Mdłości

Mdłości to często pierwszy niemiły objaw w ciąży. Radzimy, co zrobić, żeby je złagodzić.

Z reguły mówi się o mdłościach porannych, ale wiele kobiet doświadcza ich także w innych porach dnia, a te, które mają najmniej szczęścia - także w nocy. Nasilenie objawów może być różne - od łagodnych nudności do uporczywych wymiotów. Na szczęście z reguły ustępują one mniej więcej 12. tygodniu ciąży. Do twojego złego samopoczucia dołącza się pewnie niepokój czy wymioty i nudności (które normalnie oznaczają, że coś jest nie w porządku) nie są groźne dla dziecka. Nie martw się. Rozwijające się dziecko otrzymuje wystarczającą ilość substancji odżywczych, bo w razie potrzeby czerpie je z twoich zapasów.

Dokładnie nie wiadomo, dlaczego tak wiele ciężarnych kobiet (mówi się nawet o 80 proc.) odczuwa mdłości. Jedna z teorii mówi, że organizm ostrzega kobietę przed kontaktem z czymś, co mogłoby być nieświeże i zawierać toksyny. Inna teoria twierdzi, że może chodzić o urozmaicenie diety - szukanie składników, które nie powodują nudności. Przypuszcza się również, że przyczyną mogą być po prostu zmiany hormonalne oraz czynniki emocjonalne: napięcie, stres, zmęczenie psychiczne.

Ustalaniem przyczyn zajmuje się medycyna, dla ciebie pewnie ważniejsze są rady, co robić, żeby te dolegliwości zmniejszyć.

Więcej o:
Copyright © Agora SA