Niesamowite, co potrafi ciało matki. 5 biologicznych "cudów" macierzyństwa, w które wprost trudno uwierzyć

Matka uzależnia się od zapachu dziecka, a temperatura jej ciała zapewnia maluszkowi optymalne warunki do rozwoju. Co jeszcze nadzwyczajnego dzieje się z ludźmi w pierwszych tygodniach macierzyństwa?
Matki uzależniają się od zapachu dziecka Matki uzależniają się od zapachu dziecka fot: istockphoto.com

Niesamowite, co potrafi ciało matki. 5 biologicznych "cudów" macierzyństwa, w które wprost trudno uwierzyć

Matka uzależnia się od zapachu dziecka, a temperatura jej ciała zapewnia maluszkowi optymalne warunki do rozwoju. Co jeszcze nadzwyczajnego dzieje się z ludźmi w pierwszych tygodniach macierzyństwa?

Matki uzależniają się od zapachu noworodka

Matka uzależnia się od zapachu swojego dzieckafot: istockphoto.com

Zapach noworodka wywołuje w mózgu matki takie same pozytywne reakcje, jak np. zapach ulubionej szarlotki z dzieciństwa. Dowiedli tego Kanadyjczycy z University of Montreal, którzy za pomocą technologii MRI zbadali mózgi kobiet po porodzie.

Okazało się, że zapach nowonarodzonego dziecka działa na matki tak jak woń ulubionego jedzenia. Johannes Frasnelli z University of Montreal, komentując wynik badań, mówił wprost o tym, że zapach noworodka to nic innego jak chemiczne sygnały wysyłane przez dziecko matce. Podobnie jak w świecie zwierząt - tak u ludzi - zapach jest niewerbalną i niewizualną, ale za to niezmiernie ważną komunikacją pomiędzy matką a nowo narodzonym dzieckiem. Według Frasnellego ta zapachowa nić porozumienia ma decydujące znaczenia dla matczynej miłości, bo decyduje o przetrwaniu i przeżyciu noworodka.

Noworodki i niemowlaki najbezpieczniej czują się w ramionach matek. Natura, aby ułatwić matkom zajmowanie się noworodkami praktycznie 24 godziny na dobę, uzależniła je od zapachu nowo narodzonych dzieci.

Ciało matki ma idealną dla dziecka temperaturę Ciało matki ma idealną dla dziecka temperaturę fot: istockphoto.com

Ciało matki jest dla noworodka idealne. Nie za gorące, nie za zimne

Temperatura ciała matki dostosowuje się do potrzeb dziecka już kilka chwil po porodzie, tj. podczas pierwszego zetknięcia, czyli kontaktu "skóra do skóry".

Ciało matki zapewnia idealne warunki noworodkowi do zdrowego snu, ogrzewa lub chłodzi, w zależności od potrzeb małego człowieka. Maluszek, który czerpie ciepło od matki, nie spala swojej cennej energii na coś, co jest zbędne, np. na ogrzanie się. Będąc przy matce, noworodek całą swoją energię wykorzystuje na to, co najważniejsze, czyli na rozwój mózgu, rośnięcie, prawidłowe rozwijanie się.

Co więcej, temperatura ciała matki, w zależności od potrzeb dziecka, potrafi zmienić się i dostosować do potrzeb dziecka. Oznacza to, że w pierwszych miesiącach życia maluszek najbezpieczniej i najlepiej czuje się jak najbliżej mamy. Ma tam po prostu idealne warunki do rozwoju.

Serce matki bije w rytmie serca dziecka Serce matki bije w rytmie serca dziecka fot: istockphoto.com

Serce matki bije w rytmie serca dziecka

Serce dziecka i matki biją tym samym rytmem. Wystarczy, że matka spojrzy na maluszka, a jej serce zaczyna bić jak to u dziecka. Dowiedli tego naukowcy z Izraela z Bar-Ilan University, którzy za pomocą sprzętu kardiologicznego badali rytm serca matek i ich trzymiesięcznych dzieci, kiedy patrzą na siebie i uśmiechają się. Po kilku sekundach tej ciepłej interakcji bicie serca dziecka i matki zsynchronizowało się. W świecie zwierząt, aby serce dziecka i matki biły harmonijnie, potrzebny jest kontakt fizyczny, u ludzi wystarczy czułe spojrzenie i uśmiech.

Głos matki czyni cuda Głos matki czyni cuda fot: istockphoto.com

Głos matki czyni prawdziwe cuda

Samo słuchanie głosu matki aktywuje u noworodka część mózgu odpowiedzialną za rozwój mowy. Dowiedli tego naukowcy z University of Montreal i Sainte-Justine University Hospital Research Centre. Zespół badawczy badał kilkugodzinne noworodki i ich reakcje na różne głosy. Do główek 16 noworodków podpięto elektrody i sprawdzano, jak reagują ich mózgi na głosy matek, a jak na głosy położnych, które odbierały poród. Okazało się, że mózg kilkugodzinnego dziecka odróżnia  głos matki spośród innych głosów. Naukowcom udało się zapisać, że - podczas emitowania głosu matki - dochodzi u noworodków do reakcji w lewej półkuli mózgu, która jest odpowiedzialna między innymi za przetwarzanie języka i zdolności motoryczne. Kiedy dzieci słuchały głosu położnej, reagowała prawa półkula ich mózgu, związana z funkcją rozpoznawania głosu. Tym samym naukowcy dowiedli, że już od pierwszych godzin życia człowieka głos matki jest dla każdego z nas czymś wyjątkowym i znajomym.

Dwufazowy sen noworodka i matki Dwufazowy sen noworodka i matki fot: istockphoto.com

Noworodek budzi się w nocy, a matka razem z nim!

Od wieków żyjemy według jednego schematu rytmu dobowego: sen w nocy, czuwanie w dzień. Reguły zostały ustalone dawno temu z bardzo prostego powodu: ciężko było zrobić coś po ciemku. Jednak noworodki nie rodzą się z wyuczoną umiejętnością spania kilka godzin w nocy bez przerwy, bo nie jest to też wrodzoną zdolnością człowieka.

Niektórzy uważają, że naturalnym rytmem ludzkiego snu jest dwufazowość. Jeszcze pod koniec XVIII wieku, przed erą sztucznego oświetlenia, ludzie opowiadali o śnie pierwszym i drugim. Kładli się do łóżka koło 20, spali kilka godzin. Po czym budzili się na godzinę, dwie. Po takiej przerwie zasypiali ponownie. Profesor historii Roger Ekirch z Virginia Tech w 2001 roku opublikował wyniki swoich 16-letnich badań. Uczony przekopał się przez liczne pamiętniki, zapiski sądowe, książki medyczne, literaturę (sięgając od "Odysei" Homera) aż do wyników badań dzikich plemion. I okazało się, że dwufazowy sen był normą. Po 1920 roku idea "dwóch snów" zupełnie znikła z naszej pamięci. Człowiek dobrze przystosował się do jednego (zalecanego) ośmiogodzinnego snu, ale prof. Ekirch uważa, że wiele współczesnych problemów ze snem wynika z zaburzenia tego pradawnego mechanizmu. Co zatem mogą zrobić rodzice malutkiego dziecka? Dostosować się do niego i powrócić do wrodzonego rytmu snu.

Nieprzerwanego snu w nocy dzieci oczywiście nauczą się z czasem, jednak w pierwszych miesiącach życia nie należy oczekiwać od niemowlaka, że nie będzie budziło się w nocy. Co więcej, jest to nawet niewskazane! Dziecko budzi się w nocy po to, aby zjeść, pokarm matki nocą ma najwięcej właściwości odżywczych, nocne karmienie wzmaga laktację, a kilkukrotne pobudki w nocy zapobiegają śmierci łóżeczkowej. To, co matka może zrobić, aby przetrwać pierwsze miesiące macierzyństwa, to dostosować się do snu dziecka, kłaść się spać razem z dzieckiem i na jakiś czas powrócić do pierwotnego rytmu snu.

Powinno cię również zainteresować: Kołyska Snoo zaprojektowana przez naukowców i lekarza uspokoi i uśpi płaczące niemowlę. Stworzy warunki takie jak w łonie matki. A rodzic? Ma czas dla siebie i przespane noce. Tylko czy o to w rodzicielstwie chodzi? >>>czytaj dalej

fot: materiały prasowe/www.happiestbaby.com

Zapisz

Więcej o:
Copyright © Agora SA