Psycholog dr Doroszewicz w książce "Z imieniem przez całe życie" dzieli imiona na trzy grupy. Przyjrzyjmy się im.
Ponadczasowe
Jakie to imiona? Np. Piotr, Paweł, Jan, Maria, Anna. Nie stygmatyzują, jeśli chodzi o czas urodzenia, wiek człowieka noszącego to imię, bo w każdym pokoleniu występują tak samo często.
Modne
To imiona pokoleniowa, nadawane aktualnie, np. ostatnio Julia i Jakub, wcześniej Katarzyna, Agnieszka, Tomasz, Marcin. Pojawiają się i znikają, mają krótki okres popularności. Często są pochodną popularnego filmu ("Amelia"), konkretnej osoby. Po wyborze Karola Wojtyły na papieża (1978 rok) rodzice częściej dla synów wybierali imię Karol. W latach osiemdziesiątych prawie 16 tys. chłopców otrzymało imię Karol, w latach dziewięćdziesiątych już ponad 42 tys. W latach 50. ubiegłego wieku imię Grażyna wybierano dla córek bardzo często, głównie ze względu na bohaterkę Mickiewicza. Dzisiaj imię to noszą najczęściej kobiety 50-60 plus, wśród młodszych pokoleń nie jest właściwie spotykane.
Staromodne
Bolesław, Gniewosz, Kazimir, Włodzisław. To imiona zanikające, rzadko je wybieramy. Ich struktura fonetyczna już nie odpowiada współczesnemu językowi. Prawdopodobnie są to imiona, które już nie zdobędą popularności. Co nie oznacza, że nie sięgamy do imion tzw. dawnych.
Stare wino w nowych beczkach. Powrót do tradycyjnych imion
Dawne imiona zyskały w ostatnich latach na sile. Po modzie na odmienność, wyróżnienie się poprzez imię, od kilku lat obserwujemy wielki powrót sprawdzonych, mocno osadzonych w polskiej kulturze imion.
Jan, Jerzy, Maria, Antonina, Antoni, Franciszek, Stanisław, Helena, Kazimierz, Henryk - nikogo dzisiaj nie dziwi, że te imiona noszą przedszkolaki. Co więcej, pomimo tego, że są to imiona nadawane w Polsce przez milenia, nie wydają się one staromodne, nie kojarzą się ze starszym pokoleniem ludzi. Upływ czasu w przypadku tych imion podziałał na ich korzyść, a co ważne, spowodował, że imię nabrało nowego brzmienia.
Zanim nadasz dziecku tradycyjne imię
Być może warto pomyśleć o tym, czy wybrane przez ciebie imię nie ma jednoznacznych konotacji z ideą, osobą, która się skompromitowała, na przykład imię Adolf czy Alfons. Wybieraj imiona, które nie mają obciążenia kulturowego, a także te, których nie kojarzymy z żadnym historycznym negatywnym faktem czy postacią.
Powinno cię również zainteresować:
Rzadko je nadajemy dzieciom, a szkoda. Piękne, tradycyjne, zapomniane imiona. Niektórym wróżymy wielki powrót!
Jakie imiona nadają Polacy swoim dzieciom? Nie zawsze tradycyjne
"Zakazane imiona" sprzed 100 lat. Piotr to imię dla prostego ludu, a Marta jest zbyt ekscentryczna
saves
Oceniono 54 razy 52
Brajanusz, połączenie tradycji z nowoczesnością.