Masaż w ciąży, masaż koniecznie

Masaż pobudza krążenie krwi i limfy, co w ciąży jest bardzo ważne. Delikatny automasaż jest całkowicie bezpieczny dla kobiet w ciąży. Uelastycznia i ujędrnia skórę, przeciwdziała odkładaniu się wody w tkankach i zastojom krwi w żyłach (a zatem nie dopuszcza do opuchlizny, żylaków, bólów łydek).

Masaż wykonuj codziennie. Masuj skórę energicznymi okrężnymi ruchami, zaczynając od kostek w kierunku głowy. Mocniejszymi ruchami masuj uda i pośladki, delikatniej brzuch, ostrożnie piersi (mocne tarcie brodawek powoduje wydzielanie oksytocyny, która wywołuje skurcze macicy).

Szczególnie korzystny jest masaż wieczorem, przed zaśnięciem, gdyż wtedy pobudza krążenie krwi w tkance tłuszczowej. Przyspiesza to odprowadzanie zalegających w tkankach płynów i wydalanie toksyn.

Masaż możesz wykonać "na mokro" - szorstką rękawicą zwilżoną kremowym płynem do kąpieli (z balsamem nawilżającym) lub "na sucho" - natłuść wtedy dłonie, by nie podrażnić skóry.

Krążenie pobudza także masaż wykonywany strumieniem wody z prysznica - oblewaj ciało raz chłodną, raz ciepłą wodą.

Skóra po kąpieli czy prysznicu łatwiej wchłania kosmetyki - ciepło powoduje rozpulchnienie skóry i otwarcie łusek włosowych, dzięki czemu składniki odżywcze wnikają głębiej. Po wyjściu z wanny wmasuj odpowiedni krem przeciw rozstępom lub cellulitisowi albo silnie nawilżający balsam (np. z gliceryną, olejami roślinnymi, mocznikiem, kwasem hialuronowym). Grubszą warstwę preparatu nawilżającego nałóż na łokcie, kolana i stopy, gdzie prawie nie ma gruczołów łojowych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA