Drugi miesiąc

Drugi pasek na teście ciążowym nie pozostawia wątpliwości. Czas wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa.

Większość fachowców uważa, że dobrym czasem na pierwszą wizytę jest drugi miesiąc ciąży - najlepiej między szóstym a dziewiątym tygodniem. Kiedy mija magiczny szósty tydzień, zarodek porządnie zagnieżdża się w twojej macicy i teraz właśnie następuje jego najbardziej dynamiczny rozwój. Aż do ostatniego trymestru będziesz odwiedzać lekarza co miesiąc.

Pierwsza wizyta u ginekologa

Jest na ogół najdłuższa, trwa mniej więcej pół godziny i składa się z kilku elementów.

  • Szczegółowy wywiad - lekarz spyta cię przede wszystkim o to, kiedy miałaś ostatnią miesiączkę. Na tej podstawie wyliczy termin porodu. Zapyta cię również o długość cykli miesiączkowych, o poprzednie ciąże, ewentualnie jakieś komplikacje i przebyte poronienia. Będzie go też interesować twój tryb życia, charakter pracy, choroby, jakie pojawiały się w twojej rodzinie.

Badanie ogólne - lekarz oceni twój stan zdrowia, zbada piersi, płuca, serce. Sprawdzi wagę ciała i ciśnienie krwi. Wyniki będą przy późniejszych badaniach stanowiły podstawę do porównań.

Badanie ginekologiczne - lekarz sprawdzi stan pochwy, szyjki macicy, określi wielkość i położenie macicy w zależności od tego, w którym jesteś tygodniu.

USG - pozwoli określić, czy ciąża jest pojedyncza, czy może mnoga, czy zarodek jest właściwie usadowiony i czy się dobrze rozwija.

Zlecenie badań laboratoryjnych - szczegółowe badania pozwolą lekarzowi kontrolować ciążę.

Badania w ciąży

Ze skierowaniem od lekarza zrobisz je bezpłatnie.

  • Grupa krwi i czynnik Rh . Oznacza się je na samym początku ciąży. W nagłym wypadku nie wystarczy powiedzieć lekarzowi, jaką ma się grupę krwi. Musi on zobaczyć dokument, który stwierdza to ponad wszelką wątpliwość.

Badanie ogólne moczu . Do badania należy oddać mocz poranny w jałowym pojemniku z apteki. Badanie powinno być wykonane w ciągu czterech godzin od oddania próbki moczu. Podczas ciąży w moczu może pojawiać się ślad białka i niewielkie ilości cukru. Wymaga to konsultacji lekarza, choć nie zawsze jest oznaką choroby.

Morfologia krwi . Pozwala wykryć niedokrwistość, dość częstą u ciężarnych. Wyniki z początku ciąży stanowią podstawę do porównań z późniejszymi badaniami. Począwszy od drugiego trymestru, liczba krwinek białych znacznie się zwiększa. Więcej jest też płytek krwi, które biorą udział w procesie krzepnięcia. Maleje stężenie białek w surowicy, z czym wiąże się wyższe OB. To także zjawisko fizjologiczne.

Glukoza w surowicy . Ciąża, która jest dla organizmu kobiety nie lada wyzwaniem, sprzyja ujawnianiu się cukrzycy. Jeżeli nikt w rodzinie na nią nie chorował, poziom glukozy bada się dwukrotnie - na początku pierwszego trymestru i pod koniec drugiego (na czczo). Jeśli cukrzyca w rodzinie występowała, konieczne będą częstsze kontrole.

WR (odczyn Wassermanna) . Badanie służy wykryciu kiły, choroby zakaźnej przenoszonej drogą płciową. Wykonuje się je dwukrotnie - na początku i pod koniec ciąży.

Badania cytologiczne i bakteriologiczne . Cytologia polega na mikroskopowej ocenie wymazu z szyjki macicy pod kątem zmian mogących przerodzić się w nowotwór. Wymaz powinien być również oceniony pod względem bakteriologicznym. Poza tym powinno się także sprawdzić obecność we krwi przeciwciał przeciwko: toksoplazmozie, cytomegalii i ewentualnie różyczce, jeśli kobieta na nią nie chorowała i nie była szczepiona.

Lekarz prowadzący ciążę

W czasie pierwszej wizyty zastanów się, czy lekarz, do którego trafiłaś, odpowiada ci. Szukasz przecież kogoś, w kim chciałabyś mieć oparcie, a nie wykwalifikowanego robota. Czy chętnie ci wszystko wyjaśnia i tłumaczy? Czy interesuje się tobą jako człowiekiem, czy tylko pyta o wyniki badań? A może w ogóle wolałabyś mieć do czynienia z panią doktor? Ponieważ pierwsza wizyta bywa zazwyczaj dość emocjonująca, weź ze sobą coś do notowania, by nie umknęło ci nic z tego, co mówi lekarz. Potem w domu będziesz mogła na spokojnie jeszcze raz przyjrzeć się temu, na ile jesteście z twoim lekarzem dopasowani, i ewentualnie omówić to z mężem czy z przyjaciółką.

Co na to lekarz?

Podczas pierwszej rozmowy lekarz założy ci kartę ciąży i zapyta o:

- wiek, przebyte choroby, rodzaj wykonywanej pracy;

- datę ostatniej miesiączki;

- czy i kiedy robiłaś test ciążowy i jak się czujesz;

- czy po zatrzymaniu miesiączki nie było żadnych krwawień ani innych dolegliwości takich jak na przykład bóle dole brzucha;

- czy to jest twoja pierwsza ciąża;

- czy nie miałaś problemów z zajściem w ciążę, czy miesiączkowałaś regularnie.

W czasie badania lekarz sprawdzi stan trzonu i szyjki macicy, by ocenić, czy ich rozpulchnienie wskazuje na ciążę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.