Piąty miesiąc ciąży

Do tej pory w to, że jesteś w ciąży, wierzyłaś na podstawie wyników badań. A teraz nadchodzi czas, w którym poczujesz ruchy dziecka i usłyszysz bicie jego serca. A do tego czeka Cię USG połówkowe.

Przez pierwsze tygodnie ciąży dziecko to właściwie zbiór wyobrażeń rodziców. Na podstawie rozmaitych lektur, zapisu obrazu USG, samopoczucia, a nawet snów kobiety tworzy się obraz tajemniczej maleńkiej istoty, która tkwi gdzieś schowana w ciepłym, bezpiecznym brzuchu mamy. Ale około 16.-22. tygodnia ta wymarzona istota po raz pierwszy okazuje się kimś prawdziwym, realnym i na dodatek - całkiem żwawym.

Pierwsze ruchy dziecka w ciąży

To bardzo indywidualna sprawa - kiedy i jak odczujesz pierwsze ruchy dziecka. Szczupłe mamy i kobiety, które oczekują kolejnego dziecka, z reguły czują je wcześniej niż te, które są obdarzone nieco bujniejszymi kształtami i są w ciąży po raz pierwszy.

Na pewno odczucie to nie przypomina tego, co często widuje się w filmach - silnego kopnięcia, a właściwie serii kopnięć. Ruch dziecka, jak to określają same mamy, może przypominać: bulgotanie wody sodowej, łaskotanie skrzydeł motyla, cmoknięcie rybiego pyszczka i inne delikatne doznania. Delikatne, ale nie do pomylenia z niczym innym... Potem, gdy twoje dziecko pojawi się już na świecie, może ci być brak tego niezwykłego uczucia. Z czasem ruchy malucha będą coraz bardziej wyraziste i zaczną się regularnie powtarzać. W pierwszych dniach odczucia te mogą zanikać i znowu się pojawiać. Około 25. tygodnia ciąży kobieta powinna odczuwać ruchy dziecka raz na kilka godzin.

Pierwsze ruchy są bardzo delikatne i nikt poza tobą na pewno ich nie wyczuje. Z czasem jednak kopniaki staną się mocniejsze, aż w końcu w trzecim trymestrze będzie je można nie tylko wyczuć dłonią, ale nawet zobaczyć gołym okiem (brzuch faluje, "przeciąga się" i wypina).

Po jakimś czasie nauczysz się rozpoznawać, co dzieje się u twojego dziecka. Maluch będzie się ożywiał (najczęściej pół godziny lub godzinę po twoim posiłku, gdy dotrze do niego zastrzyk energii z pożywienia) albo zapadał w sen. Czasem będzie mieć czkawkę - to dla niego całkiem normalne doznanie, nie męczy go tak jak dorosłych. Czasem trochę się zaniepokoi, na przykład gdy pójdziesz na thriller do kina z mocnym systemem nagłaśniającym albo zdenerwujesz się w pracy. Czasem będzie się po prostu przeciągać. Pod koniec ciąży będziesz tym już trochę zmęczona, ale i nauczysz się rozpoznawać, czym dziecko ugodziło cię właśnie w pęcherz, a czym w przeponę.

Rodzice pytają lekarza:

Kiedy w ciąży czuć pierwsze ruchy dziecka?

9 tydzień ciąży: czy powinnam już wyczuwać ręką ciążę u dołu brzucha??

USG połówkowe

Około 22. tygodnia ciąży wykonuje się badanie USG (tzw. USG połówkowe , bo to półmetek ciąży). Lekarz od kilkunastu do kilkudziesięciu minut jeździ po brzuchu głowicą aparatu ultrasonograficznego. W wielu gabinetach można nagrać to badanie na kasetę wideo lub płytę CD (zapytajcie o taką możliwość, umawiając się na wizytę). Obraz USG pozwoli ocenić rozwój płodu i zbadać większość najważniejszych organów. Na wyniku badania przeczytasz potem sporo tajemniczych skrótów - będą one określać najważniejsze wymiary płodu (np. CRL - długość od ciemienia do pupy, BPD - odległość od boku do boku główki, AC - obwód brzucha, FL - długość kości udowej, a także FHR - puls dziecka).

Badania USG nie wykonuje się z czczej ciekawości. Ma ono uspokoić rodziców i poinformować lekarza prowadzącego o rozwoju dziecka. W razie jakichkolwiek komplikacji czy nieprawidłowości można zaplanować leczenie, dalsze prowadzenie ciąży i wybrać odpowiednie miejsce do porodu (bo szpitale położnicze różnią się między sobą m.in. możliwościami specjalistycznej opieki nad noworodkami).

Zobacz wideo

Obliczanie terminu porodu podczas badania połówkowego

Lekarz ocenia też wstępnie, jak położone jest łożysko, sprawdza ilość wód płodowych i wielkość dziecka. Przy okazji po raz kolejny weryfikuje przybliżony termin porodu. Pamiętaj jednak, że nie jest on pewną datą, należy go raczej traktować jako wskazówkę, samo rozwiązanie zaś równie dobrze może nastąpić dwa tygodnie wcześniej lub później.

