1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Ciało w ciąży - objawy ciąży

Drugi pasek na teście ciążowym nie pozostawia wątpliwości. Wszyscy ci gratulują, a ty masz ochotę zawinąć się w kołdrę i... spać.

"Czekając na dziecko. Poradnik dla przyszłych rodziców" - od 6 października w każdy wtorek kolejny zeszyt w prezencie z "Gazetą Wyborczą"Najbardziej czytelnym sygnałem nasuwającym myśl o ciąży jest zatrzymanie miesiączki. Przyczyną są zmiany hormonalne spowodowane zagnieżdżeniem się jaja płodowego w macicy. Ten objaw nie jest jednak wcale jednoznaczny, dość często ma bowiem inne, bardziej prozaiczne przyczyny - może go wywołać np. stres, dieta odchudzająca czy zaburzenia hormonalne. I odwrotnie, niektóre kobiety mają jeszcze lekkie krwawienie przez pierwsze dwa, trzy miesiące ciąży (zazwyczaj w terminie miesiączki lub owulacji). Zatrzymanie miesiączki i dodatni wynik testu ciążowego pozwalają podejrzewać ciążę, jednak potwierdzić to może jedynie lekarz, najlepiej za pomocą USG. To badanie jest jednak użyteczne dopiero na początku drugiego miesiąca ciąży. Wcześniej zarodek jest zbyt mały, by można go było dojrzeć, nawet za pomocą ultrasonografu.Nieustające zmęczenie

Niektóre kobiety czują się w tym czasie lepiej niż zwykle, większość jednak ma rozmaite dolegliwości. Do najczęstszych należą: uczucie zmęczenia, senności i rozdrażnienia; osłabienie, szybsze męczenie się, senność - możesz czuć się tak, jak na początku infekcji: jesteś śpiąca, miewasz zawroty głowy przy próbie wstania z łóżka lub fotela, czasem uczucie duszności, braku powietrza. Na to nieustające zmęczenie nie ma innej rady jak korzystanie z przywileju kobiety w stanie odmiennym - proś innych o pomoc a sama odpoczywaj ile tylko możesz.

W pierwszym miesiącu ciąży, jeśli nic ci nie dolega, nie musisz iść do lekarza. Ale nie zwlekaj z wizytą dłużej niż do 7.-8. tygodnia.

Tkliwe piersi

Często jedną z pierwszych oznak ciąży jest nagła zmiana rozmiaru piersi. Stają się krągłe, często tkliwe i bolesne. Czasem już około 6.tygodnia ciąży trzeba sobie sprawić nowy stanik. Powinien być wygodny, miękki, dobrze skrojony, z szerszymi ramiączkami i elastycznym wykończeniem pod biustem. Przygotuj się na to, że do rozwiązania możesz potrzebować jeszcze większego rozmiaru, jednak nie kupuj stanika na wyrost - ma dobrze przylegać i chronić skórę piersi przed nadmiernym rozciągnięciem. Jeśli masz naprawdę duży biust, kup też wygodny stanik do spania. Przez skórę piersi widać wyraźniej niż zwykle rysunek naczyń krwionośnych. Brodawki mogą stać się ciemniejsze. Pamiętaj o smarowaniu piersi preparatem na rozstępy.

Mdłości

Ich mechanizm nie jest do końca wyjaśniony. Być może ewolucja wypracowała taki "system wczesnego ostrzegania", który miał uczulić kobietę na to, co je w tym czasie. Ponieważ w wielu (zwłaszcza surowych) pokarmach występują związki niegroźne dla dorosłego ale niezdrowe dla płodu, natura uznała, że w tym czasie kobieta powinna uważać na to co je. A jak ją lepiej na to uwrażliwić niż fundując jej nieustające mdłości?

Niekiedy oprócz mdłości męczą również wymioty. Wbrew obiegowej opinii nie muszą występować wyłącznie rano. Jeśli ich nasilenie nie pozwala normalnie jeść i funkcjonować, może być konieczne stosowanie czopków przeciwwymiotnych lub nawet nawadniające kroplówki w szpitalu.

Na mdłości i wymioty nie ma niestety żadnej idealnej recepty, ale czasem pomaga gdy zaraz po przebudzeniu wypijesz filiżankę herbaty albo szklankę wody mineralnej i coś przegryziesz. Odczekaj jeszcze kwadrans i dopiero wtedy wstań. Zjedz lekkie śniadanie. Jedz mało, za to często, najlepiej co dwie godziny. Zawczasu przygotuj sobie coś do jedzenia, tak żebyś zawsze miała pod ręką małą przekąskę. Staraj się nie dopuścić do uczucia silnego głodu - spadek poziomu cukru we krwi też może być przyczyną mdłości. Na mdłości pomaga także imbir. Zagotuj w wodzie cienki plasterek korzenia imbiru i posłodź taką "herbatę" ciemnym cukrem albo miodem (więcej na ten temat w zeszycie ZDROWIE).

Wrażliwe zmysły

Na samym początku ciąży pojawia się zdecydowana niechęć do pewnych zapachów i potraw. Nagle może zacząć bardzo przeszkadzać zapach gotującego się jedzenia, a dym papierosowy staje się nie do zniesienia. Może cię odrzucać od ulubionej wody toaletowej męża, czy od własnych perfum. Jeżeli palisz, to dobry moment na pożegnanie się z papierosem - w ciąży maleje siła tego nałogu. Możesz też nagle zacząć mieć ochotę na coś czego jeszcze niedawno nie znosiłaś (często są to potrawy o kwaśnym smaku). Być może w ten sposób twój organizm wyrównuje braki rozmaitych składników niezbędnych do rozwijania się małego organizmu, budowania łożyska itp

Cera

Ciąża to czas wysokich stężeń estrogenów, dzięki którym często cera staje się piękna i promienna, ale może też przysporzyć kłopotów. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, to nie płeć dziecka przesądza o tym, czy przyszła mama będzie miała cerę jak płatek róży, czy nabawi się trądziku. Decyduje o tym jej gospodarka hormonalna, rodzaj cery, pielęgnacja. Na twarzy mogą pojawić się tzw. pajączki - popękane naczynka krwionośne (na policzkach, skrzydełkach nosa). Niestety same z czasem nie znikną. Po porodzie można zastanowić się nad ich leczeniem.

U niektórych kobiet pojawiają się też przebarwienia, wywołane hormonami. Sprzyja im wystawianie skóry na słońce. Ciemniejsze zabarwienie może się pojawić na skórze policzków, czoła, nosa i szyi - (tzw. ostuda). Po porodzie plamy zwykle bledną.

Jeśli masz kłopoty z cerą, poradź się lekarza dermatologa (poinformuj go o ciąży). Nie stosuj na własną rękę leków przeciwtrądzikowych (także do stosowania zewnętrznego). Kategorycznie zakazane są preparaty zawierające retinol, niewskazane są kwasy owocowe, bardzo ostrożnie stosuje się maści antybiotykowe. W aptece bez recepty możesz kupić maść cynkową i stosować miejscowo na wypryski. Dokładnie oczyszczaj cerę żelami i łagodnymi peelingami, możesz stosować maseczki oczyszczające np. z glinki białej.

Jeśli masz pajączki, zastosuj kosmetyki do cery naczynkowej. Szczególnie chroń cerę przed nagłymi zmianami temperatury (mróz/ciepłe mieszkanie), stosując kremy ochronne. Nie opalaj się, w słoneczne dni stosuj kremy z wysokimi filtrami. Jeśli masz przebarwienia stosuj korektory i kryjące podkłady (najlepsze będą te dostępne w aptekach). Zapytaj swojego lekarza, czy możesz używać kremu rozjaśniającego przebarwienia.

Kłopoty z nogami

Kurcze łydek wiążą się często z niedoborem magnezu i potasu. Poziom tych pierwiastków można zbadać i w razie potrzeby uzupełnić. Najlepiej kupić w aptece preparat, który oprócz magnezu zawiera witaminę B6 ułatwiającą jego przyswajanie. Warto powstrzymać się od picia kawy i herbaty, bo oba te napoje utrudniają wchłanianie magnezu. Bóle nóg, mrowienie i uczucie ciężkości mogą świadczyć o zagrażających kłopotach z żylakami. Trzeba unikać stania i siedzenia przez długi czas. Nie siadaj ze skrzyżowanymi nogami i udami przywierającymi do krzesła. Jak najczęściej odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. Noś rajstopy przeciwżylakowe. Powinny ci też pomóc ćwiczenia (obracanie stopami w kostkach) i delikatny masaż nóg.

