Materac dla przyszłej mamy

Bóle kręgosłupa, wymuszone pozycje snu, bóle mięśni to tylko kilka możliwych dolegliwości dokuczających przyszłej mamie. Niektóre z nich skutecznie można zneutralizować.

Kobiety w ciąży i młode matki są szczególnie podatne na problemy ze snem. Z każdym trymestrem są one bardziej dokuczliwe. Warto być zapobiegliwym i już wcześniej przygotować sypialnię tak, aby przyszłej mamie przez całą ciążę spało się jak najwygodniej.

Senne przeszkody

Początek ciąży zazwyczaj nie zwiastuje problemów. Wręcz przeciwnie. Nadmiar progesteronu, który w tym okresie osiąga swój najwyższy poziom, powoduje uczucie zmęczenia i nadmierną senność. Z czasem jednak nasilające się różnego rodzaju dolegliwości zaburzają spokojny sen. Pod koniec ciąży może to nawet skutkować całkowitą bezsennością. - Coraz częściej odzywają się problemy natury fizjologicznej, kilkukrotne oddawanie moczu w nocy (powiększona macica uciska pęcherz moczowy), ruchy płodu, nudności, skurcze kończyn - wymienia ginekolog, dr Tomasz Kucharski. - Do tego zachodzą naturalne zmiany hormonalne, które również wpływają na samopoczucie kobiety w ciąży - dodaje. Choć wszystkich dolegliwości nie da się całkowicie wyeliminować, wiele z nich można złagodzić. Chociażby poprzez odpowiednie warunki w sypialni.

Tatusiowe do boju

Urządzenie i przystosowanie sypialni dla przyszłej mamy to zadanie dla tatusiów. - Oprócz faktu, że robią przyjemność małżonce, osiągają też własną korzyść: jak żona będzie dobrze spać, to ich również nie obudzi - śmieje się dr Kucharski. Ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę jest wygodne łóżko. - W pewnym momencie, kiedy brzuszek jest już widoczny, kobieta nie powinna na nim spać. Może zasypiać w pozycji bocznej lub na plecach - podkreśla ginekolog. - Często rezygnacja z nawyków jest trudna, dlatego dobry materac jest podstawą. Wybór materacy na rynku jest olbrzymi i nierzadko tatusiowie gubią się w ofertach i wybierają przypadkowo. - Przede wszystkim materac powinien zapewniać odpowiednią wentylację oraz dopasowywać się optymalnie do kształtów ciała - tłumaczy Tomasz Goc, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu z Fabryki Materacy Janpol. Zwykły wkład sprężynowy jest niewystarczający. Naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom kobiet w ciąży wyszła technologia. - Technologia w połączeniu z naturą - precyzuje Tomasz Goc.

Jaki wybrać materac?

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być materac z wkładem lateksowym. Jest on produkowany na bazie naturalnego mleczka z drzewa kauczukowego, które łączy się z syntetycznym lateksem. Taki wkład jest niezwykle trwały, cechuje się wysoką elastycznością. - Dzięki temu idealnie dopasowuje się do kształtów ciała. System otworów, który stosujemy między innymi w materacach linii Perfetto, dodatkowo zapewnia bardzo dobrą wymianę powietrza i ciepła - tłumaczy T. Goc. Materac ugina się w miejscach, w których ciało styka się z jego powierzchnią reagując w zależności od siły nacisku. - Osiągamy dwie podstawowe rzeczy jednocześnie - kręgosłup ma odpowiednie podparcie tam gdzie trzeba i nie zapadamy się całym ciałem w materac - podkreśla ortopeda, dr Brehmer. - Dzięki temu eliminujemy zbędne napięcia mięśni, a ewentualne bóle kręgosłupa powstałe w efekcie ciąży, nie są dodatkowo wzmagane poprzez niewygodne łóżko - dodaje. Podobne właściwości jak lateks, ma pianka visco-elastic. - Jej działanie opiera się na reakcji na ciepło. Pod jego wpływem zwiększa swoją elastyczność. Stosuje ją np. NASA w zakresie swojej technologii mówi Tomasz Goc. - Zasada jest prosta. Tam gdzie ciało mocniej napiera na materac, wydziela się większa temperatura, a pianka jest bardziej elastyczna, przez co dokładniej reaguje na ciężar. Tą technologie stosujemy w materacach Dejmos, Posejdon, Forte - tłumaczy.

A jaki pokrowiec?

Działanie materaca można dodatkowo wesprzeć poprzez odpowiedni dobór pokrowca. I tu kolejne wyzwanie dla tatusiów, jaki najlepszy? - Dobrze, gdyby wspierał naturalną wentylację materaca oraz regulował wilgotność, która powstaje podczas snu - tłumaczy dr Kucharski. Podstawą właściwości pokrowców są materiały, z których są wykonane. - W okresie letnim najlepsza jest bawełna. Ma doskonałe właściwości higroskopijne- w czasie snu jest w stanie przejąć prawie połowę z wytwarzającej się wilgoci ciała - wyjaśnia T. Goc. - Ochładza organizm i zapewnia świetną wentylację w upalne dni. Na zimę dobra jest z kolei owcza wełna, która również dobrze wchłania wilgoć, ale zatrzymuje ciepło ciała. - Dlatego duża część materacy z naszej oferty, jak np. model Vita, ma dwie strony, letnią i zimową, wykonane odpowiednio z bawełny i wełny owczej. Takie pokrowce montowane są na stałe. Istnieje jednak możliwość zakupu pokrowców zdejmowanych, które oferują jeszcze więcej właściwości.

Złote i z aloesem

- Pokrowiec MEDICOTT, który oferujemy, wykonany jest z dzianiny bawełnianej, zapobiega tworzeniu się pleśni, choć nie zawiera środków grzybobójczych - podaje przykład Tomasz Goc. - Nową odmianą tego pokrowca jest MEDICOTT SILVERGUARD, szyty wraz ze srebrną nicią, dzięki czemu zwiększa ochronę przed bakteriami oraz niweluje niekorzystne zapachy związane z rozwojem drobnoustrojów- dodaje. Jedne pokrowce chronią przed bakteriami, inne, jak ALOE VERA, uwalniają enzymy, sole mineralne i witaminy, które podczas snu wnikają do naszej skóry, pielęgnując ją i regenerując. - To dzięki dodaniu wyciągu z aloesu, który ma bardzo dobry wpływ na skórę - wyjaśnia pan Tomasz. - Na podobnej zasadzie działa pokrowiec SEACELL, w którego skład wchodzą algi morskie - wymienia. Dobrym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży może być również pokrowiec STRESSFREE. - Wykonany jest specjalnej tkaniny, która odprowadza z ciała nagromadzone ładunki elektryczne. Dzięki temu osoby szczególnie wrażliwe będą spały głębiej, spokojniej i bez stresu- wyjaśnia T. Goc. W swojej ofercie Janopol posiada również pokrowiec Shenergy Premium, w którym wykorzystane złote nici. - Jest on stosowany w kolekcji materacy Perfetto, m.in. w materacu Piano. Pokrowiec ten to najwyższa półka jeżeli chodzi o tkaniny wykorzystywane do produkcji materacy. Oprócz korzystnego wpływu złotych nici na skórę człowieka, pokrowiec ten znakomicie neutralizuje objawy stresu, bezsenności czy artretyzmu. Swoje działanie zawdzięcza temu, że włókna tkaniny są naładowane ujemnie (aniony). Aktywne czynniki zastosowane w Shenergy Premium przenikają do ciała ludzkiego, które jest naładowane dodatnio (kationy) i neutralizują je.

Śpij spokojnie mamo

Materac nie rozwiąże jednak wszystkich problemów. Zakłócenia snu mogą powodować również wszelkie zaburzenia emocjonalne. - Należy dbać o psychikę i unikać sytuacji stresowych oraz więcej czasu przeznaczać na relaks - podkreśla dr Kucharski. Ważne jest również odpowiednie dotlenienie organizmu - wietrzenie sypialni przed snem, krótki, wieczorny spacer, itd. Dobrze również spożyć ostatni posiłek minimum dwie godziny przed snem. - Niezbyt obfity i lekkostrawny - dodaje Kucharski.

 

Opinie Internautek: Kojec -poduszka dla kobiet w ciąży

Więcej o:
Copyright © Agora SA