Czy w ciąży można uprawiać seks?

Prawidłowo przebiegająca ciąża nie jest przeciwwskazaniem do współżycia seksualnego. Ginekolog-połoznik odpowiada na najczęstsze pytania i wątpliwości dotyczące seksu w ciąży.

Ciąża i narodziny dziecka są częścią życia seksualnego kobiety. Nie ma żadnego powodu, by rezygnować z radości kochania się, gdy nosisz w sobie nowe życie. Może właśnie wtedy poznasz tę radość w pełni, a może odkryjesz nowe doznania? Sprzyjają temu zwłaszcza środkowe miesiące ciąży, gdy minęły już mdłości i kobieta rozkwita, a brzuch jest na tyle mały, że nie przeszkadza w czasie zbliżenia. Zapewniam Was, że wbrew utartym schematom warto być matką i kochanką jednocześnie. Nawet z dużym brzuszkiem można wyglądać seksownie!

Zobacz wideo

Dlaczego unikamy seksu w ciąży?

Przyszli rodzice często unikają seksu. Wielu z nich sądzi, że seks w ciąży jest niebezpieczny - może wywołać poronienie, przedwczesny poród lub w inny sposób zaszkodzić dziecku. Zdarza się też, że mężczyzna ma kłopoty z zaakceptowaniem ciężarnej partnerki w roli kochanki. Jej zmieniona sylwetka wprawia go w zakłopotanie. Kobieta jakby to potwierdza. - Jestem gruba i brzydka. To niemożliwe, żebyś chciał się ze mną kochać - zdaje się mówić jej mina, gdy partner próbuje ją czule objąć. Niekiedy zaś czuje się tak zmęczona, że łóżko kojarzy się jej wyłącznie ze spaniem.

Problem może tkwić także zupełnie gdzie indziej. Kochankowie nie mogą po prostu znaleźć pozycji, w której byłoby im wygodnie.

Najczęstsze wątpliwości dotyczące seksu w ciąży

1. Czy w czasie stosunku nie zrobimy dziecku krzywdy?

Dziecko jest chronione przez mięśnie macicy, błony płodowe i płyn owodniowy, a więc całkowicie bezpieczne. Podczas stosunku może odczuwać jedynie kołysanie (to macica delikatnie kurczy się w czasie orgazmu).

2. Ostatnio po stosunku miałam niewielkie krwawienie. Czy to się zdarza?

Krwawienie może mieć różne przyczyny. Jedną z nich może być to, że organizm przyszłej mamy nie wytwarza jeszcze wystarczająco dużo hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży.

Inną przyczyną jest to, że podczas ciąży szyjka macicy staje się bardziej przekrwiona, gdyż zwiększa się przepływ krwi w macicy, by ją lepiej odżywić. Głębokie wprowadzenie w czasie stosunku członka do pochwy może spowodować krwawienie. Postarajcie się wybrać taką pozycję, by tego uniknąć. Czasami też może być ono skutkiem nie wyleczonej nadżerki szyjki macicy. Krwawienie zawsze jest niepokojące, dlatego koniecznie powiedz o nim lekarzowi, który prowadzi twoją ciążę.

3. Czy stosunek może być przyczyną poronienia?

Podczas orgazmu dochodzi do skurczów macicy. Nie są one jednak sygnałem przedwczesnego porodu. Nie jest to niebezpieczne, jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo. W ciąży wysokiego ryzyka lekarze niemal zawsze zalecają zrezygnowanie z seksu. U niektórych kobiet, gdy ciąża jest zagrożona, skurcze wywołane orgazmem mogą rzeczywiście prowadzić do poronienia.

4. Odkąd jestem w ciąży, nie mam ochoty na seks. Mój partner mówi, że z brzuchem podobam mu się jeszcze bardziej, ale wiem, że nie wyglądam teraz zbyt seksownie.

Wiele kobiet nie ma w ciąży ochoty na seks. Na początku przyczyną najczęściej są mdłości, zmęczenie, obrzmiałe i wrażliwe na dotyk piersi. Później mogą dokuczać ci bóle krzyża spowodowane większym obciążeniem kręgosłupa. No i w czasie stosunku przeszkadza duży brzuch. Nudności i uczucie zmęczenia ustępują najpóźniej w czwartym miesiącu ciąży. Kochanie się w nocy może być jednak wyczerpujące (potrzebujesz teraz dużo snu). Prawdopodobnie odpowiedniejszą porą będzie niedzielne popołudnie, kiedy na ogół jesteś mniej zmęczona. Jeśli boli cię krzyż, zanim zaczniecie się kochać, poproś partnera o delikatny masaż. Duży brzuch nie będzie przeszkadzał, gdy wybierzecie odpowiednią pozycję.

Jeżeli mimo wszystko nie masz ochoty na seks, powiedz o tym swojemu partnerowi. Spróbuj wytłumaczyć mu, co czujesz. A może przypomnicie sobie narzeczeńskie czasy i wrócicie do randek w parku i kolacji przy świecach?

5. Czy w ostatnich miesiącach ciąży unikać seksu, bo stosunek może wywołać przedwczesny poród?

Takie zagrożenie istnieje jedynie w ciąży wysokiego ryzyka. Jeżeli twoja ciąża przebiega prawidłowo, nie masz powodu do obaw. Jeśli jednak nosisz w sobie więcej niż jedno dziecko, cierpisz na niewydolność szyjki macicy (przedwcześnie skraca się i rozwiera) lub kiedyś urodziłaś przed terminem, lepiej ograniczcie się do przytulania i romantycznych spacerów.

6. Czy to prawda, że gdy ciąża jest przenoszona, to można poród wywołać przez seks?

Niektórzy lekarze uważają, że tak. Podczas orgazmu w organizmie kobiety wydziela się oksytocyna, wywołująca skurcze macicy. Poza tym w spermie znajdują się prostaglandyny, które powodują rozwieranie się szyjki macicy. Oczywiście działa to dopiero wtedy, gdy na poród rzeczywiście już czas. Nie ma na to niezbitych dowodów, ale zawsze warto spróbować. To z pewnością przyjemniejsze niż kroplówka z oksytocyną.

7. Może to dziwne, ale mam teraz większą ochotę na seks niż przedtem.

Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo i nie masz większych dolegliwości, to takie uczucie jest zupełnie normalne. Wywołane zmianami hormonalnymi przekrwienie i wrażliwość pochwy oraz zwiększona wrażliwość piersi sprawia, że wiele kobiet częściej i szybciej osiąga orgazm. Nie bez znaczenia jest także świadomość, że można kochać się bez obaw przed niechcianą ciążą.

8. Mój partner nie chce się ze mną kochać. Zwykle to on inicjował grę miłosną, a teraz nie ma na to ochoty. Dlaczego?

Być może podświadomie obawia się, że skrzywdzi ciebie albo dziecko. Niektórym mężczyznom trudno zaakceptować partnerkę jednocześnie jako kochankę i przyszłą matkę. Zdarza się, że zainteresowanie seksem słabnie z powodu zmian w wyglądzie kobiety. Koniecznie porozmawiajcie o tym. Wzajemne wyjaśnienie, jak się czujecie i czego się obawiacie, może wam pomóc. Nowa sytuacja jest trudna nie tylko dla ciebie, twój partner także ją przeżywa. Może się zdarzyć, że z powodu stresu na razie nie będzie w stanie się kochać.

9. Jaka pozycja jest najlepsza?

Spróbujcie poeksperymentować z różnymi pozycjami. Nawet jeśli nie uda wam się znaleźć tej najwygodniejszej dla was obojga, to poszukiwania też mogą być przyjemne. Poza tym zostają wam jeszcze pocałunki, przytulanie, głaskanie, a także wzajemne pieszczoty.

TEN FRAGMENT POKAŻ MĘŻOWI!

Drogi Panie, teraz, gdy twoja dziewczyna jest dwiema osobami w jednym i robi się nawet dwa razy większa, kochaj ją w dwójnasób. Przynoś jej kwiaty i mów, że jest piękna. Bądź bardzo tolerancyjny. Postaraj się zrozumieć jej niechęć do seksu, gdy męczą ją mdłości czy bolą plecy. Poszukaj innych niż dotychczas sposobów na znalezienie wspólnej radości w łóżku. Ona będzie matką, ale nadal jest twoją żoną. Rozkwita teraz pełnią kobiecości. Zastanów się, czy to, co w niej najbardziej kochasz, to szczupła talia, czy może jednak coś innego.

Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi lekarzy:

Czy w czasie stosunku nie zrobimy dziecku krzywdy? Ostatnio po stosunku miałam niewielkie krwawienie. Czy to się zdarza? Czy stosunek może być przyczyną poronienia? Brak ochoty na seks w ciąży - czy to normalne? Czy to normalne, że w ciąży mam większą ochotę na seks niż przedtem? Czy seks w ostatnich miesiącach ciąży może wywołać przedwczesny poród?

Mój partner nie chce się ze mną kochać w ciąży. Dlaczego?

Jaka pozycja w ciąży jest najlepsza?

Czy można uprawiać seks, gdy pojawia się rozwarcie?

Chcesz wiedzieć więcej o przebiegu ciąży? Zapytaj

Więcej o:
Copyright © Agora SA