Cukrzyca ciążowa - wszystko, co powinnaś wiedzieć o tej chorobie

Dowiedziałaś się, że masz cukrzycę ciążową? Spokojnie - w dzisiejszych czasach to nie powód do niepokoju. Jeśli będziesz pod stałą kontrolą lekarza, będziesz przestrzegać właściwej diety i dbać o odpowiednią aktywność fizyczną, urodzisz zdrowe dziecko w planowanym terminie.

Czym jest cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa to choroba, która dość często dotyka kobiety ciężarne. Według statystyk dotyczy nawet 4-7% przyszłych mam, a tym samym stanowi jedno z najbardziej popularnych schorzeń w ciąży. Kobiety, u których w ciąży stwierdzono cukrzycę ciążową, powinny być pod stałą kontrolą lekarza i nie bagatelizować tej choroby. Ale spokojnie - nie ma powodów do obaw - dzięki odpowiedniej opiece medycznej pacjentka ma taką samą szansę na donoszenie ciąży oraz urodzenie zdrowego dziecka, jak każda inna mama.

Cukrzyca ciążowa związana jest ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie ciężarnej. Najprościej cukrzycę można opisać jako zaburzenie gospodarki węglowodanowej, pojawiające się w ciąży. W większości przypadków znika po urodzeniu dziecka.

Cukrzyca - objawy

Czy da się samemu zdiagnozować cukrzycę ciążową? Objawy są dość specyficzne, ale można je zrzucić również na karb samej ciąży - szczególnie, jeśli jesteśmy w ciąży po raz pierwszy i nie wiemy, jak reaguje nasze ciało. Jest jednak kilka sygnałów, które wysyła nasz organizm, by powiadomić nas, że dzieje się coś niepokojącego. Są to:

  • większe niż zazwyczaj pragnienie,
  • częstsze oddawanie moczu,
  • ogólne osłabienie i senność.

Jak wygląda badanie na cukrzycę?

Standardowo lekarze zlecają swoim pacjentkom badanie pod kątem cukrzycy ciążowej między 24 a 28 tygodniem. W przypadkach kobiet o zwiększonym ryzyku zachorowania, badanie powinno być wykonane nieco wcześniej. W grupie ryzyka są kobiety otyłe, w wieku powyżej 35 lat, obciążone genetycznie oraz kobiety, które wcześniej urodziły dziecko o dużej masie ciała i które chorowały na cukrzycę podczas poprzedniej ciąży.

Jak przebiega badanie? Wykonuje się je z krwi, nie jest więc bolesne, a dla niektórych może być nawet przyjemne. Dlaczego? Ponieważ pacjentkom serwuje się bardzo słodki napój. Ale po kolei: najpierw pobiera się krew (pacjent nie musi być na czczo), następnie podaje się bardzo słodki napój zawierający 50 g glukozy. Po upływie kolejnej godziny ponownie pobiera się krew. Jeśli poziom cukru wynosi mniej niż 140 mg% wynik uznaje się za prawidłowy. W przypadku podwyższonej wartości (więcej niż 140 mg%, a mniej niż 180 mg%) zleca się wykonanie badanie na tolerancję glukozy. Wskazuje ona bowiem na niewystarczającą produkcję insuliny do przetworzenia dodatkowej ilości glukozy w organizmie.

Badanie na tolerancję glukozy jest podobne do poprzedniego, ale wykonuje się je na czczo. Na badanie trzeba zarezerwować trzy godziny. Polega na wypiciu stężonej glukozy - 75 g, a krew pobiera się w 2 godziny po wypiciu słodkiego roztworu. Jeśli w tym przypadku wynik będzie powyżej dopuszczalnej normy, pacjentka zostanie skierowana do diabetyka.

Cukrzyca ciążowa - leczenie

  • Dieta

Po wykryciu cukrzycy ciążowej pacjentka otrzymuje dopasowaną do siebie dietę, uwzględniającą okres ciąży, wagę i prowadzony tryb życia. Jak powinna wyglądać taka dieta? Po pierwsze, powinna być bogata w węglowodany złożone i eliminować cukry proste (wszelkie słodycze i słodkie przekąski). Większość diabetyków powinna przyjmować węglowodany z warzyw, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych. Poza tym dieta powinna zawierać stosunkowo mało tłuszczy i cholesterolu. Białko pacjentka może spożywać w umiarkowanej ilości. Istotne, aby w menu ciężarnej znalazł się błonnik, ponieważ ma on pozytywny wpływ na obniżanie się zapotrzebowania na insulinę w organizmie chorej.

Inną kwestią, mającą olbrzymie znaczenie w przypadku diety kobiety w ciąży, jest regularność posiłków. Dzięki spożywaniu posiłków lub/i przekąsek o określonych porach, co kilka godzin, nie dochodzi do  obniżenia poziomu cukru we krwi.  Najlepiej spożywać 6 posiłków dziennie - w schemacie 3 posiłki główne oraz 2-3 przekąski, przygotowanych według wytycznych dietetyka. Diabetyczka nie może doprowadzać do uczucia głodu, który powoduje powstawanie związków ketonowych, szkodliwych dla dziecka.

  • Aktywność fizyczna

Przyszłym mamom, zmagającym się z cukrzycą w ciąży, zaleca się również ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności. Szczególnie polecane są one kobietom z cukrzycą 2 typu - dodają energii, regulują stężenie cukru we krwi i pomagają przygotować organizm do wysiłku, jakim jest poród. Ważne jednak, aby ćwiczenia były odpowiednio dopasowane do pacjentki i jej możliwości, a także współgrały z dietą. Dla aktywnych mam często zalecane są energiczne spacery, pływanie i jazda na rowerze stacjonarnym. Tym, które przed ciążą nie były w dobrej formie, lekarz zaproponuje raczej spacery w wolnym tempie.

  • Regulowanie procesu leczenia

W przypadku kobiet, u których dieta i ćwiczenia nie przyniosą oczekiwanej poprawy, lekarz prowadzący ciążę podejmie najprawdopodobniej decyzję o rozpoczęciu insulinoterapii. Ma ona za zadanie stabilizację poziomu cukru we krwi, który następnie trzeba będzie regularnie kontrolować. W tym celu używa się glukometru (nakłuwając opuszek palca) i sprawdza się kilka razy w ciągu doby stężenie cukru (najczęściej przed i po posiłku).

  • Monitorowanie moczu

W czasie ciąży należy również pamiętać o systematycznym badaniu moczu. W czasie regulowania cukrzycy organizm może bowiem wytwarzać ciała ketonowe (szkodliwe substancje o odczynie kwaśnym powstające w wyniku rozkładania przez organizm tkanki tłuszczowej), dlatego trzeba sprawdzać ich ewentualną obecność.

Więcej o:
Copyright © Agora SA