50-letnia Janet Jackson potwierdza, że jest w ciąży! Czy późne macierzyństwo spodoba się i Polkom? ROZMOWA

Kobiety 50 plus rodzą dzieci. Swojego pierwszego dziecka oczekuje 50-letnia Janet Jackson, która na łamach magazynu "People" swoją ciążę skomentowała słowami: "Dziękujemy Bogu za to błogosławieństwo". Czy bardzo późne macierzyństwo jest/będzie trendem nad Wisłą?

Ciąża w szóstej dekadzie życia kobiety nadal budzi spore kontrowersje, zdziwienie, zakłopotanie, a nawet zgorszenie. Z lek. Anną Piekarz-Adamczyk, specjalistką w dziedzinie ginekologii i położnictwa, rozmawiamy o tym, czy 50-latka może naturalnie zajść w ciążę, jak medycyna kobietom w kwiecie wieku ułatwia uzyskanie ciąży i czy na polskich porodówkach można już spotkać matki 50 plus.

Joanna Biszewska: Kobieta zachodzi spontanicznie w ciążę w okolicach 50-tych urodzin. Może tak się wydarzyć?

Lekarz Anna Piekarz-Adamczyk: - Taka sytuacja jest praktycznie niemożliwa. U kobiety po 40 roku życia szanse na naturalne zajście w ciążę wynoszą max. 5 proc. Po 50-tce są one jeszcze mniejsze. Wynika to z fizjologicznych zmian zachodzących w ciele kobiety, określanych jako perimenopauza. Żeńskie gonady produkują coraz mniejszą ilość hormonów, potem kobieta wchodzi w okres menopauzy, gdzie następuje ustanie cyklu miesiączkowego. Nie dochodzi do owulacji, uwolnienia komórki jajowej, a co za tym idzie, ustaje okres rozrodczy kobiety. Średni wiek menopauzy to 51 lat.

Ale jest in vitro, dzięki temu zabiegowi kobiety mogą rodzić w coraz późniejszym wieku.

- Większość ciąż kobiet 50 plus to wynik zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, gdzie plemniki łączą się z komórką jajową poza macicą, a następnie embrion wprowadzany jest do ciała kobiety. Takich ciąż jest coraz więcej.

Również na polskich porodówkach?

- Zdecydowanie tak. Choć w Polsce są to mniejsze liczby niż na Zachodzie. Wynika to być może z innego podejścia do kwestii późnego macierzyństwa. U nas wciąż jest ono uważane za temat kontrowersyjny.

Statystyki GUS sprzed dwóch lat podają, że w Polsce kobiety w wieku 50 plus urodziły 7 dzieci. W Stanach Zjednoczonych (za Centers for Disease Control and Prevention) liczba urodzeń kobiet w wieku 50-54 między 2000 a 2013 rokiem wzrosła o ponad 165 proc. W roku 2000 było to 255 urodzeń, zaś w 2013 już 677.

CIĄŻA W OKOLICACH PIĘĆDZIESIĄTKI? ZOBACZ W GALERII ZDJĘĆ, KTO ZDECYDOWAŁ SIĘ NA PÓŹNE MACIERZYŃSTWO>>>

W polskich klinikach przybywa pacjentek 50 lat?

- Tak. Ich ciąże są efektem zapłodnienia in vitro, gdzie dawczyniami komórek jajowych są młodsze kobiety. Przypadku kobiety w tym wieku, która zaszła w ciążę z własnych jajeczek, nie mieliśmy.

Czy skrajnie późna ciąża to zawsze ciąża wysokiego ryzyka?

- Zgadza się. Okres ciąży najlepiej znosi się pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Organizm kobiety w dojrzałym wieku z natury nie jest przystosowany do macierzyństwa, po 35. roku życia płodność znacząco spada, występuje większe ryzyko powikłań, komplikacji m.in. poronień i przedwczesnych porodów. Między 40 a 50 rokiem życia z kolei istnieje ryzyko wad wrodzonych. Dlatego też w trakcie takiej bardzo późnej ciąży należy być pod ścisłą kontrolą lekarza, który czuwa nad jej bezpiecznym przebiegiem.

A jak znoszą ciąże takie późne przyszłe mamy?