Rewolucja w brzuchu

Na początku ciąży macica jest jeszcze bardzo nieznacznie powiększona, ale możesz odczuwać, że w brzuchu coś się dzieje. Pojawia się uczucie ciężaru, dyskomfortu w dole brzucha, drobne pobolewania i kłucia. Dopóki nie są silne i częste, nie warto się nimi przejmować. Niekiedy już po kilku tygodniach ciąży obwód brzucha wyraźnie się powiększa i spodnie stają się za ciasne w talii. To jeszcze nie rosnące dziecko, które ma w tym czasie do kilku centymetrów, ale wzdęcie jelit. Pod wpływem progesteronu jelita pracują wolniej i trawią dokładniej. Ma to zapewne na celu lepsze wchłanianie składników odżywczych z pokarmu. Wolniejsza praca jelit może sprzyjać zaparciom. Rozpulchniona i powiększająca się macica uciska też na pęcherz moczowy, co powoduje częstsze oddawanie moczu.Test ciążowy

Ciążę potwierdzi test ciążowy, który wykryje w moczu gonadotropinę kosmówkową (hCG) - hormon który pojawia się praktycznie tylko wtedy gdy kobieta jest w ciąży. Test najlepiej wykonać w dniu, kiedy miała wystąpić miesiączka (albo w kolejnych dniach po jej spodziewanym terminie). Jeśli zrobiłaś test wcześniej, powtórz go w dniu spodziewanej miesiączki, by zyskać pewność, bo blisko połowa wczesnych ciąż ulega samoistnemu zakończeniu . Test najlepiej robić rano, po wstaniu z łóżka - stężenie hormonu hCG w moczu jest wtedy wyższe. Opakowanie trzeba rozerwać bezpośrednio przed użyciem. Testy są pełnopłatne. Kupuje się je w aptece bez recepty. Najwygodniejsze są testy strumieniowe, (końcówkę absorbującą zanurza się na kilka sekund w strumieniu oddawanego moczu, a wynik pojawia się w okienku).

Kiedy mężczyzna staje się ojcem...

Czas oczekiwania może was do siebie zbliżyć. Na pewno wybiegacie myślą w przyszłość, snujecie plany i marzenia. Ale zwłaszcza, gdy macie zostać rodzicami po raz pierwszy, chwilami mogą was ogarniać wątpliwości, czy sobie poradzicie. Zazwyczaj ciąża stanowi dla mężczyzny powód do dumy, równocześnie jednak trudno mu zaakceptować tę nagłą zmianę. Czasem boi się ojcostwa - utraty swobody, nowych obowiązków, a przede wszystkim ogromnej odpowiedzialności. No i tego, że bezradne ale zaborcze niemowlę zepchnie go na drugi plan. Sprawy łóżkowe również w tym czasie nie układają się najlepiej. Nieustanna senność i poranne mdłości kobiety nie sprzyjają erotycznym uniesieniom.

To wszystko najlepiej sobie wyjaśnić w szczerej rozmowie.

Jak dbać o siebie

•  Nie próbuj działać "na pełnych obrotach". Twój nieco słabszy organizm podpowiada ci zwolnienie tempo.

•  Przemyśl sposób swojego odżywiania (więcej informacji na ten temat w zeszycie DIETA) Nie zapominaj o piciu odpowiedniej ilości płynów.

•  Nie pal i unikaj przebywania w dymie papierosowym. Nie pij alkoholu. Toksyny przechodzą do formującego się zarodka.

•  Nie bierz żadnych leków, także na choroby przewlekłe, bez konsultacji z lekarzem. Nawet aspiryna może być zagrożeniem dla dziecka, powodując mikrokrwawienia. W razie choroby stosuj leki bezpieczne dla kobiet w ciąży (np. na gorączkę paracetamol).

•  Najpóźniej do 10. tygodnia ciąży zaplanuj wizytę u lekarza ginekologa-położnika.

•  Odwiedź gabinet stomatologiczny. Uprzedź dentystę, że jesteś w ciąży.

•  Dbaj o swoje emocje i myśli. Nie oglądaj brutalnych filmów. Nie słuchaj przerażających opowieści. Czytaj, oglądaj to, co sprawia ci przyjemność. Spędzaj możliwie dużo czasu w ruchu, na łonie przyrody. Ćwicz jogę. (więcej informacji o ćwiczeniach przeczytasz w zeszycie RUCH)

•  Ubieraj się w miarę przewiewnie, odpowiednio do pory roku. Najlepiej aby twój strój był z naturalnych włókien i nie uciskał ani brzucha ani klatki piersiowej.

•  Jeśli masz problemy w radzeniu sobie ze stresem stosuj techniki relaksacyjne.

Dobry krem

Najlepiej stosować na rozstępy kremy o potwierdzonej skuteczności działania.

Te zawierające wyciąg z bluszczu, kasztanowca, skrzypu czy przywrotnika pobudzają przemianę materii i produkcję kolagenu i elastyny. To w efekcie uelastycznia skórę, a także obkurcza naczynia krwionośne. Żeby taki krem działał, trzeba go stosować regularnie (dwa razy dziennie), a później jeszcze przez rok po porodzie. Raz, dwa razy w tygodniu można zrobić peeling ciała, dzięki czemu skóra lepiej wchłonie składniki kremu.

Szybko skontaktuj się z lekarzem, gdy:

•  krwawisz z dróg rodnych - obfite krwawienie jest sygnałem do niezwłocznego udania się do szpitala;

•  czujesz ból w dole brzucha;

•  męczą cię uporczywe wymioty, które nie pozwalają normalnie jeść, występują nie tylko rano, ale przez cały czas;

•  zauważysz nieprawidłową wydzielinę z pochwy, świąd, upławy.

Opracowano na podstawie materiałów fundacji Rodzić po Ludzku.

Hormonalna rewolucja

Dla zajścia w ciążę i jej prawidłowego przebiegu konieczne jest harmonijne działanie wszystkich hormonów. Oto najważniejsze z nich.

Gonadotropina kosmówkowa (hCG)

Wykrywanie jej obecności w moczu lub krwi stanowi podstawę testów ciążowych. Jest wydzielana przez komórki trofoblastu zarodka już od 7-10 dnia od zapłodnienia. Stymuluje ciałko żółte jajnika do dalszej produkcji progesteronu, co sprawia, że nie dochodzi do złuszczenia śluzówki macicy i pozwala na utrzymanie ciąży. Pobudza również wytwarzanie testosteronu w jądrach płodu, wpływając na różnicowanie się męskich narządów płciowych. Stężenie hCG jest najwyższe w pierwszych trzech miesiącach ciąży, potem stopniowo spada.

Progesteron

Żeński hormon płciowy, który przygotowuje śluzówkę macicy na przyjęcie zapłodnionego jaja płodowego, jest niezbędny do utrzymania ciąży (niedobór progesteronu w jej wczesnym okresie może spowodować poronienie). Progesteron jest również odpowiedzialny za wiele dolegliwości ciążowych. Pod jego wpływem rozluźniają się mięśnie gładkie układu pokarmowego, moczowego i rozrodczego, co przyczynia się do takich dolegliwości jak zgaga, zaparcia, wzdęcia czy kłopoty z oddawaniem moczu. Wpływa również na zatrzymanie płynów w organizmie. Chroni mięsień macicy przed przedwczesną czynnością skurczową. Pobudza do pracy gruczoły piersiowe. Podczas ciąży poziom progesteronu wzrasta prawie stukrotnie. Przed porodem jego poziom nieco spada, co jest jednym z sygnałów rozpoczęcia akcji porodowej. Dalszy spadek stężenia progesteronu w czasie połogu wiązany jest z występującymi wtedy wahaniami nastrojów i depresją.

Estrogeny

Stymulują wystąpienie drugorzędowych cech płciowych, regulują cykl miesiączkowy, pod ich wpływem w jajniku dochodzi do owulacji. Na równi z progesteronem są niezbędne do utrzymania ciąży. Umożliwiają powiększanie się ciężarnej macicy i rozwój kanalików mlecznych w piersiach. W czasie ciąży ich ilość zwiększa się prawie dziesięciokrotnie. Tak wysoki poziom utrzymuje się aż do porodu, podczas którego uczulają mięsień macicy na działanie oksytocyny. Po porodzie poziom estrogenów gwałtownie spada. Być może dlatego niektóre z nas przeżywają wtedy nastroje depresyjne.

Relaksyna

Produkowana przez ciałko żółte ciążowe jajników. Powoduje rozluźnienie więzadeł i stawów, dzięki czemu macica może swobodnie powiększać się, a kanał rodny staje się bardziej elastyczny. Rozluźnia również mięsień macicy i zapobiega jego skurczom. Przed porodem rozpulchnia i przygotowuje szyjkę macicy. Pobudza rozwój gruczołów mlecznych w piersiach.

Kortyzol

Spełnia w organizmie różne funkcje, bierze udział w przemianach energetycznych. W ciąży jego poziom wzrasta kilkukrotnie, dzięki czemu organizm ma więcej energii, by sprostać nowym zadaniom. Osłabia również działanie układu immunologicznego, bo inaczej płód byłby rozpoznawany przez organizm jako obca tkanka i odrzucany. Przy okazji łagodnieją na czas ciąży objawy chorób o podłożu immunologicznym, np. astmy.

Adrenalina

Hormon stresu. Mobilizuje organizm do walki lub ucieczki - przyspiesza czynność serca, powoduje wzrost ciśnienia krwi i poziomu glukozy, poprawia ukrwienie narządów. Interesujące jest jej działanie w czasie porodu. Jeśli stres zadziała w początkowej fazie porodu, adrenalina hamuje czynność skurczową. Gdy zaś sprawy zaszły już daleko i dziecko nie da się zawrócić ze swej drogi, wyrzut adrenaliny przyspiesza zakończenie porodu.

Oksytocyna

Zwana hormonem miłości. Powoduje skurcze macicy podczas porodu, połogu i w czasie orgazmu. Jest obecna w organizmie już w czasie ciąży, ale mięsień macicy jest w tym czasie na nią niewrażliwy. Stężenie oksytocyny wzrasta zwłaszcza w drugim okresie porodu. Po porodzie niewielkie dawki tego hormonu uwalniane są podczas ssania i powodują wypływanie pokarmu z piersi. Syntetyczna oksytocyna, podawana dożylnie, jest często stosowana do wywoływania lub wzmacniania skurczów porodowych.

Prolaktyna

Hormon macierzyństwa i laktacji. W czasie ciąży jej poziom zwiększa się prawie dziesięciokrotnie. Do głosu jednak dochodzi dopiero po porodzie. Bodźcem do jej wytwarzania jest ssanie piersi przez dziecko. Pod jej wpływem wytwarzany jest pokarm. Dodatkowo hamuje owulację i popęd płciowy. Pozwala łagodniej znosić niedogodności związane z opieką nad niemowlęciem. Po zaprzestaniu karmienia jej poziom znacznie spada.

M@my piszą

Obcy we mnie

Czuję się jakby coś się we mnie zagnieździło, zalęgło i wysysało całą energię - chce mi się cały czas spać, brzuch boli nieustannie, jest mi niedobrze i mam stan podgorączkowy. Wcale mi się to nie podoba.

katiszek

Do góry nogami

Rano zjadłam kawałek świeżo upieczonego chleba. Było mi mdło, coś zalegało na dnie żołądka. Do tego piersi bolały inaczej niż zawsze przed okresem: obie naraz, były cięższe, pełniejsze. Pojawiło się pytanie: a kiedy ja miałam ostatnio okres? Ciekawe, że dopiero od chwili potwierdzenia, że jestem w ciąży pojawiły się wszelkie typowe objawy : mdłości tuż po tym jak wstałam z łóżka (bez wymiotów, ale bujanie w żołądku). Zębów nie mogłam umyć , bo pasta do zębów smakowała jak prąd, gryzła i piekła. Próba wyszorowania języka szczoteczką skończyła się wyskokiem żołądka. W ustach okropny smak - coś jak szlam, błoto, prąd z płaskiej baterii. Powietrze w domu było wiecznie kwaśne i stęchłe, było mi duszno , wietrzyłam na potęgę. Jazda autobusem tylko na siedząco i przodem w stronę kierunku jazdy. Ubrania zaczęły strasznie cuchnąć. Wyczuwałam przepoconą koszulkę z kilku metrów. Sklepy mięsne ziały odorem. Sałatkę warzywną z majonezem jedzoną przez koleżankę w pracy wyczuwałam siedząc w pokoju obok. Moja ulubiona woda toaletowa odrzucała jak ruskie perfumy.

zapiskiciezarowki.blox.pl

Więcej o: