Poród na stojąco

O pozycję społeczną potrafimy walczyć jak lew. Pozycję przy porodzie dajemy sobie potulnie narzucić. A może i o nią warto trochę powalczyć?

Zachowaniem kobiety podczas porodu kieruje instynkt. To on podpowiada, co robić, aby pomóc dziecku przyjść na świat. Idąc za jego głosem, rodząca jest w czasie porodu aktywna. Zmienia pozycję ciała i sposób poruszania, dostosowując je do siły i dynamiki skurczów. Dzięki temu unika nadmiernego bólu, rodzi szybciej i łatwiej.

Gdy masz możliwość swobodnego poruszania się podczas porodu, możesz skuteczniej wykorzystywać siły. Łatwiej będzie ci przyjąć najwygodniejszą pozycję, także w czasie przerw między skurczami, zrelaksować się i odpocząć.

W pierwszym okresie porodu oprócz zmiany pozycji ważna jest możliwość chodzenia, kręcenia biodrami, a nawet tańczenia. Ułatwia to dziecku właściwe wstawienie się w kanał rodny, a także łagodzi ból. W drugim okresie gdy przychodzą skurcze parte, pozycja wyprostowana, lub klęcząca sprawa że dziecku przychodzi z pomocą grawitacja. Trudno jest bowiem wypychać dziecko "pod górę".

Współczesne badania naukowe potwierdzają zalety pozycji wertykalnych:

Szyjka macicy rozwiera się szybciej. Gdy jesteś w pozycji pionowej, główka dziecka mocniej naciska na szyjkę macicy i przyspiesza jej rozwieranie. W pozycji leżącej ucisk główki na szyjkę jest minimalny, więc proces rozwierania jest wolniejszy i trudniejszy. Taki poród wymaga dużo większego wysiłku, zarówno ze strony matki, jak i dziecka.

Skurcze macicy są bardziej regularne i skuteczne. W pozycji pionowej skurcze macicy są bardziej regularne, silniejsze, częstsze. Czas porodu w porównaniu z porodem tradycyjnym skraca się nawet o 35 proc.! Skrócenie czasu i wzrost dynamiki porodu nie wymagają większego wysiłku także dlatego, że mięśnie krocza pozostają rozluźnione.

Dziecko jest lepiej dotlenione. Gdy poród odbywa się w pozycji pionowej, łożysko jest lepiej ukrwione, a co za tym idzie - dziecko otrzymuje więcej tlenu. Natomiast podczas leżenia na plecach uciśnięta zostaje aorta zstępująca i żyła główna wewnętrzna, co utrudnia dotlenianie dziecka.

Ułatwione jest oddychanie. Przy pionowym ułożeniu ciała kobieta może wykorzystać swobodny i głęboki oddech do zmniejszania bólu. W tej pozycji łatwiej jest jej zapanować nad rytmem porodu poprzez dostosowanie rytmu oddechu do skurczy. W czasie leżenia na plecach oddech staje się na tyle płytki, że wykorzystanie przepony jest praktycznie niemożliwe.

Potrzeba uśmierzania bólu jest mniejsza. Kobiety rodzące w pozycjach wertykalnych odczuwają mniejszą potrzebę farmakologicznego uśmierzania bólu. Częściej korzystają z naturalnych metod, takich jak masaż czy kąpiel w ciepłej wodzie, pozwalających zachować pełną świadomość i kontakt z własnym ciałem. Leżenie na wznak łączy się z ograniczoną aktywnością i powoduje uzależnienie od pomocy innych osób i częstsze użycie środków przeciwbólowych.

Zmniejsza się lęk i napięcie. W organizmie kobiety wydziela się mniej adrenaliny hamującej skurcze, a więcej naturalnej oksytocyny. Dzięki temu poród przebiega szybciej. Unieruchomienie na łóżku porodowym spowalnia lub nawet zatrzymuje akcję porodową, ponieważ wzmaga niepokój, który zakłóca równowagę hormonalną i mechanizm porodu.

Parcie jest łatwiejsze. Gdy kobieta stoi, kuca lub siedzi, kanał rodny skierowany jest do dołu. Na przesuwające się dziecko działa więc dodatkowa siła grawitacji, która wzmacnia siłę skurczy. Leżenie na plecach powoduje, że kanał rodny skierowany jest skośnie do góry. Mięsień macicy pracuje, pokonując dodatkowy opór siły ciążenia, która - zamiast pomagać - przeszkadza. Dziecko z trudnością przesuwa się w kanale rodnym w stronę ujścia, gdyż siła grawitacji przyciska je do kręgosłupa matki.

Mniejsze jest ryzyko pęknięć krocza. W pionowej pozycji w czasie parcia tkanki wokół krocza naciągają się równomiernie w trakcie wyłaniania się główki. W pozycji na wznak główka dziecka najmocniej napiera na krocze w okolicach odbytu. W tej sytuacji, nawet mimo ewentualnego nacięcia, możliwe jest pęknięcie śluzówki lub ściany pochwy.

Wciąż na wielu oddziałach najczęściej stosowaną pozycją do porodu jest pozycja leżąca lub półleżąca. Zanim wybierzesz szpital, zapytaj personel czy możliwe jest zachowanie pełnej swobody poruszania się w czasie porodu.

Czy wiesz, że...

Sztukę rodzenia w pozycjach wertykalnych kobiety doskonalą od wielu tysięcy lat.

Krzesło porodowe było znane w Babilonie 2000 lat przed naszą erą!

W starożytnym Egipcie kobiety często rodziły w pozycji klęczącej.

Pozycja leżąca do porodu jest stosowana od niedawna - wprowadzono ją w XVII wieku we Francji, dla wygody położników.

Za miesiąc prezentujemy przegląd pozycji wertykalnych które pomagają w trakcie rodzenia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA