może wypić co najwyżej dwie filiżanki niezbyt mocnej kawy (łącznie 200 mg).
  • Picie zbyt dużych ilości kawy może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży. Najgorsze konsekwencje to m.in. poronienie i przedwczesny poród.
  • Kobiety, które skarżą się na ataki senności, a chciałyby zrezygnować z kawy, powinny zdecydować się na picie zielonej herbaty. Napój ten ma silne właściwości pobudzające.

Zobacz także:

Co może pić kobieta w ciąży?

Dieta w ciąży: co wolno jeść, a czego lepiej unikać?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.