Kiedy zaczyna się poród? Te objawy to znak, że to już [7 OZNAK PORODU]

Odejście czopa śluzowego, zmiana nastroju, a w końcu - skurcze. Podpowiadamy, po czym poznać, że moment porodu jest blisko. Czy to już?
Zatrzymanie miesiączki to pierwszy czytelny objaw ciąży. Jednak najpewniejszy objaw, który upoważnia lekarza do rozpoznania ciąży, to wykrycie czynności serca płodu za pomocą badania USG.  Serce zarodka zaczyna bić już w 5 tygodniu ciąży, jednak USG uwidacznia je najwcześniej w 6 tygodniu ciąży. Zatrzymanie miesiączki to pierwszy czytelny objaw ciąży. Jednak najpewniejszy objaw, który upoważnia lekarza do rozpoznania ciąży, to wykrycie czynności serca płodu za pomocą badania USG. Serce zarodka zaczyna bić już w 5 tygodniu ciąży, jednak USG uwidacznia je najwcześniej w 6 tygodniu ciąży. fot. Shutterstock

Obniżenie się brzucha

Na kilka tygodni przed porodem dziecko przybiera wygodną pozycję do opuszczenia miednicy, osuwając się w kierunku jej dna. Zauważysz, że twój brzuch będzie znajdował się niżej, dzięki czemu będzie ci łatwiej oddychać, ale być może będziesz musiała częściej oddawać mocz, bo dziecko będzie uciskać na twój pęcherz. Opuszczenie brzucha jest jednak wyraźniejsze w pierwszej ciąży, w kolejnych może nie nastąpić aż do samego porodu.

ciąża ciąża fot. Shutterstock

Odejście czopa śluzowego

Czop śluzowy pełni funkcję korka, zamykającego ujście szyjki macicy. Kiedy szyjka zaczyna się skracać i rozwierać, czop jest wydalany. Może to nastąpić od razu, ale może też trwać przez kilka dni - wtedy możesz przegapić jego odejście. Czop śluzowy może być brązowy, różowy lub ciemnoczerwony i ma wodnistą lub galaretowatą konsystencję. Czasami odejście czopa śluzowego następuje dopiero w trakcie porodu, ale czasem nawet dwa tygodnie przed rozwiązaniem.

ciąża ciąża fot. Shutterstock

Odejście wód płodowych

W filmach zawsze chlustają w najmniej odpowiednim momencie i miejscu. To się zdarza, częściej jednak wody odchodzą mniej spektakularnie. Czasem sączą się powoli, na długo przed porodem, czasem konieczne jest nawet przebicie pęcherza płodowego (to bezbolesne, nie martw się). Jeśli poczujesz, że odpływają ci wody, skontroluj ich kolor - przezroczysty lub słomkowy jest w porządku, zielony oznacza, że dziecko wydaliło smółkę - w tym przypadku udaj się od razu do szpitala.

ciąża ciąża fot. Shutterstock

Zmiana nastroju

Nawet zmiana samopoczucia może wskazywać na to, że poród już niedługo: możesz czuć się bardziej zmęczona, poddenerwowana lub wprost przeciwnie - wyjątkowo spokojna. Możesz zaobserwować u siebie potrzebę "wicia gniazda" - sprzątania i urządzania przestrzeni mieszkalnej dla swojej rodziny. Przed porodem zdarzają się także napady wilczego apetytu: to organizm chce zmagazynować energię na czekający go wysiłek.

Ciąża jako pomysł na siebie? (fot. Shutterstock) Ciąża jako pomysł na siebie? (fot. Shutterstock) Ciąża jako pomysł na siebie? (fot. Shutterstock)

Biegunka

luźnego stolca ? wypróżnianie często przybiera wtedy nawet postać biegunki. To efekt działania prostaglandyn ? związków wydzielanych w początkowej fazie porodu. Opróżniając jelito grube, organizm przygotowuje się do tego, co ma się wydarzyć ? dzięki temu łatwiej będzie wypierać dziecko.

http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/porod/objawy-porodu-po-czym-poznac-ze-to-juz-porod_35963.html?page=1&

Luźny stolec także może zwiastować zbliżający się poród. Twój organizm przygotowuje się w ten sposób do wypierania dziecka. Opróżnienie jelita grubego ułatwi wyjście noworodka na świat.

ciąża ciąża fot. Shutterstock

Rozwarcie szyjki macicy

Na kilka tygodni lub dni przed porodem szyjka macicy zaczyna się skracać i powoli rozwierać. Lekarz sprawdza na każdej wizycie kontrolnej, czy wszystko przebiega prawidłowo. Tempo skracania i rozwierania się szyjki macicy jest różne, nie powinnaś więc porównywać go do opowieści znajomych kobiet. Za pełne rozwarcie w trakcie porodu uważa się 10 cm, przy rozwarciu 7 cm lub więcej nie podaje się już kobiecie znieczulenia, bo akcja porodowa od tego momentu postępuje zazwyczaj bardzo szybko.

ciąża ciąża fot. Shutterstock

Skurcze

Skurcze porodowe są właściwie jedynym wiarygodnym znakiem, że to już - chodzi oczywiście o regularne skurcze, które występują nie rzadziej niż co 5-10 minut i trwają od 30 (na początku) do 60-75 sekund (podczas najbardziej aktywnej fazy porodu).

Pewna trudność polega na tym, że już kilka tygodni przed porodem pojawiają się skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa), które wiele kobiet bierze omylnie za oznakę rozpoczynającego się porodu. Te skurcze jednak są tylko swoistym treningiem mięśni macicy przed czekającym je zadaniem. Spokojnie, prawdziwych, regularnych skurczów nie sposób pomylić z niczym innym!

Pamiętaj jednak, żeby kierować się radami lekarza prowadzącego twoją ciążę, a jeśli masz jakiekolwiek  obawy dotyczące jej przebiegu, zwróć się do niego po poradę. Udaj się na izbę przyjęć, jeśli zauważysz niepokojące objawy, np. obfite krwawienie czy sączenie się zielonych wód płodowych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA