1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Ciąża bliźniacza

Zbyt dużo szczęścia naraz! - zawołała z niezadowoleniem moja pacjentka, gdy na badaniu USG okazało się, że będzie miała bliźnięta. Przy następnej wizycie stwierdziła jednak z dumą: "Jestem w stanie podwójnie błogosławionym".
Bliźniaki rodzą się raz na 80 porodów

Kobiety zawsze ze zdumieniem i niedowierzaniem przyjmują wiadomość, że noszą w sobie bliźniaki. Jak dochodzi do tego, że w jednej macicy równocześnie rozwijają się dwa życia?

Dwa w jednym

Zygota, powstała z zapłodnionego jaja, dzieli się na kolejne komórki. Jeśli na bardzo wczesnym etapie podziałów rozdzielą się one na dwie grupy, z których każda zacznie rozwijać się oddzielnie, powstają bliźnięta jednojajowe.

Dlaczego pojedyncza zygota zaczyna się nagle rozwijać "dwutorowo", do końca nie wiadomo. Jedno jest pewne - bliźnięta jednojajowe zawsze są identyczne (muszą więc być tej samej płci), gdyż ich komórki zawierają taki sam zestaw genów. Może się też zdarzyć, że organizm kobiety wytworzy dwie komórki jajowe w jednym cyklu. Jeśli obie zostaną zapłodnione przez plemniki, powstaną wtedy bliźnięta dwujajowe.

Uważa się, że występowanie bliźniąt dwujajowych to cecha rodzinna przenoszona po kądzieli. Nadprodukcja komórek jajowych ma też związek z pewnymi zaburzeniami hormonalnymi lub może być wynikiem pobudzania owulacji przy leczeniu niepłodności. Wiele ciąż bliźniaczych powstaje wskutek zapłodnienia in vitro, gdy do macicy wszczepia się więcej zarodków w nadziei, że choć jeden z nich prawidłowo się rozwinie.

Bliźnięta dwujajowe są podobne do siebie w tym samym stopniu co zwyczajne rodzeństwo, gdyż ich materiał genetyczny nie jest identyczny. Oczywiście mogą być różnej płci.

W Polsce bliźniaki rodzą się mniej więcej raz na 80 porodów (dwujajowe niemal dwa razy częściej niż jednojajowe).

Twoje szanse na bliźnięta rosną, jeśli:

•  sama jesteś jednym z bliźniąt;

•  wśród twego rodzeństwa są bliźniaki;

•  raz już urodziłaś bliźnięta;

•  leczyłaś się na bezpłodność;

•  długo stosowałaś hormonalne środki antykoncepcyjne i dopiero niedawno je odstawiłaś;

•  masz ponad 35 lat.

Więcej nie znaczy lepiej

Ciąża mnoga niesie ze sobą większe ryzyko wystąpienia:

•  tzw. łożyska przodującego, powodującego groźne krwawienia;

•  nadciśnienia wywołanego ciążą i jego powikłań (gestoza);

•  przedwczesnego porodu (trzy czwarte ciąż mnogich kończy się przed spodziewanym terminem).

Jeśli nosisz pod sercem dwoje dzieci, możesz czuć się szczególnie zmęczona. W 30. tygodniu ciąży będziesz ważyć tyle, ile mama jednego malucha tuż przed porodem. Twój organizm jest bardzo obciążony.

Jak najwięcej wypoczywaj. W środku dnia przyda ci się leżakowanie. Dasz odpocząć zmęczonym nogom. Poza tym w pozycji horyzontalnej zwiększa się przepływ krwi przez łożysko, maluchy są więc lepiej odżywione i dotlenione.

Staraj się trzymać prosto i jak najmniej stać (twój kręgosłup jest podwójnie przeciążony).

Zadbaj o dietę. Dobrze odżywiaj swoje bliźniaki (twoje zapotrzebowanie na żelazo, witaminy i inne składniki jest większe niż "pojedynczych" mam), ale jednocześnie staraj się nie przytyć nadmiernie. Spróbuj zrezygnować ze słodyczy i zbędnych tłuszczów.

Zapisz się do szkoły rodzenia już w 20.-24. tygodniu. Bliźniaki zwykle rodzą się wcześniej niż pojedyncze dzieci.

Czekają cię częstsze wizyty u ginekologa i badania USG. Możliwe, że kilka ostatnich tygodni przed wyznaczonym terminem rozwiązania będziesz musiała spędzić w szpitalu. Nie licz na poród w domu, to byłoby zbyt niebezpieczne - zarówno dla dzieci, jak i dla ciebie.

Poród pod specjalnym nadzorem

Poród drogami natury jest możliwy, jeżeli pierwszy maluch ułożony jest główkowo, a drugi miednicowo lub oba są w położeniu główkowym (w innych przypadkach lekarze wykonują cesarskie cięcie). Trwa zwykle tak samo długo jak poród pojedynczy. Nieco dłuższa bywa jedynie faza parcia. Niestety, zbyt duże rozciągnięcie włókien mięśniowych często powoduje, że skurcze są słabe i nieskoordynowane. Trzeba je wspomagać kroplówką z oksytocyny i stale kontrolować. Możliwe więc, że zostaniesz podłączona do monitora i nie będziesz mogła spacerować podczas skurczów.

Lekarze zawsze starają się, by poród odbył się siłami natury. I pierwsze z bliźniąt rodzi się zwykle w ten sposób. Z drugim jest gorzej. Wbrew pozorom, wcale nie ma łatwiejszej drogi na świat. Czasem trzeba mu pomóc kleszczami, a nawet wykonać cesarskie cięcie.

Na ogół jednak kilka minut po narodzinach pierwszego dziecka, zaczynają się nowe skurcze parte, i mniej więcej po 20 minutach rodzi się drugi maluch.

Klasycznie lub futbolowo

Pierwsze dni po porodzie będą bardzo trudne. Powrót do dobrej formy trochę potrwa. Możesz dłużej i obficiej krwawić, a także boleśniej odczuwać obkurczanie się macicy. Karmienie piersią sprawi ci pewnie trochę kłopotów. Ale nie rezygnuj. Karmienie dwojga dzieci jednocześnie jest możliwe (choć trudne). Możesz mieć wrażenie, że maluchy są przy piersi niemal bez przerwy. I nic dziwnego. Przystawianie ich na przemian zajmuje od 12 do 15 godzin na dobę.

Spróbuj karmić oba maluchy jednocześnie. Jednego możesz trzymać pod jedną pachą, a drugiego pod drugą (ich nóżki będą za twoimi plecami) - jest to tzw. pozycja futbolowa. Albo ułożyć dzieci klasycznie (ciałka będą wtedy skrzyżowane przed tobą). Inny wariant to jeden maluch w pozycji klasycznej, a drugi pod pachą.

Jeśli z jakichś powodów zrezygnowałaś z karmienia naturalnego, nie obwiniaj się i nie zamartwiaj. Na butelce wychowało się tysiące zdrowych niemowląt. Spróbuj raczej znaleźć dobre strony tej sytuacji. Piersią mogłaś karmić tylko ty, teraz może to robić także mąż, babcia czy starsza córka.

Pomoc potrzebna od zaraz

Opieka nad dwojgiem noworodków jest niezwykle wyczerpująca. W pierwszych tygodniach będziesz potrzebowała pomocy. Zwłaszcza że masz jeszcze dom na głowie.

Poproś męża, by wziął w tym czasie urlop. Angażuj go do przewijania maluchów, kąpania, spacerów. W nocy wstawajcie do dzieci na zmianę.

Jeśli mąż nie może ci za bardzo pomóc, na pierwsze trudne tygodnie ściągnij do siebie mamę, siostrę lub teściową.

Nie wstydź się prosić o pomoc. Naprawdę jej potrzebujesz. Babcię, która przyszła popatrzeć na wnuczęta, bez skrupułów wyślij z nimi na spacer. Gdy chce cię odwiedzić koleżanka, poproś, by po drodze kupiła warzywa na obiad. Przyjaciółka wpadła na plotki? A może rozmawiając z tobą, uprasuje pieluchy?

Spisz na kartce listę rzeczy, które są ci potrzebne, i sprawy, w których potrzebujesz pomocy. Gdy zadzwoni ktoś z pytaniem, co może dla ciebie zrobić, będziesz miała gotową odpowiedź.

Jeżeli was na to stać, zatrudnij, choćby na krótko, opiekunkę, która wspomoże cię w pielęgnowaniu maluchów. Nawet godzina czy dwie dziennie będą dla ciebie dużym wytchnieniem. A może taniej będzie wynająć kogoś, kto pomoże ci w pracach domowych (posprząta, ugotuje, zrobi pranie)?

Załóż dziennik pokładowy i w dwóch tabelkach zapisuj wszystko, co dotyczy maluchów. Dzięki temu będziesz miała czarno na białym, kiedy Ola ostatnio jadła, kiedy Wojtuś zrobił kupkę i jak długo spali oboje. I to, co wydawało się nie do opanowania, okaże się całkiem proste.

Ciocie i kuzynki, które koniecznie chcą zobaczyć maluchy, poproś, żeby zamiast grzechotki czy śpiochów kupiły bliźniakom po paczce pieluszek jednorazowych (są dość drogie, a bardzo ułatwiają życie). A poza tym sama sobie nie utrudniaj życia. Jeśli musisz gotować obiad, wybieraj potrawy, których przygotowanie nie wymaga zbyt dużo wysiłku. Zrezygnuj z noszenia ubrań, które trzeba prać ręcznie. Nie prasuj tego, czego nie musisz. Na jakiś czas daj sobie spokój z robieniem generalnych porządków. Niemyte przez kilka miesięcy okna wprawdzie nie wyglądają najlepiej, ale nie ma to teraz żadnego znaczenia.

Statystyki wykazują, że bliźniaki dwujajowe rodzą się prawie dwa razy częściej niż jednojajowe, a częstość ich narodzin jest różna w różnych krajach. Na przykład w niektórych prowincjach Chin bliźnięta przychodzą na świat niezwykle rzadko, za to w Nigerii dość często. Ciekawe jest, że odsetek bliźniąt jednojajowych we wszystkich krajach jest niemal jednakowy i wynosi ok. 0,4 procenta.

Bliźniaki rodzą się raz na 80 porodów

Więcej o: