1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Jakie imię dać dziecku?

Wasze dziecko będzie je słyszeć niezliczoną ilość razy każdego dnia. Z nim będzie się identyfikować, myśląc "Ja" i na jego dźwięk będzie odwracać się na ulicy. Nic dziwnego, że odpowiedzialność za wybór imienia nieco przygniata rodziców.

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.Poznaj najpopularniejsze imiona w 2009 rokuNadanie imienia to bardzo poważny krok zarówno w życiu rodziny, jak i samego dziecka. Imię to nazwa dla tożsamości; nierzadko wyznacza kierunek temu, w jaki sposób myślimy o sobie w różnych kontekstach i jak - zwłaszcza przy pierwszym kontakcie - myślą o nas inni. Nadanie imienia zawsze były przypieczętowaniem czyjegoś istnienia. Wśród Prasłowian - i nie tylko - właściwe imię nadawano dopiero dziecku, które przeżyło najwcześniejszy okres niemowlęctwa, gdyż śmiertelność noworodków była ogromna. Do tego czasu próbowano oszukać złe demony zagrażające życiu nowonarodzonych, nazywając malutkie dzieci imionami, które miały zaprzeczać ich istnieniu: Niemoja, Niemój, Nikt. Jeśli przeżyły, wtedy dopiero można było puścić wodze fantazji.

Zwyczajne niezwyczajne

Część rodziców wzdraga się przed nazwaniem swego dziecka popularnym imieniem, które nosi połowa osiedla. Nic dziwnego - każde z nas ma potrzebę zapewnienia oryginalności nowej istocie, która powstała z naszych komórek. Jeśli imię Asia czy Basia tylko nas drażni, albo, co gorsza, nie wzbudza w nas żadnych emocji, poszukajmy czegoś wyjątkowego.

Bywa jednak, że zwyczajne imię niesie ze sobą niezwyczajny ładunek emocjonalny. Owszem, na wielu kolegów czy znajomych wołaliśmy w swoim życiu "Piotrze", ale tak naprawdę ten jeden jedyny, najważniejszy Piotr, był naszym ukochanym dziadkiem. Może nam się nie bardzo podobać imię "Maria", ale świadomość, że od sześciu pokoleń jest ono nadawane dziewczynkom w naszej rodzinie sprawia, że mamy ochotę tak nazwać córkę. Możemy też, nadając imię, kierować się względami religijnymi: wtedy ważne jest nie tyle brzmienie czy tradycja, ile znaczenie danego imienia dla wspólnoty osób wierzących.

Są rodzice, dla których najprostsze imiona są po prostu najładniejsze. Argumentując swój wybór odwołują się do ich bezpretensjonalności. Od jakiegoś czasu moda na proste, "typowo polskie" imiona ma miejsce w środowiskach artystów i intelektualistów. Takie imiona nadają też często swoim dzieciom gwiazdy: synowie Anny Marii Jopek to Franek i Staś, dzieci Natalii Kukulskiej to Jaś i Ania, Monika Richardson ma Zofię i Tomasza, a Małgorzata Ostrowska -Królikowska trojgu spośród swoich pięciorga dzieci nadała proste imiona: Antoni, Jan i Julia.

W zgodzie z modą

To co popularne stale się zmienia. W ubiegłym roku wśród imion dziewczęcych prym wiodły: Julia, Wiktoria i Zuzanna, zaś wśród chłopięcych: Jakub, Kacper i Mateusz. Niektóre rzadkie imiona stają się w pewnych okresach tak popularne, że trafiają do pierwszej dziesiątki. Często wiąże się to z konkretnymi wydarzeniami w sferze publicznej. Jak Nikola, (w zeszłym roku na dziewiątym miejscu), która swą popularność zawdzięcza głośnej dwa lata temu historii o chorobie córki Przemysława Salety i jego poświęceniu. Czasami trudno się oprzeć modzie. Z jednej strony zdajemy sobie sprawę, że nosząc popularne imię dziecku trudno będzie się wyróżnić z tłumu, ale z drugiej nic nie możemy poradzić na to, że akurat właśnie to imię podoba nam się najbardziej. I mniejsze znaczenie ma fakt, że podoba się ono najbardziej również naszej sąsiadce, bratu i koleżance z pracy, a wszystkie te osoby lada moment spodziewają się dziecka.

Zanim zrezygnujesz z imienia, które cię zachwyca, dlatego, że chcesz uniknąć podążania za chwilową modą, zastanów się, czy na pewno warto. Ludzie, którym rodzice nadali popularne imiona, rzadko narzekają. Przecież nigdy nie możemy mieć pewności, czy dziecko będzie podzielać nasz gust. Może zatem bezpieczniej wybrać mu imię neutralne, nie zwracające na siebie uwagi? W ten sposób córka czy syn będą mieli możliwość znaleźć w sobie i pokazać światu inne cechy, które ich wyróżniają.

Inne niż wszystkie

Są jednak ludzie, którzy przeciwnie, uwielbiają swoje rzadkie imię, są za nie wdzięczni rodzicom i nie wyobrażają sobie bez niego życia. Rzadkie imię może być atutem już na starcie: przyciągnie uwagę, pobudzi wyobraźnię, zasugeruje, że właściciel czy właścicielka są niezwykli, zagadkowi, pociągający.

