1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Ciąża - początek rewolucji

Pierwszy trymestr ciąży to czas wielkich zmian. Nowe, rozwijające się w tobie życie zadziwiająco wpływa na twoje ciało i emocje.
Najbardziej czytelnym sygnałem ciąży jest zatrzymanie miesiączki. Przyczyną są zmiany hormonalne spowodowane zagnieżdżeniem się jaja płodowego w macicy. Ten objaw nie jest jednak jednoznaczny, może go bowiem wywołać także stres, dieta odchudzająca czy zaburzenia hormonalne. I odwrotnie, niektóre kobiety mają lekkie krwawienie przez pierwsze dwa, trzy miesiące ciąży (zwykle w terminie miesiączki lub owulacji). Zatrzymanie miesiączki i dodatni wynik testu ciążowego po-zwalają podejrzewać ciążę, ale potwierdzić to może jedynie lekarz, najlepiej za pomocą USG. To badanie jest użyteczne dopiero na początku drugiego miesiąca. Wcześniej zarodek jest zbyt mały, by można go było dojrzeć, nawet za pomocą ultrasonografu.Test dla pewności

Ciążę potwierdzi test ciążowy, który wykryje w moczu obecność gonadotropiny kosmówkowej (hCG) - hormonu, który pojawia się praktycznie tylko wtedy, gdy kobieta jest w ciąży. Test najlepiej wykonać w dniu, kiedy miała wystąpić miesiączka (albo w kolejnych dniach po jej spodziewanym terminie). Najwygodniejsze są testy strumieniowe (końcówkę absorbującą zanurza się na kilka sekund w strumieniu oddawanego moczu, a wynik pojawia się w okienku).

Odpoczynek na zdrowie

Niektóre kobiety czują się w tym czasie lepiej niż zwykle, większość jednak ma rozmaite dolegliwości. Do najczęstszych należą: uczucie zmęczenia, senności i rozdrażnienia; osłabienie, szybsze męczenie się, senność - możesz czuć się tak, jak na początku infekcji: jesteś śpiąca, miewasz zawroty głowy przy próbie wstania z łóżka, czasem uczucie duszności. Na to nieustające zmęczenie nie ma innej rady jak zwolnienie tempa - proś innych o pomoc, a sama odpoczywaj, ile tylko możesz.

Wygoda w staniku

Często jedną z pierwszych oznak ciąży jest nagła zmiana rozmiaru piersi. Stają się krągłe, często tkliwe i bolesne. Czasem już około 6. tygodnia ciąży trzeba sobie sprawić nowy stanik. Powinien być wygodny, miękki, dobrze skrojony, z szerszymi ramiączkami i elastycznym wykończeniem pod biustem. Przygotuj się na to, że do rozwiązania możesz potrzebować jeszcze większego rozmiaru, ale nie kupuj stanika na wyrost - ma dobrze przylegać i chronić skórę piersi przed nadmiernym rozciągnięciem. Jeśli masz bardzo duży biust, kup też wygodny stanik do spania. Przez skórę piersi widać wyraźniej niż zwykle rysunek naczyń krwionośnych. Brodawki mogą stać się ciemniejsze. Smaruj piersi preparatem na rozstępy.

Dieta na mdłości

Mechanizm mdłości nie jest do końca jasny. Być może ewolucja wypracowała taki "system wczesnego ostrzegania", który uczula kobietę na to, co je (w wielu, zwłaszcza surowych, pokarmach są związki niegroźne dla dorosłego, ale niezdrowe dla płodu).

Niekiedy oprócz mdłości męczą też wymioty. Nie muszą występować wyłącznie rano. Jeśli ich nasilenie nie pozwala normalnie funkcjonować, zgłoś się do lekarza. Może być konieczne stosowanie czopków przeciwwymiotnych lub nawet nawadniające kroplówki w szpitalu.

Na mdłości i wymioty nie ma idealnej recepty, ale czasem pomaga wypicie tuż po przebudzeniu szklanki herbaty lub wody mineralnej i przegryzienie czegoś. Odczekaj kwadrans i dopiero wtedy wstań. Zjedz lekkie śniadanie. Jedz mało, za to często, najlepiej co dwie godziny. Zawczasu przygotuj sobie coś do jedzenia, tak żebyś zawsze miała pod ręką małą przekąskę. Nie dopuszczaj do uczucia silnego głodu - spadek poziomu cukru we krwi także może być przyczyną mdłości. Na nudności pomaga też imbir. Zagotuj w wodzie cienki plasterek korzenia imbiru i posłodź taką "herbatę" ciemnym cukrem albo miodem.

Pożyteczna czułość zmysłów

Na początku ciąży pojawia się niechęć do pewnych zapachów i potraw. Nagle zaczyna ci przeszkadzać zapach gotującego się jedzenia, dym papierosowy staje się nie do zniesienia, odrzuca cię od własnych perfum. Jeżeli palisz, to dobry moment na pożegnanie się z papierosem - w ciąży maleje siła tego nałogu. Możesz też nagle zacząć mieć ochotę na coś, czego jeszcze niedawno nie znosiłaś (często są to potrawy o kwaśnym smaku). Być może w ten sposób twój organizm wyrównuje braki różnych składników niezbędnych do rozwoju dziecka, budowania łożyska itp.

Urodzie na pomoc

Ciąża to czas wysokich stężeń estrogenów, dzięki którym często skóra staje się piękna, ale może także przysporzyć kłopotów. Na twarzy mogą pojawić się tak zwane pajączki - popękane naczynka krwionośne. Ich leczenie można zacząć po porodzie. Na razie stosuj kosmetyki do cery naczynkowej i chroń skórę przed nagłymi zmianami temperatury, używając kremów ochronnych.

U niektórych kobiet w ciąży pojawiają się przebarwienia, wywołane hormonami. To tzw. ostuda. Sprzyja jej działanie promieni słonecznych, dlatego koniecznie stosuj kremy z wysokimi filtrami. Po porodzie plamy zwykle bledną. Tymczasem stosuj korektory i kryjące podkłady. Zapytaj lekarza, czy możesz już teraz używać kremu rozjaśniającego przebarwienia.

Jeśli masz kłopoty z cerą, poradź się dermatologa (poinformuj go o ciąży). Nie stosuj sama leków przeciwtrądzikowych. Zakazane są preparaty zawierające retinol, niewskazane są kwasy owocowe, ostrożnie stosuje się maści antybiotykowe. W aptece bez recepty kup maść cynkową i stosuj miejscowo na wypryski. Dokładnie oczyszczaj cerę żelami i łagodnymi peelingami.

Ulga dla nóg

Kurcze łydek wiążą się często z niedoborem magnezu i potasu. Ich poziom można zbadać i w razie potrzeby uzupełnić. Najlepiej kupić w aptece preparat, który oprócz magnezu zawiera witaminę B6 ułatwiającą jego przyswajanie. Warto powstrzymać się od picia kawy i herbaty, bo utrudniają one wchłanianie magnezu. Bóle nóg, mrowienie i uczucie ciężkości mogą świadczyć o zagrażających kłopotach z żylakami. Unikaj stania i siedzenia przez długi czas. Nie siadaj ze skrzyżowanymi nogami i udami przywierającymi do krzesła. Często odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. Noś rajstopy przeciwżylakowe. Powinny ci też pomóc ćwiczenia (obracanie stopami w kostkach) i masaż nóg.

Brzuch w normie

Na początku ciąży macica jest tylko trochę powiększona, ale może pojawić się uczucie ciężaru, dyskomfortu w dole brzucha, drobne pobolewania i kłucia. Dopóki nie są silne, nie warto się nimi przejmować. Niekiedy już po kilku tygodniach ciąży obwód brzucha się powiększa. To jeszcze nie rosnące dziecko, które ma na razie do kilku centymetrów, ale wzdęcie jelit. Pod wpływem progesteronu pracują one wolniej i trawią dokładniej. Dzięki temu składniki odżywcze z pokarmu lepiej się wchłaniają, ale też mogą pojawić się zaparcia. Rozpulchniona i powiększająca się macica uciska też na pęcherz moczowy, co powoduje częstsze oddawanie moczu.Kiedy iść do lekarza

Jeśli czujesz się dobrze, możesz z wizytą u ginekologa poczekać do 7.-8. tygodnia. Ale jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, gdy:

•  krwawisz z dróg rodnych - obfite krwawienie jest sygnałem do niezwłocznego udania się do szpitala;

•  czujesz ból w dole brzucha;

•  męczą cię uporczywe wymioty, które nie pozwalają normalnie jeść, występują nie tylko rano, ale przez cały czas;

•  zauważysz nieprawidłową wydzielinę z pochwy, świąd, upławy.

Jak dbać o siebie

•  Nie próbuj działać "na pełnych obrotach", czas zwolnić tempo.

•  Przemyśl swoją dietę. Nie zapominaj o piciu odpowiedniej ilości płynów.

•  Nie pal i unikaj przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Nie pij alkoholu. Toksyny przechodzą do formującego się zarodka.

•  Nie bierz żadnych leków, także na choroby przewlekłe, bez konsultacji z lekarzem. Nawet aspiryna może być zagrożeniem dla dziecka, powodując mikrokrwawienia. W razie choroby stosuj leki bezpieczne dla kobiet w ciąży (np. na gorączkę paracetamol).

•  Najpóźniej do 10. tygodnia ciąży zaplanuj wizytę u lekarza ginekologa-położnika.

•  Odwiedź gabinet stomatologa. Ale uprzedź dentystę, że jesteś w ciąży.

•  Dbaj o swoje emocje i myśli. Nie oglądaj brutalnych filmów. Nie słuchaj przerażających opowieści. Czytaj i oglądaj to, co sprawia ci przyjemność. Spędzaj dużo czasu w ruchu, na łonie przyrody. Ćwicz jogę.

•  Ubieraj się w miarę przewiewnie, odpowiednio do pory roku. Najlepiej, aby twój strój był z naturalnych włókien i nie uciskał ani brzucha, ani klatki piersiowej.

Gdy partner staje się ojcem

Czas oczekiwania może was do siebie zbliżyć. Na pewno wybiegacie myślą w przyszłość, snujecie plany i marzenia.

Ale chwilami mogą was ogarniać wątpliwości, czy sobie poradzicie. Zazwyczaj ciąża stanowi dla mężczyzny powód do dumy, ale przyszły tata może też obawiać się ojcostwa - utraty swobody, nowych obowiązków, a przede wszystkim odpowiedzialności. No i tego, że bezradne, ale zaborcze niemowlę zepchnie go na drugi plan. Sprawy łóżkowe nie układają się najlepiej. Nieustanna senność i poranne mdłości kobiety nie sprzyjają erotycznym uniesieniom. To wszystko najlepiej sobie wyjaśnić w szczerej rozmowie.

Więcej o: