Problemy ze spojeniem łonowym

W czasie ostatniego badania ginekolog stwierdził u mnie rozchodzenie spojenia łonowego. Jestem w 32. tygodniu ciąży. Co powinnam robić? Jakie są możliwe powikłania? Martwię się, bo nie wiem, czy po porodzie spojenie znów zejdzie się do położenia pierwotnego, czy też konieczne będzie jakieś specjalne leczenie. A może rozchodzenie da się jakoś powstrzymać?

Rozchodzenie się spojenia łonowego pod koniec ciąży ma związek z rozluźniającym działaniem hormonów ciążowych na więzadła oraz z uciskiem powiększającej się macicy na kości miednicy. Niestety, niewiele możemy zrobić, by temu zapobiec. Jedynym sposobem jest leżenie, by rozejście się nie pogłębiało.

Przy porodzie rozejście się spojenia nie stanowi problemu. Po urodzeniu dziecka mogą się jednak nasilić bóle w okolicy spojenia, czasem nawet utrudniające chodzenie. Stosujemy wówczas specjalne pasy (podobne do pasów strażackich - dostępne w sklepach z artykułami rehabilitacyjnymi), ściskające miednicę i zbliżające do siebie rozchylone gałęzi kości łonowych. W ciągu kilku tygodni po porodzie spojenie wraca do pierwotnego stanu i zwykle dolegliwości mijają bez śladu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA