Czy w ciąży mogę...

Pierwszej ciąży może towarzyszyć obawa, że niechcący zaszkodzimy dziecku. Na co warto uważać? Na szczęście lista wyrzeczeń w przypadku ciąży przebiegającej bez powikłań jest bardzo krótka.

... pić kawę?

Jestem kawoszką - zanim zaszłam w ciążę, piłam nawet trzy kawy dziennie. Czy muszę całkowicie zrezygnować z kofeiny? Czy nie wolno także pić coli?

Martyna

Jedna filiżanka słabej kawy dziennie nie zaszkodzi (pod warunkiem, że nie masz nadciśnienia). Pozostałe spróbuj zastąpić kawą bezkofeinową z dużą ilością mleka. Natomiast warto zdecydowanie ograniczyć picie gazowanych kolorowych napojów zawierających duże ilości sztucznych barwników i cukru lub słodziki, a także napoje energetyzujące. Najlepsze są: woda, soki owocowe i warzywne, herbaty owocowe i ziołowe. Wybierając soki, warto zwrócić uwagę, czy są naturalne, czy też jest to dosładzany napój.

... pić wino?

Odżywiam się zdrowo, nie piję kawy, herbaty, nie palę. Jednej rzeczy nie potrafię sobie odmówić - wina. Piję E kieliszka do obiadu raz na kilka dni... Czy powinnam z tego zrezygnować?

Marta

Nie ma określonej bezpiecznej dla dziecka ilości alkoholu w czasie ciąży. Częste picie nawet małych ilości alkoholu przez matkę prowadzi do wrodzonego zespołu alkoholowego u dziecka - opóźnienia wzrostu i rozwoju umysłowego. Alkohol niemal w całości przenika do krwiobiegu dziecka - niedojrzałe komórki wątroby nie radzą sobie z nim.

... uprawiać seks?

Jestem w 3. miesiącu ciąży. Czuję się dobrze. Mam jednak kłopot - mój mąż chyba obawia się, że w czasie seksu "coś się stanie dziecku". Czy seks może jakoś zaszkodzić dziecku?

Ola

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, towarzyszące orgazmowi skurcze macicy nie zagrażają zarodkowi ani embrionowi. Płód chroniony jest przez mięśnie macicy i płyn owodniowy, a od zewnętrznego świata oddziela go czop śluzu w ujściu szyjki macicy. Może jedynie odczuwać przyjemne kołysanie podczas orgazmu. Wskazaniem do powstrzymania się przed pełnym stosunkiem jest ciąża wysokiego ryzyka, ciąża mnoga, niewydolność szyjki macicy, wcześniejsze samoistne poronienia lub przedwczesny poród. Nie zawsze oznacza to całkowitą abstynencję seksualną. Warto zapytać lekarza, co jest dozwolone, a co nie.

... jeść pikantne potrawy?

Czy mogę jeść mocno doprawione jedzenie, tak jak lubię? Czy powinnam zrezygnować z cytrusów?

Kasia

Nie ma powodu, by rezygnować z cytrusów. Przyprawy można stosować bez ograniczeń. Warto za to zrezygnować z surowego mięsa i potraw takich jak tatar czy krwisty befsztyk ze względu na zagrożenie toksoplazmozą. Zaszkodzić mogą sery pleśniowe, ale tylko te z niepasteryzowanego mleka.

... farbować włosy?

Czy będąc w 18. tygodniu ciąży, mogę sobie ufarbować włosy?

Anita

Wizyty u fryzjera są w ciąży jak najbardziej dozwolone. Kontrowersyjne farbowanie włosów w ciąży nie szkodzi dziecku - na wszelki wypadek można odłożyć je do czasu po 12. tygodniu ciąży lub sięgnąć po apteczną farbę bez amoniaku.

... korzystać z sauny

Czy kobieta w ciąży może korzystać z sauny?

Ola

Wysoka temperatura i przegrzewanie się (gorące kąpiele, opalanie, sauna) źle wpływają na ciążę. Wzrost temperatury ciała mamy prowadzi do przekrwienia narządów wewnętrznych jej samej, ale również dziecka. Może to spowodować zaburzenia rytmu pracy jego serca, krwawienia wewnętrzne, a nawet poronienie. Dodatkowo obfite pocenie się w saunie powoduje odwodnienie organizmu kobiety i spadek dopływu krwi do mózgu, co może wywołać zasłabnięcie.

... chodzić do kosmetyczki?

Jestem w 3. miesiącu ciąży. Jakie zabiegi kosmetyczne mogę wykonywać?

Sylwia

Podstawowe zabiegi kosmetyczne takie jak mycie i nawilżanie skóry są rzecz jasna nieszkodliwe. Wizyty u kosmetyczki również. Masaże wykonywane przez dobrego specjalistę mogą pomóc na wiele ciążowych dolegliwości. Zabiegi kosmetyczne powinny być mało inwazyjne i wykonywane ręcznie. Należy unikać zabiegów bolesnych i mocno podrażniających skórę - głębokich peelingów, depilacji woskiem i pastą cukrową, zabiegów z użyciem ultradźwięków, laseru, kwasów owocowych i retinolu. Na indeksie jest także korzystanie z solarium i kriokomory. Nie należy wykonywać w ciąży zastrzyków z botoksu, permanentnego makijażu, tatuaży, zabiegów odchudzających i drenujących.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA