Drugi miesiąc ciąży

Czego spodziewać się po pierwszej wizycie u lekarza lub położnej? Czy należy przyjmować witaminy? Jak radzić sobie ze zmęczeniem? Rozwiewamy wątpliwości przyszłych mam.

Pierwsza wizyta u lekarza

Lekarz lub położna zakłada kartę ciąży. Pyta o datę ostatniej miesiączki, jak długie są cykle, czy i kiedy robiłaś test ciążowy, czy to twoja pierwsza ciąża, ile masz lat, jakie przebyłaś choroby, jakie przyjmujesz leki i jaką pracę wykonujesz. Jeśli chorujesz na cho-robę przewlekłą, zaproponuje konsultacje specjalistyczne (może być konieczna zmiana sposobu leczenia). Zapyta też, czy po zatrzymaniu miesiączki nie miałaś krwawień lub innych dolegliwości, i zbada cię na fotelu ginekologicznym, aby sprawdzić stan narządu rodnego. Lekarz może także wykonać badanie USG (nie jest ono niezbędne, zwłaszcza między 4. a 6. tygodniem ciąży), które pozwala stwierdzić, czy zarodek rozwija się prawidłowo, czy nosisz w sobie jedno, czy więcej dzieci, ile tygodni ma ciąża, i ustalić przewidywany termin porodu (to ważne, gdy kobieta nie jest pewna terminu ostatniej miesiączki). Dostaniesz też skierowanie na badania krwi i moczu .

Witaminy w ciąży

Nie należy sięgać na własną rękę po preparaty witaminowe, nawet te przeznaczone dla kobiet w ciąży. Przedawkowanie niektórych witamin może zaszkodzić dziecku, uważaj na witaminę A. Jeśli zdrowo się odżywiasz, a badania nie wykazują niedoborów, nie musisz przyjmować żadnych witamin poza kwasem foliowym , który zapobiega rzadkim, ale poważnym wadom układu nerwowego (np. rozszczepowi kręgosłupa). Zalecana dawka to 0,4 mg dziennie. Kwas foliowy najlepiej zacząć zażywać 3 tygodnie przed planowanym poczęciem i kontynuować przez 2 tygodni ciąży.

Senność i zmęczenie

Uczucie zmęczenia i senności to skutek uboczny burzy hormonalnej wywołanej ciążą. Nie trzeba się tym niepokoić. Nie przemęczaj się, dużo odpoczywaj, najlepiej z nogami uniesionymi do góry. Dobrze zrobi ci codzienny spacer. Staraj się spać 8-9 godzin w nocy i zdrzemnąć się w dzień. Nie pij mocnej herbaty ani kawy. Są niezdrowe, a poczucie ożywienia, które dają, jest złudne. Zwykle pod koniec 1. try-mestru ciąży zmęczenie mija. Jeśli jednak towarzyszą mu zawroty głowy, osłabienie lub duszności, powiedz o tym lekarzowi. Przyczyną może być anemia lub niedobory ważnych składników odżywczych.

Nadmierny głód

Duży apetyt na początku ciąży nie wynika ze zwiększonego zapotrzebowania na kalorie (to w 1. trymestrze się nie zmienia). Jego przyczyna tkwi w psychice. Przyszłe mamy często sądzą, że dla dobra dziecka powinny jeść za dwoje. Nawet jeśli dotąd bardzo dbały o sylwetkę, czują się zwolnione z tego obowiązku. I niekiedy popadają w drugą skrajność. Nie należy się odchudzać w ciąży, ale lepiej też za bardzo nie utyć. Nadmiar kilogramów nie służy mamie ani dziecku. Średni przyrost masy ciała w ciąży to ok. 12 kg, ale ile mama może przytyć bez szkody dla zdrowia, zależy od jej wagi sprzed ciąży.

Jeśli wciąż masz ochotę na jedzenie, jedz często, ale mało . Pilnuj, by posiłki były zdrowe i lekkostrawne. Jedz zupy na wywarze z jarzyn, pełnoziarniste pieczywo, kasze i makarony, ryby, chude mięso, półtłuste (i niesłodzone!) produkty mleczne.

Dobrą przekąską są surowe warzywa i owoce oraz pełnoziarniste chrupkie pieczywo. Od czasu do czasu sięgnij po orzechy, pestki (np. dyni, słonecznika) i suszone owoce. Są zdrowe, ale niestety bardzo kaloryczne. Unikaj tłustych zawiesistych sosów i smażonych potraw. Ciepłe dania gotuj na parze lub piecz w folii w piekarniku. Pij dużo wody mineralnej.

Krwawienie

Niekoniecznie, ale nie można go lekceważyć. Wiele kobiet ma na początku ciąży niewielkie krwawienia, a raczej plamienia (zwykle w terminie dotychczasowej miesiączki lub owulacji). Jeśli masz takie objawy, połóż się i odpocznij. Jeżeli plamienie szybko ustąpi, nie musisz od razu jechać do lekarza, ale w czasie wizyty kontrolnej powiedz mu o swych dolegliwościach.

Jeśli krwawienie przypomina skąpą miesiączkę, połóż się i jak najszybciej umów na wizytę z lekarzem prowadzącym ciążę (nie idź pieszo - chodzenie jest niewskazane). Przyczyną krwawienia na ogół jest niedobór hormonów (zwykle progesteronu). Lekarz zaleca wtedy leki zawierające je i leżenie. W 2. trymestrze zazwyczaj można odstawić leki i wrócić do aktywności. Obfite krwawienie może świadczyć o rozpoczynającym się poronieniu. Trzeba natychmiast jechać do szpitala. Tam lekarze zrobią wszystko, by podtrzymać ciążę.

Konsultacja: dr n. med., Marta Monist, ginekolog

Więcej o:
Copyright © Agora SA