Kompleksowa wyprawka dla dziecka: co niezastąpione, co można kupić później, co zbędne? [PORADNIK]

Wyprawkę najlepiej dopasować do potrzeb swoich i dziecka. Od czego zacząć? W naszym poradniku wszystko o wyprawce dla maluszka.

Wyprawka: intuicja i doświadczenie

Oczekując na pierwsze dziecko wyprawkę kompletowałam z listą wydrukowaną z internetu. Przy drugim byłam już mądrzejsza o doświadczenie. Wiedziałam, że body wkładane przez głowę w pierwszych tygodniach życia dziecka to pomyłka, że pajacyki zapinane z tyłu też się nie sprawdzają. Kaftaniki rolują się na plackach, a na odparzenia najlepsza jest zwykła mąka ziemniaczana. Karmiąc piersią nie skorzystałam z podgrzewacza do butelek i nie nakrywałam dziecka piękną kołderką, bo urodzony latem, spał w bezpiecznym, cienkim śpiworku. Kiedy umieściłam na Facebook'u na funpage'u Edziecka prośbę do mam, aby napisały o wyprawce jaką przygotowały dla swoich dzieci, co się sprawdziło, co okazało zbędę, chętnie podzieliłyście się swoim doświadczeniem. I tak jak przypuszczałam, każda z nas ma inne upodobania, zwyczaje, przyzwyczajenia. Jak zatem skomponować wyprawkę dla dziecka? Najlepiej kierować się własną intuicja. Na początek zaopatrzyć się w rzeczy niezbędne, a jak już urodzi się dziecko, wówczas zgromadzić brakujące elementy wyprawki. Przedstawiamy listę rzeczy wyprawki dla dziecka, a także opinie mam. Co trzeba mieć, a co można kupić później. Same wybierzcie co wam najbardziej pasuje.

Wyprawka dla dziecka: garderoba

W pierwszych trzech miesiącach życia, kiedy maluszek przede wszystkim śpi i je, podstawą garderoby są śpioszki, body i pajacyki. Najważniejsze aby były uszyte z miękkiej bawełny, bez dodatków sztucznych materiałów, bez zamków błyskawicznych, bez aplikacji podszytych sztywnym materiałem, bez gumek uciskających brzuszek. Inwestowanie w sukienki z falbankami, koszule z kołnierzem i mankietami to zbędny wydatek. Tego typu ubranka zakłada się raz na 5 minut do zdjęcia. Ubranka skompletowane w ramach wyprawki powinny być luźne, wygodne i najlepiej kiedy są używane. Pachnące nowością rzeczy ze sklepu nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. W bawełnie mogą znajdować się chemikalia przeznaczone do zabijania szkodników żyjących na bawełnie. Ubranka wyprane kilkanaście razy są przyjaźniejsze dla skóry dziecka. Rozmiar pierwszych ubranek to indywidualna sprawa. Na USG w ostatnich tygodniach ciąży lekarz orientacyjnie poda wagę dziecka. Jeśli zapowiada się bardzo duże dziecko (ponad 4 kg), prawdopodobnie ubranka w rozmiarze 56. okażą się małe i wyprawką noworodka rozpoczniecie od rozmiaru 62. Dla dzieci o wadze 3,5 - 3,8 kg najlepiej przygotować ubranka w rozmiarze 56. Dla nieco mniejszych dzieci (ok 3 kg) czy wcześniaków (mniej niż 3 kg) standardowe ubranka w rozmiarze 56 mogą okazać się duże. Wówczas sprawdzą się te w rozmiarze 50, 52, a nawet 48 jeśli dziecka urodziło się z wagą poniżej 2,5 kg. Kompletując wyprawkę dla dziecka myśl zestawami.

Co może się przydać?

 

- 4-6 sztuk body z długim rękawem (najlepsze są te zapinane na napy tzw. zapięcia kopertowe)

 

- 4-6 sztuk body z krótkim rękawkiem (sprawdzają się w przypadku dzieci urodzonych latem)

 

- 4-6 sztuk kaftaników (ten element garderoby najlepiej sprawdza się w przypadku dzieci urodzonych zimą, jako koszulka po body)

 

- 4-6 sztuk pajacyków (kombinezon ze stopami). Najpraktyczniejsze będą rozpinane z przodu i po wewnętrznej stronie nogawek

 

- 2-4 sztuk pośpiechów. Przypominają luźne rajstopy i są zestawiane z body lub kaftanikiem.

 

- dwie cienkie bawełnianie czapeczki

 

- dwie czapeczki z nausznikami osłaniające uszy i czoło (dla zimowych dzieci)

 

- 6-8 sztuk bawełnianych skarpetek bez ściągaczy

 

- 2 sztuki bawełnianych rękawiczek, tzw. niedrapek

 

- jeden sweterek

 

- kombinezon zimowy, ciepły śpiwór dla dziecka urodzonego zimą

 

- polarowy pajacyk rozpinany w kroku i z przodu na całej długości

 

- 10 sztuk pieluszek tetrowych

 

- 5 sztuk pieluszek flanelowych

 

- 5 sztuk bawełnianych śliniaczków (niezastąpione jeśli dziecko dużo ulewa)

 

- różek. W pierwszych tygodniach życia dziecka różek bywa ułatwieniem dla rodziców, którzy nie do końca wiedzą, jak podnieść i nosić dziecko

Wyprawka dla dziecka, garderoba: rady mam

Katarzyna Z.: Pieluszki tetrowe to najlepszy wynalazek jaki powstał. Do wycierania buzi, przykrywania czy osłaniania od słońca, a teraz do przytulania przy zasypianiu zamiast pluszaka.

Izabela R.: Polecam bluzeczki zapinane na boczku i dużą ilość skarpetek bo małej zakładałem zamiast niedrapek na rączki. Lepiej się trzymały. Przydały się rożki, kocyki, do otulenia malucha.

Aga M.: pieluchy tetrowe są niezastąpione, przydają się też podkłady higieniczne do przewijania, mieszczą się w torebce, zabezpieczają przed zabrudzeniem przewijaków, kanap.

Iga M.: Body i spodenki tylko te rozpinane w kroku.

Justyna S.: A ja polecam pieluszki bambusowe, szczególnie latem. Np. w samochodzie, w nosidełku lub wózku pod główkę. Dużo lepiej chłoną wilgoć niż pieluchy tetrowe.

Ania O.: Tylko rozpinane body i kaftaniki na bokach! Żadnych przez głowę, dziecko nie płacze jak ubieramy i serce mi nie pęka.

Monika B.: Body tak, kaftaniki nie. Zsuwają się, przesuwają, odkrywają brzuszek, niepraktyczne!

Karolina K.: Za zbędne uważam ubranka "wyjściowe" czyli jakieś suknie z tiulami z milionami kokardek czy też mini garniturki. To jest niepraktyczne i niewygodne dla malucha.

Sylwia R.: Nie trzeba koniecznie kupować wszystkich rzeczy nowych. Warto popytać rodzinę i znajomych, czy nie mają ubranek do oddania po starszych już dzieciach albo kupić ubranka używane w internecie np. na dzieciociuszek.pl

Wyprawka dla dziecka: pielęgnacja i higiena

Kompletując wyprawkę dla dziecka najlepiej kierować się zasadą: im mniej, tym lepiej. Producenci kuszą atrakcyjnymi przedmiotami, to nie oznacza, że trzeba je wszystkie mieć. Wanna na stelażu nie sprawdzi się w małym mieszkaniu. Co więcej, wanny tego typu są zazwyczaj małe i już po kilku miesiącach okazują się nieużyteczne. Dzieci bardzo szybka rosną! Niemowlak nie potrzebuje też tony kosmetyków. Przy odpowiedniej pielęgnacji można ograniczyć je do minimum. Dzieci mają bardzo wrażliwą skórę i w praktyce może okazać się, że na większość z zakupionych kosmetyków mogą mieć uczulenie. Wybierając pierwsze kosmetyki dla maluszka warto zwracać uwagę na ich skład. Im krótsza lista składników, tym lepiej. Staraj się wybierać jak najbardziej naturalne produkty. Mąka ziemniaczana z powodzeniem radzi sobie z odparzeniami, a odrobina oliwy dodana do kąpieli nawilży delikatną skórę dziecka. Z zakupem wielorazowych pieluszek dobrze poczekać aż dziecko się urodzi. Wówczas zadecydujecie czy macie energię i czas na dodatkowe obowiązki związane z praniem.