- Oryginalne imię wybraliśmy dla naszej córki z kilku powodów - mówi Agata Otrębska, mama Selmy . - Po pierwsze, nie mogliśmy dojść do porozumienia przy żadnym z "normalnych". Ja chciałam Teresę lub Krystynę, mój partner na to prychał. W rezultacie dziecko miało kilka dni, a my nadal mówiliśmy na nie tak, jak gdy było w brzuchu: "glizda". W końcu jako inspirację potraktowaliśmy leksykon noblistów i obojgu nam spodobało się imię Selma. "Cudowna podróż" Selmy Lagerlöf to jedna z moich ulubionych książek.

Niestety, rzadkie imię może powodować kłopoty: mniej świadomi urzędnicy mogą mieć problemy z jego zapisaniem w dokumentach, może być niefortunnie przekręcane, wreszcie - w skrajnych przypadkach - zdarza się, że jest traktowane jak żart i budzi niechęć wobec właściciela. W takiej sytuacji mogłyby zapewne być dzieci Michała Wiśniewskiego, gdyby nie fakt, że ich imiona - Fabienne, Xavier, Etiennette oraz Vivienne - zna już cała Polska.

Własne choć obce

Celebryci nadają dzieciom imiona o niepolskich korzeniach. Co zrobić, jeśli i my chcemy nazwać dziecko imieniem obco brzmiącym? Słyszy się czasem rodziców wołających: Andreas! Denise! Astrida! Angel! Flavia! Czy uzyskanie zgody urzędu na nazwanie tak dziecka było trudne?

- Nie ma żadnych przepisów, które by nakazywały, jakie imiona nadawać dzieciom - mówi Barbara Romocka - Tyfel, zastępczyni dyrektora Urzędu Stanu Cywilnego Warszawy. - Wiadomo jakich imion nadawać nie wolno: ośmieszających, nieprzyzwoitych, w zdrobniałej formie, nie pozwalających odróżnić płci dziecka. Nie wolno też w Polsce dawać więcej niż dwóch imion.

Dlatego, jeśli zapragniesz nadać dziecku oryginalne, niespotykane dotąd imię, skieruj się do kierownika czy kierowniczki odpowiedniego urzędu stanu cywilnego. To właśnie oni podejmują decyzję, czy dane imię nie narusza wymogów ustawy. Często w podejmowaniu tej decyzji kierują się zaleceniami Rady Języka Polskiego, która ściśle określa, jakie imiona są zgodne z zasadami polszczyzny.

- Jeśli rodzice przyjdą i będą chcieli nadać córce imię Stanisław, nie zgodzimy się, bo jest to imię zwyczajowo męskie - mówi Barbara Romocka - Tyfel. - Ale imiona obce, takie jak Nicol czy Jessica, wpisujemy bez problemu. Rodzice raczej nie miewają szalonych pomysłów. Największe dylematy były z pisownią imion przez "x", jak Max czy Maxymilian. Kilka lat temu Sąd Administracyjny stwierdził, że litera ta w polskim alfabecie występuje. Od tej pory spokojnie akceptujemy ją w imionach.

Jeśli więc marzy ci się takie imię dla dziecka, jakiego jeszcze nie było, ruszaj śmiało do urzędu. Masz prawo oczekiwać od urzędników uznania twojej rodzicielskiej kreatywności. Czy się nią wykażesz, czy też pozostaniesz przy wersji skromnej, to i tak najważniejszy test dopiero przed tobą. To główny zainteresowany za jakiś czas powie ci, czy jest ze swojego imienia zadowolony, czy nie. Jeśli się okaże, że twój wybór kompletnie rozmija się z jego gustem - nie załamujcie się. Ostatecznie imię, choć tak ważne, zawsze można zmienić.

Ranking dwudziestu najpopularniejszych imion w 2008 roku

dla dziewczynek : Julia, Wiktoria, Zuzanna, Maja, Oliwia, Natalia, Amelia, Aleksandra, Nikola, Martyna, Weronika, Anna, Zofia, Emilia, Karolina, Patrycja, Gabriela, Maria, Alicja, Hanna.

dla chłopców - Jakub, Kacper, Mateusz, Szymon, Bartosz, Michał, Filip, Dawid, Wiktor, Piotr, Maciej, Patryk, Igor, Mikołaj, Jan, Paweł, Adam, Dominik, Kamil, Oskar.

Oryginalne imiona nadane dzieciom w Warszawie w 2008 roku

dziewczynkom: Calineczka, Chiara, Gryzelda, Guantanamera, Jarzyna, Karin, Lana, Maura, Selina, Zeira, Żywia;

chłopcom: Armand, Barabasz, Esmee, Kaj, Ksawier, Hugo, Janko, Martin, Patrycjusz, Sindi, Sylas

(źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, statystyki na stronie http://gorny.edu.pl/imiona).

Szukasz imienia dla dziecka? Zajrzyj na nasze forum Wszystko o imionachWięcej o: