Niezbędne badania po porodzie

Wszyscy pytają o zdrowie twojego malucha, a my o twoje - przypominamy o wizytach kontrolnych i piszemy, jakich objawów nie wolno lekceważyć.

W ciąży pilnowałaś wizyt kontrolnych u ginekologa, w razie potrzeby nie zwlekałaś z wizytą u innego lekarza. Po porodzie więcej uwagi poświęcasz zdrowiu dziecka. A przecież twój organizm ma za sobą ogromny wysiłek i potrzebuje na ogół pomocy, by się w pełni zregenerować po ciąży i porodzie. Dbaj więc o siebie i nie lekceważ nawet drobnych dolegliwości.

Wizyty kontrolne

Przede wszystkim wybierz się do ginekologa, najlepiej tego, który prowadził twoją ciążę. Jeśli rodziłaś siłami natury, zaplanuj wizytę na szósty, siódmy tydzień po porodzie, jeśli przez cesarskie cięcie - już po miesiącu. Lekarz sprawdzi, czy prawidłowo obkurcza się macica, goi krocze i pochwa. Jeśli wszystko jest w porządku, kolejna wizyta czeka cię po pół roku od porodu, a następna po zaprzestaniu karmienia piersią.

Jeżeli w czasie ciąży leczyłaś się z powodu choroby, która ujawniła się w tym okresie, idź na wizytę kontrolną do:

diabetologa - jeśli miałaś cukrzycę ciążową. Trzeba wykonać test tolerancji glukozy sprawdzający, czy zaburzenia gospodarki węglowodanowej ustąpiły. Tym bardziej że kobiety, które miały cukrzycę ciążową, są bardziej zagrożone cukrzycą typu 2. Toteż po porodzie dobrze jest nadal ograniczać słodycze i utrzymywać prawidłową masę ciała;

endokrynologa - jeśli w czasie ciąży miałaś problemy z tarczycą. Trzeba sprawdzić poziom jej hormonów;

chirurga naczyniowego - jeśli w ciąży cierpialaś z powodu żylaków. Choć teraz mniej dokuczają, trzeba określić stopień niewydolności żylnej;

ortopedy lub specjalisty od rehabilitacji medycznej - jeśli w ciąży dokuczał ci kręgosłup. Lekkie dolegliwości w trzecim trymestrze i krótko po porodzie nie są niepokojące. Jeśli jednak nie ustępują, nie zaniedbuj tej wizyty;

internisty lub hematologa - jeśli w ciąży (lub kiedykolwiek wcześniej) miałaś niedokrwistość. Trzeba będzie zrobić morfologię, a może i oznaczyć poziom żelaza we krwi. Zdarza się bowiem, że hemoglobina jest jeszcze w normie, ale zapasy żelaza są już na wyczerpaniu i należy je uzupełnić.

W nagłym wypadku

W czasie połogu, który trwa od 6 do 8 tygodni po porodzie, z każdym dniem powinno być lepiej. Jeżeli nagle nastąpi pogorszenie, zgłoś się do lekarza. Koniecznie, gdy masz 38 stopni gorączki. Nawet jeśli będzie to "tylko" przeziębienie, wymaga ono podania leków. Jesteś teraz bardziej narażona na powikłania. Poza tym twój maluch może się od ciebie zarazić, pomimo że chroni go jeszcze wrodzona odporność.

Objawy podobne do grypowych, połączone z ostrym bólem piersi i zaczerwienieniem sutka, świadczą o zapaleniu piersi - nie zwlekaj z wizytą u ginekologa. Zgłoś się do niego także, jeśli krwawienie z dróg rodnych, które zwykle trwa od 2 do 6 tygodni, nagle ustało albo przybrało na sile. Zaniepokoić powinna cię też zmiana barwy krwi na żywoczerwoną (z czasem powinna być coraz jaśniejsza i bardziej żółta) albo zmiana jej zapachu (na brzydki, gnilny). Nie ma jednak powodu do niepokoju, gdy pod koniec połogu krwawienie zatrzyma się na dzień czy dwa i ponownie się pojawią drobne plamienia .

Nie lekceważ też dużej bolesności rany poporodowej, zwłaszcza jeśli zaczęła puchnąć, mocno się zaczerwieniła i sączy się z niej wydzielina. To mogą być objawy zakażenia. Szybkiej konsultacji z lekarzem wymagają również silne bóle brzucha. Towarzyszące im: przyśpieszenie tętna, gorączka i bolesny obrzęk nogi mogą świadczyć o zakrzepicy. Nie martw się jednak pobolewaniem podbrzusza, które pojawia się głównie podczas karmienia piersią i z dnia na dzień jest coraz słabsze. To objaw prawidłowego obkurczania się macicy.

W trosce o kręgosłup

Jeśli dokuczają ci bóle krzyża, przyczyną mogą być zaburzenia w obrębie układu moczowo-płciowego (potwierdzi je lub wykluczy wizyta u ginekologa) bądź kłopoty z kręgosłupem. Zgłoś się do ortopedy, gdy miewasz nagłe, ostre bóle, które sprawiają, że zastygasz w bez- ruchu (grozi to wypadnięciem dysku), i gdy odczuwasz bóle krzyża połączone z promieniowaniem do nogi, którym towarzyszą zaburzenia czucia, drętwienie, osłabienie mięśni stóp (to mogą być objawy zmian zwyrodnieniowych). Często wystarczy podanie środków przeciwbólowych, rehabilitacja i wprowadzenie pewnych zmian w sposobie wykonywania codziennych czynności.

Nie lekceważ duszy

Jeśli masz bardzo obniżony nastrój, wiele wysiłku kosztuje cię wykonanie najprostszych czynności, a kontakt z maluchem nie sprawia ci radości, wybierz się do psychologa lub psychiatry. Niech oceni, czy to tylko baby blues, który minie sam po kilku tygodniach (kiedy odzyskasz równowagę hormonalną), czy już depresja poporodowa, wymagająca pomocy specjalisty.

Badania profilaktyczne

Przy okazji wizyt lekarskich, jakie czekają cię w pierwszym roku po porodzie, warto też wykonać badania profilaktyczne. Wpisz w kalendarz:

Pod koniec połogu: morfologia i ogólne badanie moczu . Wykonanie morfologii jest niezbędne, jeśli wcześniej miałaś okresową niedokrwistość, ponieważ jej typowe objawy: bóle głowy, zmęczenie, senność, wypadanie włosów i łamliwość paznokci, łatwo złożyć na karb poporodowego spadku formy.

Pół roku po porodzie: cytologia.

Po ustaniu laktacji: USG piersi i na-rządu rodnego. To badanie w ramach profilaktyki antynowotworowej. Nie zapominaj też o comiesięcznym samobadaniu piersi.

Po zakończeniu karmienia: EKG i RTG klatki piersiowej (zdrowa osoba powinna je wykonywać co dwa lata).

Więcej o:
Copyright © Agora SA