Cesarskie cięcie

Czasem, choć teoretycznie nie ma wskazań do cięcia cesarskiego, kobieta sama domaga się operacji. Warto, by swoją decyzję opierała nie na wyobrażeniach, a na prawdziwych informacjach o tej formie rozwiązania.

Cięcie cesarskie to poród bez bólu?

I tak, i nie. Dzięki znieczuleniu kobieta nie czuje bólu w czasie operacji (choć może odczuwać dyskomfort towarzyszący wyjmowaniu dziecka z macicy), ale potem, po odstawieniu leków przeciwbólowych, odczuwa ból wokół rany. Jego nasilenie zależy od indywidualnego progu bólu, sprawności kobiety i tego, czy było to pierwsze cesarskie cięcie (po kolejnych dolegliwości zwykle są mniejsze, choć nie jest to regułą).

O ile po porodzie naturalnym mama po trzech godzinach zwykle jest w stanie pójść do łazienki i zająć się noworodkiem, o tyle po cesarskim cięciu może próbować wstać dopiero 6-8 godzin po operacji.

Część kobiet po znieczuleniu zewnątrz-oponowym lub podpajęczynówkowym narzeka na silny ból głowy i bóle pleców. Po znieczuleniu ogólnym zdarzają się natomiast nudności i wymioty, a także ból głowy i gardła (na skutek intubacji).

Powrót do formy zależy od przebiegu operacji, rodzaju znieczulenia i indywidualnych cech organizmu. Są kobiety, które po dwóch dniach czują się na tyle dobrze, że mogą zająć się dzieckiem. I takie, które nawet po kilku tygodniach czują ból.

Kolejny poród koniecznie przez cesarskie cięcie?

Nieprawda. W wielu wypadkach poród naturalny jest możliwy. Oczywiście, jeśli cięcie było spowodowane przewlekłą chorobą matki, także w drugiej ciąży będzie konieczne. Jeśli jednak trzeba je było wykonać podczas poprzedniego porodu, bo np. dziecko nieprawidłowo ułożyło się w macicy lub zaczęło mu spadać tętno, w kolejnej ciąży jest szansa na poród siłami natury.

Jeśli dziecko jest położone prawidłowo, nie jest bardzo duże, poród postępuje, maluch dobrze go znosi, nie ma powodów do operacji. Pod warunkiem: od poprzedniego cesarskiego cięcia musi minąć co najmniej półtora roku (lepiej dwa lata), aby blizna na macicy mogła się dobrze zrosnąć.

Cesarskie cięcie bezpieczniejsze dla dziecka?

I tak, i nie. Jeżeli dziecku spada tętno lub badania wykazują, że jest ono w złej kondycji, z pewnością cesarskie cięcie będzie dla niego bezpieczniejsze. Taki poród trwa krótko i nie wymaga od dziecka wysiłku.

Jeśli jednak malec jest w dobrej formie, cięcie to niepotrzebna i niekorzystna dla zdrowia ingerencja w naturę. Zwłaszcza gdy następuje zbyt wcześnie. Badania dowodzą, że zakończenie ciąży przed 39. tygodniem może spowodować u dziecka powikłania ze strony układu oddechowego.

Podczas przeciskania przez drogi rodne w organizmie dziecka następuje wyrzut hormonów, które stymulują płuca do pracy. Dzięki temu noworodek jest w stanie samodzielnie oddychać.

Po cesarskim cięciu nie można karmić piersią?

Nieprawda. Kobiety po cesarce mogą karmić tak samo jak matki po porodzie naturalnym. Uwolniona po usunięciu łożyska prolaktyna uruchamia laktację. Ważne tylko, by noworodka jak najwcześniej przystawić do piersi, a potem, by mógł ssać na żądanie. Zwykle już 2-3 godziny po operacji mama może przystawić malucha do piersi. Pomoże jej przy tym położna.

Może się też zdarzyć tak, że laktacja po cesarskim cięciu ruszy z lekkim opóźnieniem. Częste przystawianie noworodka do piersi oraz pobudzanie piersi laktatorem (w sesjach po 7, 5 i 3 minuty każda pierś) zapewni pojawienie się pokarmu. Warto starać się pokonać początkowe trudności, bo mleko mamy to najlepszy pokarm dla dziecka. Zawiera dokładnie to, czego niemowlę potrzebuje, m.in. przeciwciała, które chronią dziecko przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, i prebiotyki wspierające rozwój korzystnej dla zdrowia malca flory bakteryjnej jelit. Jeśli mama nie czuje się na siłach karmić piersią, warto podać dziecku mleko modyfikowane, wzbogacone w prebiotyki lub probiotyki.

Po cesarskim cięciu najwygodniej karmić dziecko w pozycji leżącej na boku albo spod pachy (więcej na str. 16).

Szybszy powrót do seksu po cesarce?

Prawda. Okolice intymne pozostają nietknięte i powrót do seksu, na ogół, nie przysparza problemów (choć przez cały okres laktacji kobieta może odczuwać suchość pochwy). Ale lekarze zalecają odczekać z podjęciem współżycia ok. 6 tygodni. Na początku polecane są pozycje, w których rana po cięciu nie jest uciskana.

Konsultacja: lek. Agnieszka Kurczuk-Powolny

Więcej o:
Copyright © Agora SA