Tydzień osiemnasty

Katarzyna Wilczek, Konstultacja: prof. dr hab. n. med. Władmir Bożiłow, embriolog
23.12.2004 , aktualizacja: 17.05.2006 15:08
A A A Drukuj
Dziecko pod koniec czwartego miesiąca rozwoju prenatalnego jest cztery razy cięższe i prawie dwa razy dłuższe niż pod koniec trzeciego.
Dziecko pod koniec czwartego miesiąca rozwoju prenatalnego jest cztery razy cięższe i prawie dwa razy dłuższe niż pod koniec trzeciego. Nigdy przedtem i nigdy potem nie rośnie tak intensywnie.

Nadal gwałtownie rozwija się mózg: w przedniej części kory mózgowej powstaje mapa ruchowa i czuciowa ciała. Pomiędzy tą okolicą a jego najodleglejszymi częściami tworzą się połączenia nerwowe: 70 tysięcy komórek nerwowych na kawałeczku tkanki mózgowej wielkości łebka od szpilki tworzy około 124 mln połączeń. Za kształtowanie się tych połączeń, za szczegółowe uzwojenie mózgu odpowiadają nie tylko geny (wiemy to stąd, że jednojajowe bliźnięta mają różne mózgi), ale także hormony i doświadczenia - myśli i emocje ciężarnej mamy.

W osiemnastym tygodniu w badaniu USG można wykryć ewentualne wady serca.

Dziecko zwinięte w kłębek mierzy 12-14 cm, a wyprostowane - 25 cm. Waży 150 g - osiągnęło wagę kolby kukurydzy.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

  • Re: Tydzień osiemnasty patedijan 22.11.05, 20:00

    A ja wczoraj byłam u mojego doktorka i po zmierzeniu jego super sprzęt obliczył,że maluch waży ponad 200 gram. Nie pamiętam w tym momencie ile dokładnie, bobyłam zaaferowana tą wiadomością. »

  • Re: Tydzień osiemnasty blondi_bydgoszcz 04.01.06, 14:56

    witam wszystkie mamuśki:)u mnie dzisiaj pierwszy dzien 18tc a ruchy dzidzi zaczełam odczuwac w 17 tc-i wiecie co to cudowne, czasem wydaje mi sie ze dzidzia wie o czym ja z kims rozmawiam i »

  • Tydzień osiemnasty kwiateczka30 14.08.09, 10:10

    Witam ja tez jestem w 18 tygodniu i o dziwo na razie nic nie przybrałam (ale nadrobię). A ruchy juz czuję od tygodnia, wspaniałe uczucie»