Nie każde USG będzie jednakowo miarodajne. W tym badaniu bardzo ważne są kompetencje, doświadczenie i wiedza lekarza, który je wykonuje. Wybierając go, warto kierować się wskazówkami lekarza prowadzącego ciążę, opiniami innych pacjentek (znajdziesz je np. na forum www.eDziecko.pl) i renomą gabinetu czy szpitala.

Niektóre placówki oferują kosztowne USG 4D, które pozwala obejrzeć dziecko bardzo dokładnie, a nawet wykonać pierwsze portretowe zdjęcie buzi dziecka w kolorze. To niezwykłe przeżycie, ale w przypadku tego badania ważniejsze jest skoncentrowanie się na kondycji zdrowia dziecka niż rysach jego twarzy, której za kilka miesięcy będziecie się przypatrywać do woli.

Dla wielu rodziców USG to także odpowiedź na pytanie o płeć dziecka. Ci, którzy bardzo chcą ją poznać, muszą się jednak przygotować na ewentualną niespodziankę, bo dziecko nie zawsze chce pokazać, czy jest chłopcem, czy dziewczynką, a poza tym ta informacja nigdy nie jest stuprocentowo pewna (trochę bardziej prawdopodobne jest trafne rozpoznanie chłopca).

Badania kontrolne

Podczas rutynowej, comiesięcznej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę może już w piątym miesiącu uda ci się usłyszeć bicie serca swojego dziecka . Jest ono znacznie szybsze od tętna dorosłego człowieka (ok. 140 uderzeń na minutę) i przypomina trucht żwawego źrebaka.

Lekarz jak zwykle zleci także wykonanie analiz krwi i moczu. W tym okresie ciąży zwiększa się objętość krwi krążącej w twoim ciele. Ponieważ najszybciej przybywa osocza, krew ulega rozrzedzeniu i może spowodować fizjologiczną niedokrwistość w ciąży. Lekarz musi uznać, czy wyniki morfologii mieszczą się w normie. W tym okresie ciąży na pewno szczególnie wskazana jest urozmaicona dieta bogata w żelazo (najlepszym jego źródłem jest mięso) oraz witaminę C (potrzebną do jego wchłaniania).

Ciąża bez lęku

W tych tygodniach nieco częściej bywasz w przychodni lub gabinecie lekarza, ale to nie znaczy, że ciąża jest stanem choroby. Traktuj te badania jako konieczność podyktowaną troską o dziecko. Warto zadbać, by twoich myśli i emocji nie zdominowały niepokoje związane z badaniami i konsultacjami lekarskimi.

Jeśli nie musisz przebywać na zwolnieniu lekarskim, staraj się normalnie pracować, spotykać z przyjaciółmi, odpoczywać - także czynnie. Jeśli zaś cokolwiek w przebiegu ciąży martwi cię lub przytłacza, porozmawiaj o tym z lekarzem. Lepiej od razu rozwiać wątpliwości, niż się denerwować na zapas.

Czas relaksu

Dziecko schowane w maminym brzuchu nie jest zupełnie oddzielone od świata - słyszy głosy, wyczuwa reakcje matki na różne bodźce.

Dobrze, jeśli od początku może oswajać się z głosem obojga rodziców, jeśli głos taty kojarzy z bezpieczeństwem, czułością, spokojem. Niektórzy przyszli tatusiowie czują się dziwnie, mówiąc "do brzucha". Tymczasem nie chodzi przecież o przemyślaną przemowę i konkretne informacje. Możecie po prostu rozmawiać ze sobą, śmiać się, opowiadać o tym, co miłego spotkało was tego dnia, a przy okazji gładzić twój brzuch. Takie chwile dobrze zrobią całej rodzinie.

Jesteś w ciąży, nie powinnaś się denerwować - tylko jak to zrobić?

Wybieramy imię dla dziecka

Znając płeć, wielu rodziców zaczyna już wybierać dla dziecka imię.

W wyborze ważne tak naprawdę jest jedno - wyobrażenie sobie, jak dziecko będzie czuło się ze swoim imieniem w różnych życiowych sytuacjach. Czy nie sprawi mu ono kłopotów (nie będzie powodem złośliwości rówieśników, przezwisk, niemiłych skojarzeń, problemów w urzędach). Czy będzie odpowiednie zarówno dla małego dziecka, młodego człowieka, a potem wujka, cioci, babci, dziadka, magistra, doktora, profesora...

Poznaj znaczenie imion Podyskutuj na Forum: Kiedy robić USG połówkowe, w 20. czy 22. tygodniu? Termin porodu według daty miesiączki czy z USG? Zabrać 6-letnią córkę na USG połówkowe? Lekarz na połówkowym wykrył płyn w opłucnej. Boję się 3 tygodnie różnicy w terminie porodu z USG, czy to normalne? USG połówkowe - Wasze wspomnienia. Podzielcie się!

Więcej o:
Copyright © Agora SA