Seks po porodzie - o tym nie mówią w szkole rodzenia!

Co z tym seksem po urodzeniu dziecka? Czy coś się zmieni? Owszem.
para para Fot. Shutterstock

Pierwszy raz

Pierwszy stosunek po porodzie najprawdopodobniej będzie wiązał się z wieloma obawami. Będziesz zastanawiać się, czy coś się zmieniło, czy seks będzie inny niż przed ciążą. To porównywalne do pierwszego razu, choć zapewne... dużo bardziej tremujące.

Nic dziwnego, że się boisz, przecież tyle się wydarzyło! Po porodzie naturalnym, bez komplikacji, lekarze radzą odczekać z powrotem do współżycia 6 tygodni, jednak wiele kobiet, która czują się w połogu dobrze, decyduje się kochać ze swoim partnerem wcześniej.

Jak sobie poradzić z bólem podczas współżycia? Lekarz odpowiada

niemowlę w łóżeczku niemowlę w łóżeczku Fot. Shutterstock

Zabójcy nastroju

Oczekuj, że nie będzie ci łatwo w pełni zrelaksować się podczas stosunku. Będziesz nasłuchiwać, czy dziecko się nie obudziło, a najcichsze kwilenie czy szelest dochodzący z dziecięcego łóżeczka będą skutecznie cię rozpraszać i wytrącać z nastroju. Cóż, tak to już z matkami niemowląt bywa. Potem będzie lepiej, zobaczysz.

olejek kosmetyczny olejek kosmetyczny Fot. Shutterstock

Dyskomfort

Na początku może nie być szczególnie przyjemnie. Może boleć, szczególnie, jeśli zdecydujesz się na seks zbyt wcześnie po porodzie siłami natury. Problemem będzie także suchość pochwy - to zupełnie naturalny objaw podczas laktacji, spowodowany hormonami. Na szczęście w sklepach znajdziecie bogatą ofertę rozmaitych żeli nawilżających, które nie tylko rozwiążą problem, ale mogą nawet wzbogacić wasze współżycie dzięki dodatkowym atrakcjom (rozgrzewają lub chłodzą, wywołują przyjemne mrowienie itd.). Jeśli do tej pory unikaliście erotycznych gadżetów, to może być świetna okazja do postawienia pierwszego kroku w świat tego typu zabawek.

Jak sobie poradzić z bólem podczas współżycia? Lekarz odpowiada

para w łóżku para w łóżku Fot. Shutterstock

Co z rozmiarem?

Obawy na pewno będą także dotyczyć rozmiaru pochwy po porodzie naturalnym. Rzeczywiście przez pewien czas po porodzie mięśnie mogą być trochę rozciągnięte, pamiętaj jednak, że twoje narządy rodne są stworzone do rodzenia dzieci i po pewnym czasie wszystko wraca do normy.

para w łóżku para w łóżku Fot. Shutterstock

"Nie dzisiaj, kochanie!"

Możesz też spodziewać się tego, że inicjowanie seksu przez  twojego partnera będzie cię po prostu... złościć. Wszystko dlatego, że będziesz zmęczona, niewyspana, skupiona na dziecku, może nawet obolała i seks często będzie ostatnią rzeczą, na którą będziesz mieć ochotę. W takiej sytuacji nietrudno o myśl, że on chce się kochać, bo zupełnie nie potrafi postawić się w twojej sytuacji, a stąd już prosta droga do irytacji. Zdarza się jednak i tak, że ochota na seks po urodzeniu dziecka jest większa niż przed ciążą - nic nie jest przesądzone!

biustonosz do karmienia biustonosz do karmienia Fot. Shutterstock

Piersi w odstawkę

Jeśli do tej pory uwielbiałaś pieszczoty piersi, teraz najpewniej przestaniesz je lubić. Podczas karmienia piersi będą bardzo wrażliwe na dotyk, ale niekoniecznie w tym najprzyjemniejszym znaczeniu - będą obolałe, nabrzmiałe, a wyciekające z nich mleko nie będzie wydawać ci się szczególnie seksowne. Poza tym dla wielu matek karmiących piersi podczas laktacji są własnością dziecka i dotykanie ich w celu innym niż dostarczenie życiodajnego płynu ukochanemu dziecku jest niemal profanacją.

prezerwatywy prezerwatywy Fot. Shutterstock

Antykoncepcja

Będziesz też musiała zdecydować się na odpowiednią formę antykoncepcji. Musisz pamiętać, że karmienie piersią - wbrew obiegowej opinii - nie chroni przed zajściem w ciążę. Twój lekarz pomoże ci wybrać metodę najlepszą dla ciebie - zapytaj o to podczas wizyty kontrolnej. Tu przeczytasz o metodach antykoncepcji po porodzie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA