Apteczka przyszłej mamy

Co robić w razie bólu głowy czy przeziębienia? Kiedy poprzestać na sposobach domowych, a kiedy sięgnąć po leki? Które specyfiki nie przyniosą szkody rozwijającemu się dziecku?

W książkach i artykułach dotyczących ciąży wszyscy autorzy podkreślają, by w tym okresie szczególnie uważać z lekarstwami. Dlaczego? Bo leki, które zażywa matka, przechodzą do krwi płodu, a jego wątroba nie jest jeszcze dostatecznie dojrzała, by szybko poradzić sobie z przetwarzaniem szkodliwych substancji.

Największą ostrożność należy zachować w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy to kształtują się wszystkie organy ciała. W trzech kolejnych miesiącach ryzyko jest mniejsze, po czym znów wzrasta - w ostatnim trymestrze szkodliwe leki mogłyby zahamować rozwój płodu i zakłócić pracę jego narządów.

Na szczęście nie wszystkie lekarstwa są niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Są farmaceutyki, które przyszła mama może przyjmować bez obawy, oczywiście w odpowiednich dawkach i tylko wtedy, gdy są po temu powody (nadużywanie leków nikomu nie służy).

Zobacz wideo

Przeziębienia

Stan błogosławiony nie chroni, niestety, przed banalnymi infekcjami. Na katar, łamanie w kościach, drapanie w gardle najlepsze jest ciepłe łóżko. Gorączkę obniży kąpiel w letniej wodzie lub chłodny prysznic, a także działający napotnie wywar z lipy. Gardło dobrze jest płukać wodą z solą. Nie zapominaj też o piciu, nawilżaniu powietrza i wietrzeniu - wszystko to ułatwi organizmowi walkę z wirusami. Warto sięgnąć także po sposoby babuni (mleko z miodem, herbatka malinowa, herbata z imbirem, woda z miodem i sokiem z cytryny, syrop z cebuli, esencjonalny rosół z kurczaka). Dopiero gdy one zawiodą, możesz wziąć paracetamol (dawkę uzgodnij z lekarzem). Nie zaszkodzi też czosnek w tabletkach (np. Aliofil) i preparat z witaminą C (np. Rutinoscorbin). Jeśli po paru dniach nie odczujesz poprawy, idź do lekarza ogólnego (powiedz mu, że jesteś w ciąży!). Ten w razie potrzeby przepisze ci niegroźny dla dziecka antybiotyk z grupy penicylin (np. Ampicylinę lub Augmentin) lub cefalosporyn (np. Zinnat, Ceclor, Biotraxon, Keflin).

Uwaga! Nie zażywaj popularnych leków zawierających kwas acetylosalicylowy (Aspiryna, Asprocol, Polopiryna)!

Bóle głowy

Nie wiążą się z ciążą, ale niektóre kobiety mają do nich skłonność. Ból głowy jest często objawem niedotlenienia (w ciąży zapotrzebowanie na tlen wzrasta), więc pierwsza rzecz to przewietrzyć mieszkanie. Inną przyczyną bywa stres, a wtedy ulgę przyniesie ciepła kąpiel, spacer, posmarowanie skroni maścią rozgrzewającą, masaż karku. Jeżeli te naturalne sposoby zawiodą, możesz poratować się tabletką zawierającą czysty paracetamol (Codipar, Apap, Panadol). Jeśli przed ciążą bóle głowy ci nie dokuczały, wspomnij o nich lekarzowi, bo może to być pierwszy sygnał nadciśnienia albo cukrzycy. Uwaga! Nie zażywaj żadnych "proszków od bólu głowy" ani tzw. tabletek Goździkowej!

Dolegliwości pokarmowe

Jeśli dokucza ci zgaga, powinnaś jeść mniejsze porcje, ale za to częściej. Po posiłku wybierz się na mały spacer. Do snu układaj się z głową uniesioną wyżej. Unikaj potraw tłustych i pikantnych. Jeżeli przykre objawy zgagi nie ustąpią, wypróbuj Maalox lub Alugastrin.

Z zaparciem najlepiej radzić sobie za pomocą diety bogatej w błonnik - zamiast białych bułeczek jedz chleb wypiekany z mąki z pełnego przemiału, a przede wszystkim dużo owoców i warzyw. Pamiętaj też o napojach. Jeśli to cię nie ruszy, możesz wziąć czopek glicerynowy (mocniejsze środki mogłyby pobudzić macicę do skurczy).

Przy wzdęciach ulgę przyniesie ci Espumisan.

W razie biegunki pij przegotowaną wodę, rumianek, lekką herbatę, unikaj potraw tłustych i słodkich. Możesz dodatkowo wziąć węgiel leczniczy (pięć tabletek naraz). Jeśli w ciągu dwóch dni nie będzie poprawy, porozum się z lekarzem.

Infekcje dróg moczowych

Pieczenie w cewce moczowej i ból przy siusianiu wskazują najczęściej na zapalenie pęcherza. Jeśli odczuwasz te dolegliwości, od razu idź do lekarza, żeby infekcja nie rozprzestrzeniła się na nerki. Lekarz przepisze ci prawdopodobnie Furagin albo zaleci dostępną bez recepty Fitolizynę czy Urosept. Da ci też pewnie skierowanie na badanie moczu i w razie potrzeby przepisze odpowiedni antybiotyk bezpieczny dla dziecka. By wspomóc leczenie, możesz pić wywar z korzenia pietruszki (działa odkażająco), jeść dużo żurawin albo łykać tabletki żurawinowe.

Niepokój, kłopoty ze snem

Na początku ciąży możesz przeżywać wahania nastroju. Radość może się mieszać z obawami. Uczucia te, w pełni zrozumiałe, spotęgowane są przez zmiany hormonalne. Gorszy nastrój z reguły zakłóca sen. Ze snem możesz mieć też kłopoty pod koniec ciąży, kiedy trudno znaleźć w łóżku dogodną pozycję.

Samopoczucie poprawią ci spacery, lekka gimnastyka, relaksująca muzyka czy plotki z przyjaciółką. Jeśli to nie wystarczy, pozostają preparaty z melisy, Neospasmina lub Validol. Nawet tak niewinne leki trzeba jednak zażywać ostrożnie, nigdy nie przekraczając zalecanej dawki .

Więcej o:
Copyright © Agora SA