- Nie najgorzej. W 2012 roku opublikowano badania, które pokazały, że samopoczucie i kondycja kobiet po 50 roku życia, które urodziły dzięki dawstwu jajeczek, były porównywalne do zdrowia młodszych mam. Niemniej jednak, tak późna ciąża to ryzyko dla zdrowia kobiety, wzrasta m.in. prawdopodobieństwo powikłań takich jak nadciśnienie, cukrzyca ciążowa czy stan przedrzucawkowy. Ten ostatni to niebezpieczne powikłanie ciąży, które objawia się m.in. wysokim ciśnieniem krwi i ryzykiem powikłań narządowych.

Jakie dzieci rodzą pięćdziesięciolatki?

- Najczęściej są to zdrowe dzieci. U takich pacjentek wykorzystywane są komórki jajowe młodszych kobiet, maleje więc potencjalne ryzyko chorób genetycznych.

Powinno cię również zainteresować: Odwlekasz decyzję o dziecku? Kalkulator płodności pokazuje, jak maleją twoje szanse na jedno, dwójkę i trójkę

Późnych matek będzie coraz więcej?

- Tak, pewna tendencja uwidaczniająca późne macierzyństwo jest widoczna. Wynika to zapewne z przemian kulturowych, cywilizacyjnych, zmiany myślenia u kobiet, które wbrew choćby presji społecznej, na dzieci decydują się wtedy, kiedy naprawdę czują się gotowe. Wynika to także z rozwoju technologii, które takich ciąży nie wykluczają.

Kobiety z pierwszych stron gazet, które zachodzą w późną ciążę, wyznaczają trendy w macierzyństwie?

- Coraz częściej za takimi decyzjami stoi przykład innych, często znanych kobiet, które rodziły w okolicach 50 roku życia m.in. Halle Berry (47), Gwen Stefani (44) czy ostatnio piosenkarka Janet Jackson (50), która jest w pierwszej ciąży. Macierzyństwo jest wyjątkowym przeżyciem i nie każda kobieta chce być matką adopcyjną. Bywa i tak, że po opuszczeniu domu przez już dorosłe dzieci, kobiety ponownie decydują się na ciążę. Jest to wybór, który należałoby uszanować.

Halle Berry swoje drugie dziecko urodziła przed 47 urodzinami. Aktora utrzymuje, że jej ciąża nie była wynikiem in vitroHalle Berry swoje drugie dziecko urodziła przed 47 urodzinami. Aktora utrzymuje, że jej ciąża nie była wynikiem in vitro Halle Berry (Life/Broadimage / Life/Broadimage) Halle Berry (Life/Broadimage / Life/Broadimage)

Jakie są jeszcze powody, dla których kobiety decydują się na tak późną ciążę?

- Niektóre chcą mieć dzieci z kolejnego małżeństwa, inne nie były gotowe, by zostać matkami wcześniej. To sprawa bardzo indywidualna i osobista. Czasem planowanie potomstwa przypada na wiek dojrzały, bo tak naprawdę to "ostatni dzwonek", aby myśleć o takim rozwiązaniu. Każdy pacjent ma wolność wyboru. Bez względu jednak na przyczyny późnego rodzicielstwa i wiek pacjentki, kobieta powinna mieć dostęp do jak najlepszej opieki lekarskiej. Rolą lekarza jest to, aby wyjaśnić pacjentce korzyści i ryzyko związane z tą sytuacją, a w przypadku ciąży pomóc jej przejść przez ten czas bezpiecznie oraz otoczyć ją profesjonalną opieką.

Niektórzy powiedzą, że ciąża po pięćdziesiątce jest wbrew naturze.

- Czy wbrew naturze? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Kobiety decydując się na taką ciążę, poza pewnym ryzykiem natury medycznej, ryzykują choćby tym, że właśnie ktoś powie "to wbrew naturze", że będą stygmatyzowane lub oceniane. Jednak natura, nasz organizm nie zawsze jest w zgodzie z naszymi pragnieniami.

Lekarz Anna Piekarz-Adamczyk jest specjalistą w dziedzinie ginekologii i położnictwa z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

Zobacz wideo

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Więcej o:
Copyright © Agora SA