1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Ciało w ciąży - czas rozkwitu

Choć rośnie ci brzuch, rośnie także energia i apetyt na seks. Bywa, że czujesz się lepiej niż przed ciążą!

"Czekając na dziecko. Poradnik dla przyszłych rodziców" - od 6 października w każdy wtorek kolejny zeszyt w prezencie z "Gazetą Wyborczą"Nastrój poprawiają też wyczuwalne już ruchy dziecka. To kiedy przyszła mama po raz pierwszy je poczuje, jest sprawą indywidualną. Szczupłe kobiety i te, które oczekują kolejnego dziecka z reguły czują je wcześniej niż tęższe i te, które są w ciąży po raz pierwszy. Nie poczujesz od razu silnego kopnięcia. Ruch dziecka może przypominać: bulgotanie wody sodowej, łaskotanie skrzydeł motyla czy inne delikatne doznania. Z czasem będą one bardziej wyraziste i zaczną się regularnie powtarzać. W pierwszych dniach odczucia te mogą zanikać i znowu się pojawić. Około 25. tygodnia będziesz czuć ruchu raz na kilka godzin. Z czasem kopniaki staną się na tyle mocne, że także partner je poczuje, kładąc dłoń na twoim brzuchu.

Rośnie brzuch

Ciążę już widać. Wcześniej u kobiet bardzo szczupłych, później u tych z nadwagą. Brzuch czasem wygląda jak wystająca piłka, czasem zmienia zarys całego tułowia. Rośnie teraz w szybkim tempie, a to powoduje rozciąganie skóry. Jeśli będzie zbyt sucha i napięta, może dojść do niewielkich pęknięć, czyli rozstępów. Świeże przybierają barwę ciemnoróżową, z czasem bledną. By im zapobiec smaruj ciało (brzuch, piersi, biodra) specjalnym kremem lub dziecięcą oliwką. Skłonność do rozstępów jest jednak indywidualną cechą i być może nie uda ci się całkiem uniknąć.

Nowy pępek

Około 20 - 21 tygodnia ciąży dno powiększającej się macicy sięga wysokości pępka. W jamie brzusznej robi się ciasno. Pępek może staje się mniej wklęsły, a z czasem robi się wypukły. Nadmierne poszerzenie pierścienia pępkowego może spowodować przepuklinę pępkową, niekiedy konieczna jest wtedy konsultacja chirurga. Operacja raczej nie jest konieczna, wystarczy zaklejanie pępka plastrem. Po ciąży wszystko wróci do poprzedniego stanu.

Przebarwienia

Mniej więcej w połowie ciąży dochodzi do przebarwień w różnych miejscach; ciemnieją też znamiona, brodawki sutkowe, a także linia pośrodku skóry brzucha. To dlatego, że zwiększa się produkcja barwnika - melaniny. Warto wychodząc na słońce używać kremów ochronnych z filtrami przeciwsłonecznymi. Przebarwienia zwykle ustępują lub znacznie zmniejszają się po porodzie.

Ciężkie nogi

W drugim i trzecim trymestrze ciąży mogą pojawić się obrzęki nóg. Zmiany hormonalne wpływają na gorszą pracę zastawek żylnych, do opuchlizny dołączają się pajączki, czasem nawet żylaki. Możesz też poczuć, że dopasowane dotąd buty stają się zbyt ciasne.

Unikaj długiego stania, ale także siedzenia z nogami opuszczonymi w dół lub założonymi jedna na drugą. Odpoczywaj siedząc lub leżąc ze stopami opartymi o stołek lub poduszki. By poprawić krążenie ćwicz - leżąc z nogami opartymi wysoko kreśl palcami obciągniętych stóp kółka. Jeśli nie ma przeciwwskazań, nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Noś skarpetki z nieuciskającą gumką, kup rajstopy przeciwżylakowe (do nabycia w aptekach). Stosuj też chłodzące i zmniejszające obrzęki żele i kremy do nóg (przeznaczone dla kobiet w ciąży). Możesz też skorzystać ze specjalnych zabiegów kosmetycznych przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Na opuchnięte nogi pomogą hydromasaże i drenaż limfatyczny. Jeśli na nogach pojawiły się pajączki, teraz nic z nimi nie zrobisz, kuracje zostaw na czas po porodzie. Gdyby rysunek popękanych naczyń krwionośnych był coraz wyraźniejszy, poradź się lekarza. W uzasadnionych przypadkach stosuje się leki poprawiające przepływ żylny (zawsze jednak decyduje o tym lekarz).

Jeśli stopy zmieniły rozmiar na większy, kup nowe buty. Przygotuj się na to, że będą ci służyły także po porodzie.

Piękne włosy

Robią się mocniejsze i gęstsze niż zwykle. To dzięki podwyższonemu poziomowi estrogenów, które pobudzają do pracy mieszki włosowe. Pamiętaj, że włosy (nie tylko w ciąży) nie lubią mycia w gorącej wodzie i suszenia gorącym powietrzem suszarki i mocnych żeli, pianek, lakierów, które je sklejają i podrażniają. Źle znoszą też plastikowe grzebienie (stają się bardziej łamliwe). Farbowanie włosów w tym czasie ciąży jest nieszkodliwe. Podwójne krążenie

Organizm kobiety dostosowuje się do życia z "podwójnym obciążeniem". Zwiększa się objętość krążącej krwi. Twoje serce przepompowuje jej coraz więcej - z 4,5 litra do 6 litrów na minutę! Tętno przyspiesza nawet o 20 uderzeń w ciągu minuty. Więcej krwi przepływa nie tylko przez macicę i łożysko, ale także przez nerki, mięśnie, skórę. Ponieważ objętość osocza krwi rośnie szybciej niż ilość czerwonych krwinek, dochodzi do fizjologicznej niedokrwistości. Twój lekarz odróżni ją od anemii, która trzeba leczyć. Zmiany w układzie krążenia, które zachodzą teraz w twoim organizmie mogą powodować, że będziesz się częściej pocić oraz miewać uczucie gorąca

Łożysko

To silnie ukrwiony narząd, dzięki któremu następuje wymiana substancji między krwią matki i krwią dziecka, przy czym krew matki nie miesza się z krwią dziecka. Do układu krążenia malca łożysko przekazuje tlen i składniki odżywcze. Tą samą drogą organizm dziecka pozbywa się dwutlenku węgla i produktów przemiany materii. Łożysko jest przyrośnięte do wnętrza macicy, dziecko zaś łączy się z nim przez sznur pępowinowy w którym są naczynia krwionośne. Łożysko tworzy się już pod koniec I trymestru a pełną dojrzałość osiąga w 36. tygodniu.

Macica

Macica u kobiety, jest wielkości niewielkiej gruszki. W ciąży stale się powiększa choć na początku trudno to zauważyć. Pod koniec 5. miesiąca sięga do pępka, w 6. miesiącu już ponad niego, przesuwając narządy jamy brzusznej. Przed ciążą ważyła ok. 50 g , teraz waży około 0,5 kg (tuż przed porodem 1 kg). Jej pojemność z 5 ml (tyle co w łyżeczce herbaty) zwiększy się do 5 litrów! Przez całą ciążę macica będzie ćwiczyć, przygotowywać się do porodu. W 6. miesiącu pojawią się niebolesne skurcze występujące ze zmienną częstotliwością (tzw. Braxtona-Hicksa). Szyjka macicy jest szczelnie zamknięta. Dodatkowo zamyka ją tzw. czop śluzowy chroniąc wnętrze macicy przed zarazkami.

Częste wizyty w toalecie

Progesteron sprawia, że drogi moczowe rozszerzają się a macica uciska na moczowody oraz pęcherz moczowy. Zwalnia to przepływ moczu przez drogi moczowe, ale jednocześnie zmusza do częstszych wizyt w toalecie. Ten zastój moczu sprzyja namażaniu się w nim bakterii i zapaleniom. Staraj się załatwiać potrzeby fizjologiczne zgodnie z potrzebami, nie czekaj do ostatniej chwili.

Zmiana postawy

Twój środek ciężkości zmienia się; chodzisz odchylona w tył, aby utrzymać stabilność sylwetki. Zwiększa się w związku z tym obciążenie dla więzadeł kręgosłupa. Ważne by dbać teraz o swoje plecy. Odpoczywaj częściej, unikaj ciężkiej pracy fizycznej i noszenia ciężarów. Nie noś butów na obcasach. Przy wstawaniu z łóżka najpierw przekręć się na bok i dopiero potem podnieś.

M@my piszą

Błogość

W piątek zaczęliśmy 20 tydzień. Moje ciało żyje swoim życiem, które tylko obserwuję. W ciągu ostatnich kilku dni dwie osoby były szczerze zdziwione tym, że jestem w ciąży, a ja głupia myślałam, że to widać na kilometr. Wszyscy mówią, że kwitnę, ale jak tu źle wyglądać, jedząc co się chce, śpiąc ile się chce i czując zaopiekowanie na każdym kroku?

Gang stokrotek

Jak się umyć?

Okazuje się, że dosyć ciężko oporządzić dolną połowę ciała, gdy się jej nie widzi z powodu brzucha. Znaczy się, przez następne parę miesięcy wydam majątek na zabiegi w gabinetach kosmetycznych, tudzież wyślę męża na przyśpieszony kurs pielęgnacji kobiecego ciała. Dodatkowo ambitne ćwiczenia pozycji rodem z jogi i ekwilibrystyki na poziomie zaawansowanym w wannie zakończyły się smutną konstatacją, że oto pierwszy raz w życiu udało mi się spocić pod prysznicem. To na jaką cholerę tu się kąpać?

www.nie-jestem-matka-polka.blogspot.com

U ginekologa

Uderzyła mnie (czego zaślepiona szczęściem pierwszej ciąży wcześniej nie widziałam) wewnętrzna hierarchia wśród oczekujących na wizytę u specjalisty ginekologa. Aby stać na szczycie należy być w najbardziej zaawansowanej ciąży i mieć jak najmniej kilogramów. Dzisiejsza rekordzistka była już w 38 tygodniu i przybrała jedynie 4 kg. Reszta ciężarnych patrzyła z niekłamaną zazdrością i nadzieją, że chociaż poród będzie miała ciężki. mamaaleksandra

Zdjęcie PALMERS COCOA BUTTER FORMULA TUMMY BUTTER pielęgnacja brzucha w okresie ciąży 125 g Zdjęcie Bielenda Sexy Mama Balsam Nawilżający Do Ciała Dla Kobiet w Ciąży Po Porodzie 200ml Zdjęcie Tołpa dermo body mum krem ujędrniający brzuch, uda, pośladki, 250 ml
PALMERS COCOA BUTTER FORMUL... Bielenda Sexy Mama Balsam N... Tołpa dermo body mum krem u...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Porównaj ceny »
Podstawowe informacje
Producent Palmers Bielenda Tołpa
materiały partnera:


Więcej o: