1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Obalamy kolejne mity na temat ciąży

Wokół ciąży narosło już tyle przesądów, że aż nie sposób było je zmieścić w jednym artykule. Przedstawiamy kontynuację "Nie wierz w to! Obalamy mity na temat ciąży". Sprawdź kolejne "mądrości", które można między bajki włożyć.

Planujesz ciążę albo już spodziewasz się dziecka, i masz mnóstwo pytań? Odpowie na nie nasz ekspert dr Agnieszka Łojek-Ozga, pracująca jako ginekolog-położnik forum edziecko.plMusisz brać dodatkowo witaminy.

To jest konieczne tylko wtedy, gdy twojemu organizmowi wyraźnie ich brakuje. Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, a ty dobrze się czujesz, nie masz anemii i prawidłowo się odżywiasz, nie musisz brać żadnych preparatów witaminowych. Lekarz prawdopodobnie zaleci ci jedynie przyjmowanie kwasu foliowego w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Kwas ten gwarantuje prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka, a w naturalnych produktach jest go za mało. Nie bierz sama żadnych witamin (nadmiar niektórych, np. witaminy A czy C, może być wręcz szkodliwy dla dziecka). Jeżeli badania wykażą, że masz jakieś niedobory, lekarz przepisze ci odpowiedni preparat.

Więcej na ten temat przeczytasz tu Zdrowa dieta w ciążyLampka wina dziecku nie zaszkodzi.

Nie wierz w to! Alkohol przenika nie tylko do twojej krwi, ale także do krwi maleństwa, które nosisz w sobie. I pozostaje w jego organizmie dwa razy dłużej, niż w twoim. Jak wykazują badania picie alkoholu w czasie ciąży może być przyczyną uszkodzenia dziecka, w tym opóźnienia umysłowego i zaburzeń rozwoju. Przyszłe mamy często słyszą, że lampka słabego wina od czasu do czasu nie zaszkodzi dziecku. Ale niestety nie ma co do tego 100-procentowej pewności. Nie istnieją badania, które stwierdzałyby jaka ilość alkoholu jest jeszcze bezpieczna, a jaka już nie. Zakłada się więc, że nawet najmniejsza ilość alkoholu może wpłynąć negatywnie na dziecko.

Więcej na ten temat przeczytasz tu Alkohol w ciążyJeśli chcesz karmić dziecko piersią, powinnaś już teraz zacząć hartować brodawki.

To zupełnie niepotrzebne. Brodawki mają swoją naturalną ochronę. Zapewniają ją gruczoły łojowe znajdujące się w skórze otoczki, które nawilżają piersi i zapobiegając w ten sposób pęknięciom brodawek w wyniku karmienia. Szorowanie brodawek w czasie kąpieli gąbką, a potem wycieranie ich szorstkim ręcznikiem może wręcz odnieść skutek przeciwny do zamierzonego. Naskórek brodawek robi się bowiem po nich twardy i łatwiej pęka. Oczywiście karmiącym mamom niekiedy dokuczają pękające brodawki. Ale ich przyczyną nie jest nie zahartowanie piersi. Po prostu dziecko źle chwyta pierś lub jest karmione w złej pozycji. W takiej sytuacji najlepiej zwrócić się o pomoc do poradni laktacyjnej.

Więcej na ten temat przeczytasz tu Pielęgnacja biustu w ciąży i podczas karmieniaKiedy w ciąży masz apetyt na kiszone ogórki urodzi się chłopiec, a na słodycze - dziewczynka

Nieprawda. Zdumiewający apetyt na jakieś potrawy i niechęć to innych to częsta przypadłość przyszłych mam. Badania wykazują, że zachcianki pokarmowe miewa ponad 80 proc. kobiet w ciąży. Nie mają one jednak nic wspólnego z płcią dziecka. Po prostu w ten sposób twój organizm sygnalizuje, jakich składników odżywczych mu brakuje, a jakich chwilowo nie potrzebuje. I warto mu zaufać. Ale tylko do pewnego stopnia - jeśli masz chęć przede wszystkim na czekoladowe batoniki, to prawdopodobnie nie tyle potrzeby twojego organizmu dają o sobie znać, ile twoje łakomstwo. Pamiętaj, że tego typu słodycze to puste kalorie i ich jedzenie bez umiaru może skończyć się sporą nadwagą.

Więcej na ten temat przeczytasz tu Odgadnij płeć dzieckaMusisz się interesować ciążą.

Wcale nie musisz. Niektóre kobiety na wieść o tym, że zaszły w ciążę kupują poradniki, zaczynają czytać czasopisma dla rodziców, buszują w poszukiwaniu informacji po Internecie. Inne starają się żyć do tej pory, nie skupiają się nadmiernie na swoim stanie. Jedna i druga postawa jest zupełnie normalna.

Masz prawo - jeśli tak czujesz - interesować się swoją ciążą na tylko na tyle, żeby niczego nie zaniedbać.

