Powrót do miłości

Zostaliście rodzicami i próbujecie się odnaleźć w nowych dla was rolach. Ale musicie także odnaleźć się w dobrze już znanych - małżonków i kochanków. Jak to zrobić?

Organizm kobiety przez pierwsze tygodnie po porodzie powoli wraca do stanu sprzed ciąży. Około 4.-6. tygodnia ustaje krwawienie - pora na kontrolną wizytę u ginekologa. Oceni on stan narządów rodnych i powie, czy można już podjąć współżycie. Przy okazji wizyty warto porozmawiać z lekarzem o swoich niepokojach. Młode mamy czasem boją się bólu podczas współżycia, martwią się blizną po nacięciu krocza. Obawy te najczęściej są bezpodstawne. W okresie karmienia piersią kobieta może jednak odczuwać suchość pochwy - by nie przeszkadzało to we współżyciu, wystarczy sięgnąć po specjalny żel nawilżający. Jeśli nie planujecie szybko następnego potomka, wspólnie z lekarzem ustalicie także sposób zapobiegania ciąży.

Powrót płodności

To, kiedy powróci płodność, zależy od sposobu karmienia dziecka. Jeśli jest karmione sztucznie, kobieta przez 3 tygodnie po porodzie nie jest płodna. Później owulacja może nastąpić szybko - o tym, że zaczyna się czas płodny, będzie świadczyło pojawienie się przejrzystego, rozciągliwego śluzu w pochwie. Przez jakiś czas cykle mogą być nieregularne, a okres płodny może wypadać w inne niż wcześniej dni cyklu. Ponieważ dziecko nie ssie pokarmu mamy, wybór metody antykoncepcyjnej odbywa się na tej samej zasadzie, co przed ciążą.

Naturalne hamowanie

Przy karmieniu piersią niewskazane są doustne i przezskórne środki antykoncepcyjne z estrogenami. Poza tym powrót płodności trwa dużo dłużej, ponieważ karmienie hamuje owulację. Ale pod paroma warunkami: niemowlę jest karmione na żądanie i tylko piersią; maluch nie ssie smoczka-uspokajacza, tylko pierś; karmień jest co najmniej 6 na dobę, przerwy między nimi nigdy nie trwają dłużej niż 6 godzin (nawet w nocy), a łączny czas karmienia wynosi przynajmniej 100 minut. Należy obserwować wydzielinę pochwową - pojawienie się śluzu czy jakakolwiek zmiana to znak, że któryś z warunków nie został spełniony i może wraca płodność. By mieć pewność, czy dochodzi już do owulacji, można mierzyć temperaturę (co rano, po przebudzeniu, przed wstaniem z łóżka, tym samym termometrem). Skok temperatury o min. 0,2 stopnia w stosunku do najwyższego z sześciu ostatnich pomiarów, utrzymujący się przez kolejne 3 dni, świadczy o owulacji. Kobieta znów może zajść w ciążę.

Antykoncepcja dla karmiących

Metody naturalne - kobieta obserwuje wydzielinę z pochwy (nie można współżyć dzień po dniu, gdyż mogłoby to zmienić obraz wydzieliny). Kiedy pojawi się śluz fazy płodnej, kobieta zaczyna mierzyć temperaturę. Gdy dojdzie do owulacji, postępuje zgodnie z zasadami metody objawowo-termicznej.

Prezerwatywa - w połączeniu z karmieniem piersią i obserwacją śluzu daje niemal absolutną pewność.

Minipigułka - doustna pigułka antykoncepcyjna zawierająca wyłącznie progestagen, stworzona z myślą o karmiących mamach. Zagęszcza śluz, utrudniając plemnikom przedostanie się przez szyjkę macicy i hamuje rozwój błony śluzowej macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka. Zmniejsza prawdopodobieństwo owulacji, ale nie wyklucza jej w 100 proc. Środek dostępny w Polsce pod nazwą Cerazette.

Zastrzyk zawierający progestagen - działa przez 3 miesiące. Hamuje owulację i rozwój błony śluzowej macicy, zagęszcza śluz szyjkowy. Środek dostępny w Polsce pod nazwą Depo-provera. Wkładka wewnątrzmaciczna uwalniająca hormony - umieszczona w macicy uwalnia niewielkie dawki progestagenu. Hamuje rozwój błony śluzowej macicy, uniemożliwia plemnikom przeniknięcie śluzu szyjkowego, upośledza ich zdolność do połączenia się z komórką jajową. Działa 5 lat. Środek dostępny w Polsce pod nazwą Mirena.

Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów - działa miejscowo w macicy na podobnej zasadzie jak wkładka hormonalna, jednak nie hamuje tak bardzo rozwoju śluzówki macicy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA