Siódmy miesiąc

Zaczynasz trzeci trymestr ciąży. Coraz częściej myśli wybiegają do dnia porodu. Czasem wydaje ci się, że to zbyt blisko, czasem, że nieznośnie daleko.

Twoje dziecko jest już właściwie w pełni ukształtowane i teraz będzie tylko "nabierać ciała". Mogłoby się już teraz urodzić i przy specjalistycznej opiece przeżyć w zdrowiu, ale każdy dzień w twoim brzuchu to dla niego bezpieczny i spokojny rozwój. Maleństwo przeczuwa już istnienie świata zewnętrznego - jego zmysły odbierają dźwięki, obrazy, smaki. Czy wyobrażasz sobie, że ono już otwiera oczy, może rozglądać się na boki, w górę i dół, a dookoła siebie widzi przyjemny, pomarańczowobrązowy półmrok, taki, jaki panuje wieczorem w przytulnym pokoju oświetlonym małą lampką?

Wyprawka dla niemowlaka

Pewno coraz bardziej jesteś ciekawa, jak twoje dziecko wygląda, jakie będzie, jak poradzisz sobie z nim po porodzie... Przygotowania i oczekiwanie nabierają całkiem realnych kształtów. Może zaczynacie wybierać wózek, łóżeczko, ubranka, zastanawiacie się nad przemeblowaniem mieszkania.

Takie przygotowania warto zacząć z wyprzedzeniem. Szykowanie wyprawki jest dla przyszłych rodziców dużą przyjemnością, a poza tym teraz masz jeszcze więcej sił - tuż przed porodem trudniej ci będzie znieść dreptanie po sklepach. Jeśli jednak kupujecie sprzęty nowe, które producent obejmuje gwarancją, teraz lepiej dokonajcie tylko wyboru, a samego zakupu - tuż przed porodem. Jeżeli wózek przez trzy miesiące będzie bezużytecznie czekał na strychu, pozostanie wam mniej czasu na ewentualne reklamacje.

Szkoła rodzenia

To dobry moment, by zapisać się do szkoły rodzenia . Właśnie tu wiele lęków można oswoić i złagodzić. Boimy się przede wszystkim tego, co nieznane i obrośnięte mitami. Podczas zajęć prowadzonych przez doświadczone położne, psychologów, fizjoterapeutów będziecie mogli zapytać o wszystko, co budzi wasz niepokój, wątpliwości czy zdumienie.

Dowiecie się, jak rozpoznać oznaki zbliżającego się porodu, kiedy jechać do szpitala, co ze sobą zabrać (uwaga: szkoły rodzenia prowadzone przy szpitalach informują najczęściej o rzeczach, które można lub trzeba wziąć do tej konkretnej placówki - jeśli zmienicie szpital, warto dopytać o panujące w nim zwyczaje). Poznacie szczegółowo przebieg porodu, sposoby łagodzenia bólu, pozycje, które pozwolą urodzić łatwiej i bardziej komfortowo. Zajęcia obejmują także kwestie opieki nad noworodkiem: karmienia piersią, przewijania, przebierania, kąpania, noszenia...

To będzie bardzo cenny dla was czas - pobędziecie razem, poczujecie się rodzicami, poznacie innych ludzi, równie pełnych obaw i niepewności jak wy.

Kontakt z innymi kobietami w podobnym momencie życia i rozmowy z położną są także dobrym uzupełnieniem wizyt kontrolnych u lekarza prowadzącego. Przekonasz się w praktyce, że w trzecim trymestrze ciąży naprawdę większość kobiet cierpi na typowe dolegliwości ciążowe, takie jak bezsenność, obrzęki, bóle pleców, zgaga czy duszności.

Problemy ze snem w ciąży

To paradoksalne, ale teraz, gdy czujesz się ociężała i zmęczona, gdy potrzebujesz więcej snu - tak trudno ci wypocząć. Spory brzuch przeszkadza w obraniu wygodnej pozycji, dziecko budzi cię kopniakami i uciążliwym przeciąganiem się między twoim pęcherzem a przeponą, często w nocy wstajesz do toalety. W spokojnym śnie przeszkadzają także lęki i niepokoje.

Staraj się sięgać po różne naturalne metody łagodzące stres. Wieczorem jadaj lekkie kolacje, a potem - jeśli możesz - idź jeszcze na mały spacer. Przed snem posłuchaj łagodnej muzyki. Raczej zrezygnuj z oglądania emocjonujących filmów i programów, a do poduszki weź lekką, ale niezbyt wciągającą lekturę. Kładź się spać w dobrze wywietrzonym pokoju. Zasłony w oknach powinny być gęste i ciemne. Lepiej wynieś z pokoju zegary - świadomość upływającego czasu nie pomaga w spokojnym zaśnięciu.

Gdy sen nie nadchodzi , wstań, pochodź trochę, nie leż bezczynnie w ciemnym pokoju. Położysz się za jakiś czas, gdy znuży cię książka albo inne proste zajęcie.

Jeśli brak snu zaczyna cię męczyć, poproś lekarza o przepisanie łagodnego środka uspokajającego.

Ciasno w brzuchu

Możesz już odczuwać duszności - powiększająca się macica uciska na przeponę i trudno ci złapać oddech. To nic groźnego, ale bywa uciążliwe. Oszczędzaj siły, unikaj zadyszki. Mów nieco wolniej, oddzielając zdania spokojnymi oddechami... Rób ćwiczenia oddechowe, które poznajesz w szkole rodzenia.

W jamie brzusznej robi się coraz ciaśniej - możesz mieć zgagę. Jedz mniejsze porcje, ale za to częściej. Między posiłkami popijaj niegazowaną wodę mineralną, możesz także pić lekki napar mięty. Jeśli palenie w przełyku dokucza ci szczególnie w nocy, jedz mniejsze kolacje, a do snu układaj pod głową i ramionami dodatkową poduszkę.

Najbardziej dokuczliwy może być ucisk macicy na pęcherz moczowy. Będziesz częściej chodzić do toalety, a pragnienie tej wizyty może być rzeczywiście dość gwałtowne. Nie przestrasz się, jeśli stwierdzisz, że przy wysiłku albo czynnościach, które wywołują nagłe napięcie mięśni brzucha (kichanie, kaszel, śmiech) na bieliźnie powstanie plama moczu. To zdarza się wielu kobietom w zaawansowanej ciąży i po porodzie. Nadal rób ćwiczenia Kegla (naprzemienne zaciskanie i rozluźnianie mięśni, które pozwalają ci kontrolować oddawanie moczu). Kup w aptece specjalne wkłady anatomiczne - bardziej chłonne niż podpaski i pochłaniające zapach moczu.

Niestety, możesz mieć także hemoroidy - pod koniec ciąży dręczą większość kobiet. Zapytaj lekarza, co poleca ci stosować - w ciąży nie możesz używać wszystkich maści, kremów i czopków przeciw hemoroidom, które są dostępne bez recepty. Musisz dbać o właściwą dietę (dużo błonnika - warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, dużo płynów), by twoje jelita pracowały prawidłowo i regularnie.

Pełnia kobiecości

Pewnie są dni, gdy zmiany zachodzące w twoim ciele cię przytłaczają. Ale głowa do góry! Wszystko, co teraz boli, przeszkadza, ciąży, za parę miesięcy wróci do normy. Znów będziesz czuć się szczupło i lekko, włożysz dżinsy, w których czujesz się tak dobrze. Na razie ciesz się tym wszystkim, co niezwykłe i piękne i co przybliża cię do tego momentu, gdy weźmiesz w ramiona swoje dziecko.

Być może twoje piersi już niedługo zaczną produkować siarę - pierwszy pokarm, tak cenny dla dziecka tuż po urodzeniu. Gdy zobaczysz pierwsze krople żółtawego płynu wyciekające z piersi, uświadomisz sobie, że już niedługo będziesz oglądać, przytulać i karmić tajemniczego mieszkańca twojego brzucha.

Poród - nie martw się na zapas

Wiele kobiet w tym czasie zaczyna coraz więcej myśleć o porodzie . To mogą być myśli zarówno pełne optymizmu i radości, jak i podszyte lękiem. Stosunek do porodu zależy najczęściej od tego, co przekazują nam nasi bliscy. Staraj się przepuszczać przez gęste sito straszliwe historie, jakimi być może karmią cię inne kobiety. Bierz poprawkę na to, że rodziły w innych czasach i nie mogły np. decydować o przeprowadzanych zabiegach medycznych. Albo że z jakiegoś powodu chcą zwrócić uwagę na to, jakie były dzielne i wytrzymałe. Pamiętaj też, że każdy poród jest inny i u ciebie nie musi przebiegać tak samo jak u mamy czy cioci.

Seks w ciąży

Wiele par oczekujących dziecka ma wątpliwości, czy ciąża to dobry czas na seks .

Tymczasem jeśli lekarz prowadzący ciążę nie widzi żądnych przeciwwskazań (nie ma wyraźnego niebezpieczeństwa porodu przedwczesnego, skracania szyjki macicy, nasilających się skurczów) - miłość fizyczna może was nadal łączyć, cieszyć, koić... Oczywiście musi to być wasza wspólna decyzja i ochota. Jeśli coś was powstrzymuje przed zbliżeniami, wiedzcie, że...

- Seks nie niepokoi waszego dziecka. Ono może czuć jedynie miłe kołysanie i lekki masaż - gdy macica kurczy się przy orgazmie. Dziecko nie widzi i nie odbiera bodźców przeznaczonych wyłącznie dla was.

- Szyjka macicy jest chroniona od strony pochwy. Funkcję strażnika pełni gęsty i nieprzepuszczalny czop śluzowy.

- Kobieta ciężarna może czuć większa niż zwykle rozkosz podczas zbliżenia - narządy płciowe sa dobrze ukrwione, a bodźce lepiej przewodzone.

- W ciąży nie wszystkie pozycje są wskazane. Lepiej stosować te, które zapewniają płytszą penetrację członka i chronią brzuch.

Uwaga: w ciąży kobieta jest bardziej podatna na zakażenia pochwy. Jeśli przy współżyciu lub po nim czujesz nadwrażliwość, ból, pieczenie, a wydzielina z pochwy zmieni kolor i konsystencję, skonsultuj się z lekarzem - to może świadczyć o grzybicy lub zakażeniu bakteryjnym.

Więcej o:
Copyright © Agora SA