Ciąża, 9. miesiąc

W dziewiątym miesiącu ciąży kobieta z jednej strony jest skupiona na sobie i swoim ciele, ale z drugiej myślami coraz częściej jest już przy porodzie i dziecku. I ma wiele wątpliwości. Postaramy się rozwiać przynajmniej część z nich.

Rzadkie ruchy dziecka w ostatnim miesiącu ciąży

Maluch jest już całkiem spory i w brzuchu mamy ma mało miejsca na gimnastykę i na zmianę pozycji. Teraz dziecko raczej rozpycha się w macicy, a nie kopie. Jego ruchy stają się łagodniejsze i rzadsze. Raz, dwa razy dziennie połóż się i je policz. W ciągu godziny powinno być ich co najmniej dziesięć. Nie wpadaj w panikę, jeśli przez kilkanaście czy kilkadziesiąt minut nie wyczujesz ruchów. Maluch może spać lub odpoczywać. Gdy lekko uciśniesz brzuch, dziecko szybko odpowie ci kopniakiem. Jeśli ruchy wydają ci się znacznie słabsze niż do tej pory lub znacznie gwałtowniejsze, idź do lekarza, by upewnić się, czy wszystko jest w porządku.

Niski brzuch

Wraz z rozwojem ciąży powiększa się macica. Pod koniec 36. tygodnia sięga żeber. Dziecko jednak zaczyna się powoli szykować do wyjścia. Stopniowo przesuwa się w dół i "wstawia" się główką w kanał rodny. Wtedy brzuch opuszcza się (niektóre kobiety mają wręcz wrażenie, że jest tak nisko, że dziecko zaraz wypadnie). Dno macicy przestaje uciskać na przeponę, więc oddychanie staje się łatwiejsze. Niestety, zwiększa się za to nacisk na pęcherz i trzeba częściej chodzić do toalety. Opuszczenie się brzucha to znak, że poród powinien się rozpocząć w ciągu dwóch, trzech tygodni.

Ucisk na spojeniu łonowym

Niektóre kobiety w końcówce ciąży podczas wstawania z łóżka lub przy większym wysiłku odczuwają ból w dolnym odcinku miednicy. W tym czasie wstawiająca się w kanał rodny główka dziecka uciska nie tylko na pęcherz mamy, ale także na spojenie łonowe. To jednak nie jest jedyna przyczyna dolegliwości. Organizm przyszłej mamy uwalnia hormon zwany relaksyną, który powoduje rozluźnienie więzadeł. W czasie ciąży umożliwia to powiększanie się macicy, a podczas porodu ułatwia rozciąganie się mięśnia szyjki macicy i przejście dziecka przez kanał rodny. Jednym słowem relaksyna ułatwia poród. Ale intensywne w ciąży działanie relaksyny miewa też skutki uboczne. Czasem pod wpływem tego hormonu kości spojenia nieco się rozchodzą. To zaś pod koniec ciąży może być nieprzyjemne, a nawet bolesne. O dolegliwościach należy powiedzieć swojemu lekarzowi. Najprawdopodobniej zrobi on badanie USG i stwierdzi, czy kości oddaliły się od siebie. Jeśli tak, pewnie zaleci ci leżenie, by rozejście się nie pogłębiało. Nie martw się jednak, niewielkie rozejście się spojenia łonowego nie jest groźne. Zazwyczaj po porodzie, gdy macica się obkurczy, kości znów zbliżają się do siebie i wszystko wraca do normy. Tylko w wyjątkowych wypadkach trzeba pomóc naturze, nosząc przez pewien czas specjalny pas ściągający.

Instynkt wicia gniazda

To wynik działania hormonów - estrogenów. W czasie ciąży ich poziom w organizmie zwiększa się niemal dziesięciokrotnie. To dzięki nim powiększa się macica i rozwijają kanaliki mleczne w piersiach, a przyszła mama nabiera bardziej kobiecych kształtów (powiększają się jej piersi, zaokrąglają biodra) i pięknieje (jej skóra staje się gładka, a włosy gęste i lśniące). Ale estrogeny wpływają nie tylko na ciało, ale także na myśli i emocje kobiety oczekującej dziecka. To one sprawiają, że pod koniec ciąży często budzi się w niej instynkt wicia gniazda i z zapałem przygotowuje dom na przyjęcie dziecka.

Gdy minął termin porodu

W sytuacji gdy minął już ustalony przez lekarza termin należy...spokojnie czekać. Termin wyliczony przez lekarza jest jedynie przybliżony. Wyznacza się go bowiem na podstawie daty ostatniej miesiączki (rzadko wiadomo, kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia). Ponieważ jednak cykle kobiet często nie są regularne, termin nie jest zbyt precyzyjny. Równie dobrze maluch może przyjść na świat kilka, a nawet kilkanaście dni wcześniej lub później (jak wskazują statystyki, zaledwie kilka procent dzieci rodzi się dokładnie w wyznaczonym przez lekarza dniu).

Po terminie porodu lekarz prowadzący zwykle zaleca przyszłej mamie częstsze wizyty kontrolne w swoim gabinecie lub skontaktowanie się ze szpitalem, w którym chce rodzić. By upewnić się, że maluch dobrze się czuje, co kilka dni robi się badanie KTG (zapis pracy serca dziecka i czynności skurczowej macicy) i USG (ocena stanu dziecka, dojrzałości łożyska i ilości płynu owodniowego). Jeśli wszystko jest w porządku, można bezpiecznie czekać na naturalne rozpoczęcie akcji porodowej. Jeżeli badania wykażą, że kondycja dziecka się pogarsza lub minie 42. tydzień ciąży i maluch nadal nie śpieszy się na świat, podejmuje się decyzję o wywołaniu porodu.

 

Podyskutuj na Forum:

 

8 i 9 miesiąc ciąży: czy dam radę chodzić na zajęcia na uczelni?

 

9 miesiąc ciąży, dziecko bardzo rzadko się rusza. Boję się

 

Czy w 9 miesiącu ciąży można uprawiać seks?

 

Mam duszności, zgagę, kręci mi się w głowie, a mąż ledwo już wytrzumuje moje huśtawki nastrojów

Konsultacja: dr n. Med. Marta Monist, ginekolog-położnik

Więcej o:
Copyright © Agora SA