Co może się przydać?

 

- przewijak

 

- chusteczki nasączane mleczkiem lub oliwką do wycierania pupy

 

- maść ochronna (lub krem) do pupy

 

- pieluszki jednorazowe - na początek 2 opakowania różnych firm (żeby zobaczyć, co najbardziej odpowiada tobie i dziecku). Możesz też wybrać pieluszki wielorazowego użytku

 

- wanienka. Dobre są zwykłe, nieprofilowane, im większa, tym lepsza

 

- wiaderko do kąpania dziecka. Alternatywa dla wanienki. Zajmuje mało miejsca, wygodne w użyciu. Dziecko w wiaderku czuje się tak, jakby było w brzuchu mamy, nie marznie bo jest zanurzone niemal po szyję

 

- termometr do wody

 

- płatki kosmetyczne do mycia buzi

 

- sól fizjologiczna do przemywania oczu (kilka fiolek)

 

- płyn do kąpieli lub mydło, najlepiej w płynie z wygodnym dozownikiem

 

- duży miękki ręcznik (3 szt.)

 

- miękka szczotka do włosów (jeśli dziecko urodzi się z gęstymi włosami)

 

- aspirator do nosa lub ewentualnie gruszka z miękką końcówką

 

- waciki nasączone spirytusem do przemywania pępka (10 szt.)

 

- nożyczki do obcinania paznokci z zaokrąglonymi końcami

Wyprawka dla dziecka, pielęgnacja i higiena: rady mam

Mama sama: Pieluchy wielorazowe - kompletna porażka: drogie, wymagają zachodu, czasu, niewygodne.

Monika N.: U mnie sprawdziła się niania elektroniczna, przewijak. Bez niego nie wyobrażam sobie ubierania dziecka.

Izabela Anna K.: Dla mnie niezbędna zawsze jest chusta do noszenia, pieluszki wielorazowe i duża ilość śliniaków, takich co to rzeczywiście ślinę łapią.

Natalia M.: Przewijaka nie używałam, wszystko odbywało się na kanapie.

Anna B.: Żadnych kremów i oliwek nie kupowałam. Miałam jeden krem, który był używany naprawdę raz na jakiś czas. Do kąpieli delikatny płyn, który nie wysusza skóry. Pojemnika na pieluchy nie kupowałam, ale folijki owszem.

MałGosia: Przewijak jest bardzo wygodny ale w zasadzie zbędny. Moje dziecko mając 5 miesięcy było tak ruchliwe że nie mogliśmy już go używać z obawy przed spadnięciem.

Dori L.: Respirator do noska rewelacja.

Iga M.: Nie używamy mokrych chusteczek. Pupę myjemy wodą ciepłą i wacikami po każdym przewijaniu (woda w miseczce).

Wyprawka dla dziecka: sen

Wybór łóżeczka to duże przeżycie. Można zdecydować się na to tradycyjne ze szczebelkami, dostawiane do łózka rodziców (wygodne dla karmiącej mamy), albo nie kupować wcale. W pierwszych miesiącach życia dziecko może spać w wiklinowym koszu, kołysce, gondoli lub z rodzicami. Można nabyć specjalny materacyki z podwyższonymi bokami, na których układa się dziecko. Taki wynalazek zabezpiecza malca przed ewentualnym przygnieceniem. Do dziecięcego łóżeczka warto dobrać dobry materac np. kokosowy. Materac powinien być dość twardy, dziecko nie może się w niego zapadać. Musi też być dobrze dopasowany do łóżeczka.

Co może się przydać?

 

- łóżeczko z materacem

 

- dwa prześcieradła z miękkiej bawełny oraz dwie poszewki na kołderkę

 

- kołdra lub śpiworek (cieńszy na lato, cieplejszy na zimę) Cienka kołderka nie powinna stwarzać zagrożenia dla dziecka, w tą grubszą noworodek może się zakopać.

 

- flanelowa pieluszka do podkładania pod buzię, kiedy dziecko śpi

 

- cienki kocyk

 

- grubszy polarowy kocyk

 

- smoczek, o ile macie w planach go używać

Wyprawka dla dziecka, sen: rady mam

Kinga J.: Hitem podczas pierwszych miesięcy życia małego była karuzela która usypiała maluszka podczas kolek w 5 minut.

Anna I.: Rożek jest u nas zwinięty w wałeczek, podpiera małemu plecki, żeby lepiej leżał na boczku. Polecam poduszki kliniki, dziecko leży wyżej i ma ułatwione oddychanie.

Adrianna S.: Dla nas jedną z ważniejszych rzeczy okazała się poduszka z pestkami wiśni na kolki do podgrzewania w mikrofali. Jako jedyna ratowała nas podczas kolki a używaliśmy wszystkiego.

Agnieszka B.: Na początku przy obu chłopcach niezastąpione okazały się ciepłe kocyki i rożek bo byli bardzo drobni i wiecznie zmarznięci.

Anna B.: Do rzeczy pomocnych, ale nie niezbędnych, polecam monitor oddechu. Mój syn to wcześniak, urodził się z wagą 1,400 kg. Nie przespałabym spokojnie żadnej nocy, gdyby nie ten monitor. Zresztą do dziś używamy, tylko jako nianię.

Alicja G.: Łóżeczko z szufladą dobra sprawa nawet dla rocznego dziecka bo to etap wchodzenia do środka;-)

Anna D.: Smoczek można kupić później, jeśli okaże się niezbędny.

Wyprawka dla dziecka: spacer, poza domem

Zdrowe dzieci, szczególnie te urodzone latem, od pierwszych tygodni życia można najpierw werandować w wózku, a po kilku dniach wyruszyć na pierwszy, krótki spacer. Gondola wózka w pierwszych miesiącach życia maluszka może zastąpić łóżeczko. Ważne, aby była obszerna, a stelaż wózka dobrze amortyzował wstrząsy. Dobry wózek to ważny element wyprawki ale też spory wydatek. Wśród rodziców panuje zwyczaj pożyczania lub odsprzedawania wózków. Niektóre mamy nie kupują wózka, bo przygodę z nowo narodzonym rozpoczynają od chusty. I tak można.

Co może się przydać?

 

- głęboki wózek z torbą

 

- chusta do noszenia dziecka

 

- kocyk lub śpiworek do wózka

 

- fotelik samochodowy - kołyska (najlepiej taki, który można wpiąć do stelaża wózka)

 

- krem ochronny do buzi

 

- parasolka do wózka

 

- przeciwdeszczowa folia ochronna do wózka

Wyprawka dla dziecka, spacer, poza domem: rady mam

Agnieszka N.: Ja jeszcze dodam chustę do noszenia. Zaczęliśmy jej używać w drugim miesiącu i okazało się, że najmniej potrzebnym zakupem był ten najdroższy czyli wózek.

Marta J.: Ja radzę umiar. W dzisiejszych czasach wszystko można kupić od ręki, na miarę potrzeb, a nie na zapas. Szkoda pieniędzy na obstawianie się przedmiotami i sprzętami.

Wyprawka dla dziecka: przybory do karmienia dla dziecka i mamy

Mamy zamierzające karmić mlekiem modyfikowanym powinny zainwestować w zestaw butelek do karmienia, sterylizator (używa się go przez pierwsze 3. miesiące życia dziecka) i podgrzewacz do butelek. W ekonomicznej wersji i sterylizator i podgrzewacz można zastąpić garnkiem z wodą. Mamy karmiące piersią mogą zainwestować w dwa, trzy biustonosze do karmienia (z miękkiej bawełny, bez fiszbin), wkładki laktacyjne (przydają się w pierwszych miesiącach po porodzie) laktator ręczny lub mechaniczny. Wiele mam nie używa laktatora, potrafi ręcznie odciągać mleko, wszystko jest kwestią wprawy. Czasami przydaje się maść na brodawki, ale można ją kupić w momencie kiedy pojawi się problem podrażnionych sutków. Wiele mam chwali długą poduchę w kształcie litery C, którą podczas karmienia można się owinąć i uzyskać podparcie dla ramion. Warto pytać zaprzyjaźnione mamy czy mają taką na zbyciu.

Wyprawka dla dziecka, przybory do karmienia dla dziecka i mamy: rady mam

Marta W.: Szkoda kasy na: różek, podgrzewacz i butelki. Chyba że mama planuje karmić mm to wtedy lepiej się zaopatrzyć.

Alicja J.: Mi się bardzo przydała poduszka do karmienia piersią:)

Justyna H.: Rzeczy typu: Laktator, smoczek, butelki można dokupić potem.

Olga Z.: U nas podgrzewacz i laktator akurat się bardzo sprawdziły ale to już chyba kwestia indywidualna. Każdy musi sprawdzić na sobie co się przyda, a co nie. Ale to już zazwyczaj po fakcie się okazuje.

Joanna K.: Laktator i butelki (łatwiej w ściągniętym mleku dziecku podać np. lekarstwo, sprawdzi się też dla mam, które nie siedzą w domu 24/h).

Ewa M.: Zbędny podgrzewacz do butelek (jak karmicie mm to wystarczy termos z gorącą wodą i dzbanek z chłodną wodą), sterylizator moim zdaniem też (nie kupiłam, do mycia butelek starczy wrzątek z termosu).

Katarzyna L.: Laktator bardzo mi się przydał gdy miałam nawał pokarmu, a córka nie chciała jeść. Później odciąganie ręczne szło mi zdecydowanie sprawniej. Z zakupem sprzętu typu laktator, podgrzewacz itp. wstrzymałabym się do czasu, aż ten sprzęt będzie rzeczywiście potrzebny.

Beata S.: Karmiłam do szóstego miesiąca, potem dla mnie niezbędny był podgrzewacz, w którym miałam cały czas ciepłą wodę i tylko dosypywałam mm. Córka budziła się kilka razy w nocy, więc nie wyobrażam sobie za każdym razem z termosu wlewać ciepłą i zimną wodę.

Wyprawka dla dziecka: umiar i rozsądek ponad wszystko

Przed narodzinami dziecka najlepiej zatroszczyć się o niezbędne rzeczy wchodzące w skład wyprawki (ubranka, przybory do pielęgnacji) a po narodzinach, kiedy poznacie swoje dziecko i własne potrzeby, zdecydujecie czy maluszek potrzebuje karuzeli nad łóżeczko, bujaczka, chusty. Garderobę też można uzupełnić już po narodzinach. Może np. okazać się, że dziecko dużo ulewa i trzeba je przebierać kilka razy dziennie. Nie warto też zagracać mieszkania. Jeśli przez pierwsze miesiące planujecie spać z dzieckiem w tym samym pokoju, zastanówcie się, co wygodniej wam będzie tam zmieścić: łóżeczko czy może wiklinowy kosz? A może nic, bo decydujecie się na współspanie (przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa). Zadbajcie o to, aby w sypialnie dziecka zachować trochę przestrzeni. Noworodki lubią być noszone na rękach, szczególnie gdy dręczy je kolka. Kącik dla maluszka najlepiej urządzić tak, aby wszystko co potrzebne, było w zasięgu ręki. I pamiętajcie, noworodek do szczęścia potrzebuje przede wszystkim bliskości i czułości rodziców! Gromadzenie wyprawki to jeden z najprzyjemniejszych momentów w życiu przyszłych rodziców. Cieszcie się nim i powodzenia!

Copyright © Agora SA