10 dowodów na to, że druga ciąża jest zupełnie inna (i często trudniejsza) niż pierwsza

Podobno druga ciąża wymaga większej odwagi niż pierwsza. To też inne emocjonalne doświadczenie niż oczekiwanie na pierwsze dziecko. Zobacz, czym różni się druga ciąża od pierwszej.
druga ciąża druga ciąża fot: shutterstock

10 dowodów na to, że druga ciąża jest zupełnie inna (i często trudniejsza) niż pierwsza

Podobno druga ciąża wymaga większej odwagi niż pierwsza. To też inne emocjonalne doświadczenie niż oczekiwanie na pierwsze dziecko. Zobacz, czym różni się druga ciąża od pierwszej.

Jesteś bardziej zmęczona

Pierwsza ciąża. Na każdym kroku słyszysz, że rozkwitasz, rodzina namawia abyś jak najwięcej odpoczywała, wysypiała się. Masz wrażenie, że świat kręci się wokół ciebie. W każdej kolejnej ciąży możesz zapomnieć o uprzywilejowanej pozycji. Masz pod opieką starsze dziecko i to wokół niego kreci się życie domu. Czy rozkwitasz? Z pewnością. Ale nie masz za dużo czasu, aby zadbać o siebie, wyspać się, nie wspominając już o wyprawie do fryzjera czy spa. W drugiej ciąży bardziej odczuwasz zmęczenie. Nie tylko dlatego, że jesteś starsza, ale przede wszystkim dlatego, że masz o wiele więcej obowiązków niż podczas pierwszej ciąży.

mama dziecko mama dziecko fot. Shutterstock

Masz mniej czasu dla siebie

Ciąża nie zwalnia z obowiązku zajmowania się pierwszym dzieckiem. Starsze dziecko absorbuje do tego stopnia, że prawdopodobnie będziesz musiała zastanowić się, w którym tygodniu ciąży jesteś. To ile masz czasu dla siebie zależy od tego czy pracujesz i w jakim wieku jest pierwsze dziecko. Jeśli w przedszkolnym lub szkolnym, być może uda ci się wykroić dla siebie trochę czasu na odpoczynek. Jednak w sytuacji kiedy masz w domu małe dziecko non stop, twój czas na odpoczynek się kurczy. Roczny czy dwuletni maluch wymaga  stałej opieki i zaangażowania. Nie ma tu miejsca na rozczulanie się nad ciążowym zmęczeniem, sennością, mdłościami.

Środkowy okres ciąża Środkowy okres ciąża fot. Shutterstock

Znasz już dobrze swoje zmieniające się ciało

W pierwszej ciąży od pierwszych tygodni wertowałaś poradniki i magazyny dla przyszłych mam, przeczytałaś wszystko co było możliwe na temat objawów ciąży i rozwijającego się w tobie dziecka. W drugiej ciąży wiesz czego się spodziewać, co cię czeka, masz mniej obaw i niepewności.  Poranna mdłości, obrzmiałe  piersi, senność, zmienność nastrojów? W pierwszej ciąży prawdopodobnie te zmiany była dla ciebie zaskoczeniem. W każdej kolejnej znasz już swoje ciało, wiesz czego się spodziewać po kolejnych miesiącach ciąży. Kiedy poczujesz pierwsze ruchy, nie będziesz miała żadnych wątpliwości, że to dziecko się wierci.

Wspólne czytanie książeczek o rodzeństwie pomoże dziecku oswoić się z nową sytuacją. Wspólne czytanie książeczek o rodzeństwie pomoże dziecku oswoić się z nową sytuacją. GETTY IMAGES

Pojawiają się nowe wątpliwości

W pierwszej  ciąży zastanawiasz się czy nadajesz się na matkę, czy sobie poradzisz z nową sytuacją. Z kolejnym dzieckiem tego typu myśli już nie zaprzątają ci głowy. Jesteś już doświadczoną mamą, znasz swoje słabsze i mocniejsze strony. Teraz  najbardziej niepokoi cię to, jak starszak zareaguje na młodsze rodzeństwo. Czy wystarczy ci miłości dla dwójki, czy pokochasz młodsze dziecko tak samo mocno jak pierwsze, czy masz siły i energię aby wychowywać dwójkę dzieci?

Zdjęć z USG nie wysyłasz do dziadków i przyjaciół

Pamiętasz to uczucie oczekiwania na pierwsze USG i to kiedy pierwszy raz zobaczyliście pierworodne jeszcze w brzuchu? I to, jak po badaniu, godzinami wpatrywaliście się w zdjęcie z USG i dopatrywaliście się podobieństw?  Po raz drugi liczy się przede wszystkim to, aby dziecko było zdrowie. A do kogo podobne? Już dobrze wiesz, że ujęcia z USG mają się nijak do rzeczywistości. Dlatego tym razem zdjęcia z USG nie trafiają na maile dziadków i przyjaciół.

Porady cię drażnią

W pierwszej ciąży rozmyślasz o dziecku, pilnujesz dokładnie dnia w którym rozpoczynasz kolejny tydzień ciąży, fascynują cię porównania  wielkości płodu do owoców  (truskawka, mandarynka, jabłko, pomarańcza, grapefruit, melon, itd.) Czytasz mnóstwo porad, wszystkie bierzesz sobie do serca. Zaglądasz na internetowe fora i z wypiekami studiujesz co przytrafiło się innym mamom. W drugiej ciąży wszelkie porady cię zazwyczaj drażnią, do internetowych dyskusji masz olbrzymi dystans. Polegasz na swojej wiedzy, jesteś pewniejsza siebie i świadoma. Panujesz nad harmonogramem badań, wiesz, kiedy najlepiej umówić się na USG, skróty na wynikach badań nie są już dla ciebie czarną magią.

Robisz mniej zdjęć rosnącego brzucha

Być może w drugiej ciąży rzeczywiście jest mniej zapału i czasu na pozowanie i systematyczne fotografowanie rosnącego brzucha, ale warto się postarać. Nie może być tak, że albumy rodzinne uginają się od portretów starszaka w brzuchu, podczas gdy zdjęć ciąży z kolejnymi dziećmi jest jak na lekarstwo.

Nie kupujesz tony zbędnych przedmiotów

Podczas pierwszej ciąży przygotowania domu na przyjście nowego członka rodziny rozpoczęliście już w połowie ciąży. Pokoik dziecka lub kącik w sypialni urządzaliście z dbałością o najmniejsze szczegóły. W drugiej ciąży masz już całą wyprawkę (ubranka na pierwsze tygodnie są uniwersalne). Nie kupujesz też zbędnych rzeczy (podgrzewacze do butelek, worki na pieluchy, tony kremów) bo dokładnie wiesz, co będzie potrzeba w pierwszych tygodnikach życia dziecka. Wiesz też doskonale, że wystrój pokoju nie ma znaczenia, bo w pierwszych tygodniach, dziecko najbardziej potrzebuje obecności i ciepła mamy, a nie dizajnerskich kocyków i zabawek.

Przeczytaj też:
Wyprawka dla noworodka - od A do Z
Kompleksowa wyprawka dla dziecka: co kupić, co odpuścić

ciążą ciążą fot. Shutterstock

Na wizyty kontrolne i USG chodzisz zazwyczaj sama

W pierwszej ciąży każde USG i wizyty lekarskie były rodzinnym wydarzeniem. Wraz z ojcem dziecka uczęszczaliście do szkoły rodzenie i niecierpliwie czekaliście na kolejne spotkania z położną. W drugiej ciąży w większości musisz sobie radzić sama. Partner nie zawsze może wziąć urlop, aby w południe wstawić się z tobą w gabinecie lekarskim, a poza tym, podczas gdy ty wychodzisz do lekarza, ktoś musi zostać w domu ze starszym dzieckiem.

sala dla kobiet, które zdecydowały się na poród siłami natury sala dla kobiet, które zdecydowały się na poród siłami natury Fot. Krzysztof Miller / Agencja Wyborcza.pl

Nie myślisz cały czas o porodzie

Przeżyłaś już jeden poród, i wiesz czego się spodziewać na porodówce. Masz doświadczenie w rodzeniu, czujesz kiedy przeć, jaką zająć pozycję i na co zwracać uwagę podczas porodu. Znasz swój próg bólu i wiesz w którym momencie poprosić o znieczulenie. Do szpitala też jedziesz w ostatniej chwili, bo potrafisz już odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych. Jeśli szykujesz się do drugiego cesarskiego cięcia, jesteś spokojniejsza, bo wiesz, jak twoje ciało reaguje  na narkozę i w jakim tempie dochodzisz do siebie. Być może, jesteś już taką doświadczoną mamą, że rozważasz poród w domu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.