Więcej na ten temat przeczytasz tu Ciążowa odliczankaJeśli jesteś w ciąży z drugim dzieckiem, pierwsze musisz odstawić od piersi.

Nieprawda. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie musisz przerywać karmienia. Maluchowi w twoim łonie w niczym ono nie zagraża. Jeżeli jednak zagraża ci poronienie lub przedwczesny poród, lepiej odstaw starszaka od piersi. Podczas karmienia uwalnia się hormon zwany oksytocyną, który pobudza macicę do skurczy, co w tej sytuacji nie byłoby wskazane. Jeśli wszystko jest w porządku i chcesz kontynuować karmienie, zadbaj, by twoja dieta była bogata w białko, witaminy i składniki mineralne (twój organizm jest przecież podwójnie obciążony). I nie zdziw się jeśli starsze dziecko w którymś momencie samo zrezygnuje z piersi. Kobiece mleko pod wpływem hormonów ciążowych zmienia bowiem nieco smak.

Ciąża po ciąży Sprawdź, kiedy jesteś gotowa na kolejne dzieckoSeks w ciąży może wywołać poronienie lub poród przedwczesny.

Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowa, możesz być zupełnie spokojna. Podczas orgazmu dochodzi wprawdzie do niewielkich skurczów macicy, ale nie spowodują one poronienia ani przedwczesnego porodu. W czasie stosunku dziecko chronione przez mięśnie macicy, błony płodowe i płyn owodniowy jest zupełnie bezpieczne. Może odczuwać jedynie łagodne kołysanie. Jeżeli jednak ciąża jest zagrożona, lekarze zwykle zalecają przyszłej mamie wstrzemięźliwość seksualną. W ich wypadku skurcze wywołane orgazmem mogłyby rzeczywiście doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Więcej na ten temat przeczytasz tu Seks w ciążyJeżeli dziecko do 32 tygodnia ciąży nie ułoży się prawidłowo, będziesz miała cesarskie cięcie.

Niekoniecznie. Na prawidłowe - czyli główką w dół - ułożenie dziecko ma czas do 38. tygodnia ciąży. Można też próbować delikatnie namówić je do zmiany pozycji (doświadczeni lekarze i położne znają na to bezpieczne sposoby). Jeśli maluch uparcie leży nie tak jak powinno, rozważa się inne niż naturalne metody rozwiązania ciąży. Warto jednak pamiętać, że inne ułożenie dziecka nie zawsze kończy się cesarskim cięciem. W wielu wypadkach można urodzić drogami natury.

Więcej na ten temat przeczytasz tu Cesarskie ciecieW ciąży możesz bezkarnie tyć.

Nieprawda. Oczywiście przyrost wagi w ciąży jest zupełnie normalny i konieczny, ale w pewnych granicach. Szczupła kobieta może przytyć nawet 16 kg, o średniej budowie ciała - 13 kg. Jednak przyszła mama, która już przed ciążą była puszysta nie powinna przybrać więcej niż 11 kg. Jeśli zauważyłaś, że zbyt szybko przybywasz na wadze, nie próbuj jednak się sama odchudzać (bo możesz zaszkodzić i sobie i dziecku). Poradź się swojego lekarza. Być może w twojej diecie jest zbyt dużo słodyczy i tłuszczu, a za mało owoców i warzyw. A może powinnaś więcej się ruszać i zacząć np. chodzić na gimnastykę dla przyszłych mam czy na pływalnię. Nadmierny przybór wagi zwiększa ryzyko wystąpienia u przyszłej mamy cukrzycy ciężarnych i nadciśnienia. Kobiety z nadwagą częściej mają też cesarskie cięcie. No i niestety trudno potem wrócić do szczupłej sylwetki.

Więcej na ten temat przeczytasz tu Waga w ciążyJeśli przy pierwszej ciąży miałaś cesarskie cięcie, tym razem także czeka cię operacja

Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, co było powodem pierwszego cięcia. Jeśli była nią np. przewlekła choroba, na którą wciąż cierpisz, rzeczywiście znów czeka cię cesarka. Jeżeli jednak przyczyna tkwiła w przebiegu pierwszego porodu, jest duża szansa, że tym razem urodzisz drogami natury. Istotny jest też upływ czasu. Po cesarskim cięciu warto zaczekać z zajściem w ciążę co najmniej rok. Jeśli zaszłaś w ciążę szybciej, ze względu na ryzyko rozejścia się i pęknięcia blizny pooperacyjnej, lekarze prawdopodobnie zdecydują o kolejnej cesarce.

Więcej na ten temat przeczytasz tu Poród za drugim razemWięcej o:
Komentarze (1)
Obalamy kolejne mity na temat ciąży
Zaloguj się
 • yenncoo

  0

  Bardzo ciekawy artykuł.
  Ja w czasie ciąży dostałam polecenie by brać www.aloespolska.com/b12-plus
  Jednocześnie z mężem odkryliśmy stronę: www.sosrodzice.pl
  Bardzo pomocna- opisane wszystkie etapy ciąży i objawów. Nam towarzyszyła od 5 tygodnia. polecam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX