Tydzień dziewiąty

Dziewczynki i chłopcy w pierwszych ośmiu tygodniach ciąży mają takie same komórki i gruczoły płciowe.

Dziewczynki i chłopcy w pierwszych ośmiu tygodniach ciąży mają takie same komórki i gruczoły płciowe. W dziewiątym tygodniu u chłopców wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, u dziewczynek - jajeczka, ale narządy płciowe na razie wyglądają jednakowo. Chłopcy zaczną wytwarzać plemniki dopiero w okresie dojrzewania, dziewczynki już w łonie matki są wyposażone we wszystkie niezbędne komórki jajowe. W dwudziestym tygodniu ciąży będzie ich aż 6 milionów, 2/3 obumrze przed narodzinami. Do okresu pokwitania dotrwa ich tylko 400 tysięcy, z których zaledwie promil będzie miał szansę dojrzeć w procesie owulacji i dać początek nowemu życiu.

Rozpoznawalne stają się rysy twarzy: rozwija się górna warga, pojawiają się dziurki w nosie, uwydatnia się dolna szczęka, uszy przesuwają się na boki głowy, a oczy ku przodowi twarzy. Wydłuża się szyja, ale ogromna głowa wciąż przylega do klatki piersiowej.

Mózg rozwija się w tempie ekspresowym (to dlatego głowa musi być tak duża - stanowi połowę całej długości zarodka): z pęcherzyków mózgowych, które wykształciły się w szóstym tygodniu ciąży, tworzą się półkule mózgowe (odpowiedzialne za myślenie i czucie), międzymózgowie z przysadką produkującą ważne hormony oraz tyłomózgowie, gdzie mieści się m.in. ośrodek odpowiedzialny za oddychanie.

Samorzutnie kurczą się mięśnie, dzięki czemu dziecko porusza się w worku owodniowym, ale ty jeszcze tego nie czujesz.

Masz w brzuchu truskawkę - twoje dziecko mierzy około 30 mm.

Więcej o:
Copyright © Agora SA