Odpowiednie kosmetyki

Utrzymanie skóry w dobrej kondycji wymagać może zmiany dotychczas stosowanych kosmetyków. Odwiedź drogerię lub apetekę.

Używaj preparatów myjących o kwaśnym pH (poniżej 7). Zwykłe mydło zastąp mydłem glicerynowym albo kostką myjącą (bez mydła) oraz delikatnym płynem do higieny intymnej.

W aptekach można kupić płyny lecznicze do kąpieli dla suchej skóry, które odbudowują lipidową warstwę ochronną naskórka. Większość z nich można stosować podczas ciąży.

Przeciwzapalnie i kojąco działają ciepłe kąpiele ziołowe (z gorących zrezygnuj - bardziej wysuszają skórę), np. z macierzanki, babki lancetowatej czy rumianku. W zielarniach można kupić specjalne woreczki z ziołami do kąpieli, które wkłada się po strumień bardzo gorącej wody (potem dolewa się zimnej).

Raz, dwa razy w tygodniu zrób peeling całego ciała, dzięki czemu skóra lepiej wchłonie składniki innych preparatów kosmetycznych. W drogeriach dostępne są żele pod prysznic z peelingiem.

Wybierz krem antycellulitowy - często kremy do ciała działają i na cellulit, i na rozstępy, bo mają podobne składniki. Warto kupić dwa różne kremy do stosowania rano i wieczorem. Krem antycellulitowy stosowany po wieczornej kąpieli powinien zawierać przede wszystkim wyciągi roślinne pobudzające krążenie i usuwanie wody i toksyn z tkanek, np. z nostrzyka, bluszczu, miłorzębu japońskiego, ostrokrzewu, ze skrzypu, z arniki, ruty czy gałązek jabłoni. Rano organizm potrzebuje energii, zaczyna więc spalać tłuszcze, dostarczając komórkom niezbędnego paliwa - po porannym prysznicu warto zatem posmarować uda i pośladki kremem antycellulitowym przyspieszającym ten proces (np. z kofeiną czy teofiliną - substancją występującą w liściach herbaty).

Jeśli nie obawiasz się cellulitu - wybierz tylko krem przeciwdziałający rozstępom. Zawarty w nim wyciąg z bluszczu, kasztanowca, skrzypu czy przywrotnika pobudzi przemianę materii w tkankach oraz produkcję kolagenu i elastyny i w efekcie uelastyczni skórę, a także obkurczy naczynia krwionośne. Żeby krem zadziałał, trzeba go stosować regularnie, najlepiej dwa razy dziennie od początku ciąży, a później jeszcze przez rok po porodzie.

Kobieta w ciąży nie powinna używać kosmetyków silnie działających, np. z retinolem, kwasami owocowymi, kwasem alfaliponowym, witaminą C. Pozostałe składniki tak naprawdę działają jedynie w warstwie rogowej naskórka, nie są zatem niebezpieczne.

Więcej o:
Copyright © Agora SA