Płód sika i... to połyka. 10 fascynujących (i zaskakujących) faktów na temat ciąży

Stopa może powiększyć się o jeden rozmiar, wyostrza się węch, z piersi wycieka pokarm, a wody płodowe to głównie mocz. Co jeszcze może zdziwić i zaskoczyć w czasie ciąży?
10 zaskakujących faktów na temat ciąży 10 zaskakujących faktów na temat ciąży fot: istockphoto

Płód sika i... to połyka. 10 fascynujących (i zaskakujących) faktów na temat ciąży

Stopa może powiększyć się o jeden rozmiar, wyostrza się węch, z piersi wycieka pokarm, a wody płodowe to głównie mocz. Co jeszcze może zdziwić i zaskoczyć w czasie ciąży?

Może trwać dłużej niż 40 tygodni

Książkowa ciąża trwa 266 dni licząc od momentu zapłodnienia. Problem w tym, że niewielu przyszłych rodziców jest w stanie podać pewną i dokładną datę poczęcia. Przewidywany termin porodu lekarz wylicza więc na podstawie daty ostatniej miesiączki. Teoretycznie dziecko powinno przyjść na świat, gdy minie od niej 280 dni, czyli 40 tygodni. Kiedy jednak ciąża wydłuża się do 42 tygodni, nikt nie panikuje, bo to nadal norma. Kobiety po 40. tygodniu ciąży są, na wszelki wypadek, pod stałą kontrolą lekarską.

W historii medycyny znany jest przypadek 25-letniej Amerykanki, Beulah Hunter, której ciąża trwała 375 dni czyli dokładnie rok i 10 dni. Kobieta urodziła w 1945 roku w Los Angeles. Jej przypadek został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Według lekarzy, którzy badali Hunter, jej ciąża przebiegała nieprawidłowo, a trwała tak długo ze względu na bardzo wolno rosnący i rozwijający się płód.

Powinno cię również zainteresować: Ciąża przenoszona - gdy poród się opóźnia

Zaskakujące fakty na temat ciąży Zaskakujące fakty na temat ciąży fot: istockphoto

Wyostrza sie węch

W czasie ciąży kobiecy węch pod wpływem hormonów produkowanych przez płód i łożysko zdecydowanie wyostrza się. Niektóre przyszłe matki odczuwają nadwrażliwość na zapachy już od pierwszych tygodni ciąży. Ta wrażliwość nie musi pokrywać się z dotychczasowymi upodobaniami. Może się okazać, że zapachy preferowanych do tej pory perfum i kosmetyków stają się nieznośne. Aromat ulubionej potrawy zaczyna wydawać się odpychający. Szczególnie trudna staje się do zniesienia woń spalin, benzyny, kawy czy papierosowego dymu. Dlaczego tak się dzieje?

Prawdopodobnie natura chroni przyszłe mamy w ten sposób przed potrawami, chemikaliami i innymi substancjami, które mogłyby zaszkodzić rozwijającemu się płodowi.

Powinno cię również zainteresować: Pierwsze objawy ciąży: warto się nimi sugerować?

Zaskakujące fakty na temat ciąży Zaskakujące fakty na temat ciąży MOPIC

Wody płodowe to głównie... mocz

Skład wód płodowych zmienia się w zależności od etapu ciąży i stanu płodu. Płyn owodniowy zawiera m.in. albuminy (białka obecne w osoczu krwi), tłuszcze, sole organiczne i nieorganiczne, hormony, enzymy i witaminy. Znajdują się w nim też komórki nabłonka płodu, a pod koniec ciąży fragmenty meszku i mazi płodowej, pokrywających skórę dziecka.

W drugim i trzecim trymestrze ciąży wody płodowe niemal w całości to po prostu mocz płodu - nieustannie połykany i wydalany przez mieszkańca brzucha, a w ten sposób - filtrowany.

Połykanie moczu nie wydaje się apetyczne, jednak nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się organizmu. Jak wszystko, co znajduje się w pęcherzu płodowym, mocz jest jałowy, pozbawiony bakterii. Co więcej - wody płodowe mają właściwości antybakteryjne, więc połykanie ich korzystnie działa na organizm dziecka.

Powinno cię również zainteresować: Wodny świat w brzuchu mamy. Co z niego pamiętamy?

10 zaskakujących faktów na temat ciąży 10 zaskakujących faktów na temat ciąży fot: istockphoto

Rozmiar stopy może się powiększyć na stałe nawet o rozmiar

Badania jakie przeprowadzili ortopedzi z University of Iowa wykazały, że u 60-70 proc. kobiet po urodzeniu pierwszego dziecka stopa się spłaszcza i wydłuża od 2 do 10 mm. Zmiana rozmiaru stóp jest wynikiem zwiększonego nacisku, jaki wywierają na nie dodatkowe kilogramy. To m.in. może powodować spłaszczanie łuku stopy. Dodatkowo, organizm podczas ciąży produkuje hormony powodujące rozluźnienie stawów i więzadeł. Struktura stopy staje się wówczas bardziej plastyczna.

Badania ze stanu Iowa wykazały jeszcze jedną ciekawostkę. Stopa rośnie najczęściej podczas pierwszej ciąży. Kobiety, które urodziły dwoje lub troje dzieci, po kolejnych ciążach nie doświadczały istotnych zmian w rozmiarze buta.

Czym jest maska ciążowa? Czym jest maska ciążowa? fot: istockphoto

Twarz może wyglądać jak maska

Pojawiające się w czasie ciąży przebarwienia skóry twarzy to dolegliwość będąca efektem zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Określane mianem "maski ciążowej", ostudy, chloasmy lub melasmy.

U kobiet spodziewających się dziecka dochodzi do wzmożonej produkcji estrogenów, a w związku z tym do zintensyfikowania pracy melanocytów, komórek odpowiadających za produkcję naturalnego barwnika skóry - melaniny. Nadmiar barwnika (melaniny) w okresie ciąży często występuje symetrycznie na twarzy, po obu jej stronach, stąd nazwa dolegliwości - maska ciążowa.

Masce ciążowej sprzyja działanie promieni słonecznych, dlatego warto stosować kremy z wysokimi filtrami. Po porodzie plamy zwykle bledną.

Powinno cię również zainteresować: Ciało w ciąży - objawy ciąży

10 zaskakujących faktów dotyczących ciąży 10 zaskakujących faktów dotyczących ciąży fot: istockphoto

Dziąsła są nadwrażliwe i mogą krwawić przy każdym myciu zębów

Zmiany hormonalne wywołane przez ciążę powodują rozszerzenie i zwiększenie kruchości naczyń krwionośnych. W rezultacie mocno ukrwione dziąsła stają się opuchnięte i nadwrażliwe, bolą i krwawią w czasie szczotkowania i nitkowania zębów. Wiele kobiet robi to więc krócej i mniej dokładnie. To zaś sprzyja stanom zapalnym dziąseł oraz próchnicy.

Powinno cię również zainteresować: Ciąża, 6 miesiąc

10 zaskakujących faktów na temat ciąży 10 zaskakujących faktów na temat ciąży fot: istockphoto

Z piersi wycieka pokarm

Piersi, już od pierwszych tygodni ciąży, stają się wrażliwe i tkliwe. Od 16. tygodnia ciąży powoli rusza produkcja pokarmu. Czasem jego pojedyncze krople wyciekają z brodawek, ale nie zawsze tak się dzieje.

Powinno cię również zainteresować: Pielęgnacja piersi

10 zaskakujących faktów na temat ciąży 10 zaskakujących faktów na temat ciąży fot: istockphoto

Stymulacja brodawek - to sprawdzona metoda na przyspieszenie porodu

Stymulacja brodawek to metoda rekomendowana przez położne zarówno do indukcji porodu, jak i w sytuacji, gdy poród się zatrzymał. Stymulacja brodawek sutkowych powoduje wydzielanie oksytocyny. Jak to robić?

Masuj każdą pierś oddzielnie. Uchwyć brodawkę między kciuk a pozostałe palce dłoni. Roluj i delikatnie wyciągaj przez 2 minuty. Odpocznij 3 minuty. Powtarzaj cykl masaż/odpoczynek przez 20 minut. Jeśli skurcze nie pojawiły się, możesz kontynuować, zwiększając czas masowania do 3 minut, a zmniejszając czas odpoczynku do 2 minut. Za Fundacją Rodzić po ludzku

10 zaskakujących faktów na temat ciąży 10 zaskakujących faktów na temat ciąży fot: istockphoto

Płód płacze w brzuchu matki

Za pomocą technologii ultradźwiękowej naukowcy i lekarze są w stanie zidentyfikować dźwięki, jakie wydaje płód w łonie matki. Niektóre z nich przypominają płacz. Podczas dokładnej obserwacji dziecka za pomocą USG można zauważyć drżenie dolnej wargi, tak charakterystyczne dla płaczącego malucha.

Płacz to dla noworodków i niemowlaków ważne narzędzie komunikacji, dlatego nie powinien dziwić fakt, że umiejętność tę ludzkie płody posiadają już w łonie matki.

10 zaskakujących faktów na temat ciąży 10 zaskakujących faktów na temat ciąży fot: istockphoto

Wysokie kobiety częściej rodzą bliźnięta

Dr Gary Steinman z Long Island Jewish Medical Center porównał wzrost 105 kobiet, które urodziły bliźnięta oraz 24 kobiet, które powiły trojaczki, z informacjami na temat średniego wzrostu kobiet w USA. Okazało się, że kobiety, które przeszły ciąże mnogie, były średnio ponad 2,5 cm wyższe niż wynosi średnia dla USA (ok. 160 cm). Lekarz tłumaczy to wyższym u wysokich kobiet poziomem IGF (Insulinopodobny czynnik wzrostu), który wpływa nie tylko na wzrost kości, ale również jajeczkowanie - wysokie IGF częściej powoduje dojrzewanie więcej niż jednej komórki jajowej podczas tego samego cyklu owulacyjnego.

Czytaj również: W trakcie porodu usłyszała od położnej: "Nie uwierzysz w to". Takie bliźnięta to ekstremalna rzadkość [FOTO]

Więcej o:
Copyright © Agora SA