Konflikt serologiczny- czy podawać immunoglobulinę w pierwszej ciąży?

Mamy z mężem niezgodność w zakresie czynnika Rh - ja (-), a mąż (+). Jest to nasze pierwsze dziecko. Od lekarza dowiedziałam się, że w pierwszej ciąży zazwyczaj nie ma zagrożenia dla dziecka, ale jeśli rodzice chcą, mogą na własny koszt zakupić szczepionkę i podać ją w 28. tygodniu ciąży. Czy podanie immunoglobuliny anty-D w odpowiednim tygodniu pierwszej ciąży może stanowić dla dziecka większe niebezpieczeństwo niż niepodanie jej i spokojne czekanie do porodu?

Podanie immunoglobuliny anty-D nie jest niebezpieczne dla dziecka w łonie matki. Jedyne ryzyko może być takie, że podanie jej okaże się... zbędne. Prawdopodobieństwo konfliktu serologicznego w pierwszej niepowikłanej ciąży jest bardzo niskie.

Immunoglobulinę podaje się profilaktycznie, celem neutralizacji przeciwciał wytwarzanych przez organizm matki, a skierowanych przeciwko krwinkom czerwonym płodu. Przeciwciała te mogą zostać wytworzone u matki Rh-ujemnej, noszącej w sobie dziecko o czynniku Rh-dodatnim, odziedziczonym po ojcu. Wytwarzane są, gdy dojdzie do kontaktu krwinek płodu z układem odpornościowym matki. Do takich przecieków może dojść np. przy amniopunkcji lub przy urazie brzucha. Częściej zdarza się to w końcowych tygodniach ciąży.

Między 28 a 30 tygodniem ciąży - jeśli występuje ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego - podaje się także globulinę anty-D (od 1 stycznia 2018 roku jest to finansowane w ramach świadczeń gwarantowanych).

@ Z czym wiąże się konflikt serologiczny w drugiej ciąży? Lekarz odpowiada

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.