Tydzień szósty

Katarzyna Wilczek, Konstultacja: prof. dr hab. n. med. Władmir Bożiłow, embriolog
08.01.2005 , aktualizacja: 13.01.2005 11:06
A A A Drukuj
Zarodek składa się z głowy, tułowia i ogonka, który potem zniknie wchłonięty przez obrastające go tkanki.
Zarodek składa się z głowy, tułowia i ogonka, który potem zniknie wchłonięty przez obrastające go tkanki. Około 40. dnia ciąży po bokach tułowia pojawiają się zawiązki ramion, a dwa dni później - zawiązki nóg. W szóstym tygodniu zrastają się dwie rurki, które dadzą początek sercu. Serce zaczyna pompować krew, na monitorze USG można zobaczyć, jak pulsuje. Ostatecznie zamyka się kanał nerwowy dla rdzenia kręgowego, a na końcu rdzenia warstwa komórek nerwowych zagina się, a potem zamyka - z nich ukształtuje się mózg, który w momencie narodzin będzie miał 100 miliardów komórek. Z woreczka żółtkowego wyodrębniają się komórki, które stworzą zaczątek jelit i naczyń krwionośnych. Powstaje pranercze, które zaniknie zastąpione przez nerki (jego fragmenty staną się nasieniowodami chłopca).

Zarodek (a potem płód) jest zwinięty w kłębek, dlatego najczęściej podawana jest jego wielkość tzw. ciemieniowo-siedzeniowa - od czubka głowy do pupy. Tą miarą będziemy się posługiwać w naszym zestawieniu. Pod koniec szóstego tygodnia zarodek ma około 4 mm długości, jest wielkości połowy paznokcia małego palca.

Zobacz więcej na temat:

  • Re: Tydzień szósty aszafrania 08.11.05, 16:06

    Witam,ja bylam 4 dni temu na 1 USG i mam w brzuszku bobasa, który ma 5,8 mm i topodobno pasuje do 6 tygodniowej ciazy.Serduszko bije jak szalone, ale jestemszczesliwa.»

  • czy mialyscie krwawienia juz bedac w ciazy? an332 10.01.06, 03:18

    <czy mialyscie krwawienia juz bedac w ciazy?»

  • Re: Tydzień szósty zebra12 10.04.06, 17:37

    No ciekawe, że te wymiary tak się między sobą różnią. Jedni piszą, że dzidzia ma 2,8 mm inni, że 14 mm. To ile ma w końcu być? Też jestem obecnie w szóstym tygodniu, ale na USG pójdę za »