Połóg - czas wielkiej zmiany

W czasie ciąży i porodu kobieta jest pod troskliwą opieką. A w połogu? To właśnie wtedy potrzebuje szczególnego wsparcia. Konsultacja Katarzyna Oleś, położna

Jeszcze jesteś osłabiona po porodzie, jeszcze nie do końca wierzysz, że urodziłaś, a już musisz podjąć nowe obowiązki: karmić dziecko, przewijać je, nauczyć się, co oznacza jego płacz... Nie bądź zbyt ambitna, nie staraj się wszystkiego robić sama. Naucz się prosić bliskich o pomoc i zadbaj o swoje potrzeby, by móc odzyskać siły.

Nie ma się co oszukiwać - czas po urodzeniu dziecka może być szczególnie piękny, ale może też być... szczególnie trudny. Kumulują się: zmęczenie, osłabienie, ból, huśtawka hormonalna i stres związany z wejściem w nową rolę. Ale trudne chwile miną. Ważne, by umieć sobie pomóc.

Przemywanie i wietrzenie

Nawet jeśli nie nacinano ci krocza, jest ono rozciągnięte i obrzęknięte. Na obrzęki pomogą zimne okłady. Często przemywaj krocze i osuszaj za pomocą jednorazowych ręczników. Możesz używać roztworu Tantum Rosa lub Octeniseptu. Wietrz ranę. Noś majtki tylko z bawełny, zrezygnuj z obcisłych spodni i rajstop ze sztucznych tworzyw. Unikaj stania - wtedy szwy są obciążone, a tkanki krocza napięte. Siadaj na nadmuchiwanym kółku do pływania.

Krwawienie z oczyszczającej się macicy może trwać 2-6 tygodni (przy karmieniu piersią krócej). Mają je także kobiety, które rodziły przez cesarskie cięcie. Przez 2-3 dni krwawienie jest obfite, potem się zmniejsza, a wydzielina zmienia kolor z żywoczerwonej na brązową i żółtobiałą. Zaopatrz się w dużą ilość chłonnych podpasek. Nie używaj tamponów dopochwowych, bo mogą spowodować infekcję.

Sposoby na ból

Bolesne skurcze w dole brzucha, silniejsze podczas karmienia piersią i przy kolejnych porodach, są efektem kurczenia się macicy. Powinny ustąpić najpóźniej w ciągu kilkunastu dni. Możesz je złagodzić, stosując takie same techniki oddechowe jak podczas pierwszej fazy porodu. Gdy to nie pomoże, sięgnij po paracetamol.

Ból w okolicy kości ogonowej to skutek odgięcia się kości podczas przechodzenia główki przez kanał rodny. Ulgę powinno ci przynieść leżenie na brzuchu oraz ciepłe okłady. Gdyby dolegliwości utrzymywały się dłużej niż 8 tygodni, poradź się lekarza. Po porodzie mogą pojawić się hemoroidy. Po każdym wypróżnieniu myj bolące miejsce chłodną wodą i delikatnym mydłem. Ból i swędzenie powinny osłabnąć, gdy poleżysz przez kilkanaście minut z nogami uniesionymi powyżej tułowia. Możesz zastosować też zimne okłady. Gdy dolegliwości nie ustępują, zastosuj maść z apteki.

Ułatwienia w toalecie

Możesz mieć problemy z wypróżnieniem. Nie bój się, że szwy popękają przy wizycie w toalecie. Możesz je podtrzymać przez kawałek papieru toaletowego.

Jak najszybciej zacznij chodzić po porodzie, przyspieszy to pracę jelit. Gdyby zaparcie trwało dłużej niż trzy dni, weź czopek glicerynowy.

Otarcia w okolicy warg sromowych mogą powodować ból przy oddawaniu moczu. Pomaga polewanie ich wodą podczas korzystania z toalety.

Niekiedy tkanki krocza i miednicy są tak rozciągnięte, że kichnięcie, kaszlnięcie powodują niekontrolowane popuszczenie moczu. Jeśli ci się to zdarza, musisz zacząć ćwiczyć mięśnie dna macicy (patrz ramka). Pamiętaj, że w połogu nie wolno ci podnosić ciężkich przedmiotów, a już szczególnie jest to zabronione przy kłopotach z nietrzymaniem moczu.

Pomoc po cesarce

Rana po zabiegu ma prawo cię boleć. Blizna będzie pobolewać, a później swędzieć przez kilka tygodni. Często się zdarza, że jest odrętwiała. Mogą ci także dokuczać wzdęcia, trudności w głębokim oddychaniu i odkasływaniu, problemy z siusianiem i wypróżnieniami.

Wstań z łóżka jak najszybciej po porodzie. Spacery i ruch przyspieszą gojenie się rany, pobudzą też pracę jelit i pęcherza. Jeśli dokuczają ci gazy, poproś w aptece o odpowiedni preparat.

Postaraj się nie garbić. Szwy na pewno się nie rozejdą, a pozycja wyprostowana jest mniej uciążliwa. Nie dźwigaj ciężarów. Dziecko podnoś tak, by wykorzystać mięśnie ramion, nie brzucha. Jeśli musisz sięgnąć coś z podłogi - uginaj kolana, zamiast się pochylać.

Wzmacniająca dieta

Ciągłe zmęczenie i zdenerwowanie może być oznaką anemii. Jeśli miałaś ją w ciąży lub utraciłaś dużo krwi przy porodzie, poradź się lekarza. Pij napar z liści malin i pokrzywy, jedz produkty bogate w żelazo (mięso, ryby, żółtka jaj, ciemnozielone warzywa).Jedz 5-6 razy dziennie niewielkie, ale urozmaicone posiłki. Dieta powinna zawierać dużo płynów i pokarmów bogatych w błonnik (pieczywo pełnoziarniste, jabłka, suszone morele i śliwki) oraz gruboziarniste kasze i razowe pieczywo zawierające magnez i witaminy z grupy B.

Czas na powrót do formy

Mięśnie brzucha potrzebują trochę czasu, by wrócić do dawnej formy. Odchudzanie jest niewskazane, lepszym rozwiązaniem są codzienne ćwiczenia, intensywniejsze po ustaniu krwawienia. Większości kobiet powrót do sylwetki sprzed ciąży zajmuje około roku.

Trening wewnętrzny

Ćwiczenia mięśni dna miednicy możesz zacząć robić zaraz po porodzie, stopniowo zwiększając ich liczbę. Zapobiegają problemom z nietrzymaniem moczu i obniżaniu się narządów miednicy. Poprawiają też ukrwienie okolicy krocza, dzięki czemu rana szybciej się goi.- Zaciśnij mięśnie pochwy tak, jakbyś usiłowała zatrzymać strumień moczu.- Wytrzymaj z napiętymi mięśniami 8-10 sekund, a następnie powoli rozluźnij je i odpocznij.- Powtórz 10 razy.

Postaraj się ćwiczyć w ten sposób co najmniej kilka razy dziennie. Możesz to robić na siedząco, na stojąco lub leżąc z nogami ugiętymi w kolanach. Kiedy twoje mięśnie już się wzmocnią, zacznij wykonywać nieco inne ćwiczenie. Zaciśnij mięśnie pochwy i nie rozluźniaj ich. Następnie spróbuj zacisnąć je jeszcze mocniej i jeszcze, i jeszcze... Wyobraź sobie, że twoje mięśnie przesuwają do góry windę, która na moment zatrzymuje się na kolejnych piętrach. A potem bardzo powoli, powolutku "zjedź" na dół.

Więcej o:
Copyright © Agora SA