Naczynia z problemami

Ma je w czasie ciąży niemal co druga kobieta. Mogą mieć różną postać, od niegroźnych krwawień z nosa przez dokuczliwe żylaki. Pocieszające jest, że dolegliwości zwykle mijają po porodzie.

Zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży, sprzyjają powstawaniu żylaków. To skutek działania progesteronu, hormonu podtrzymującego ciążę, który powoduje rozluźnienie ścian naczyń i ich poszerzenie. Dzięki temu krew o zwiększonej w czasie ciąży objętości ma się gdzie pomieścić, ale z drugiej strony sprzyja to rozdęciu żył w ich słabszych miejscach. Ponadto, z powodu wzrostu objętości, krążąca w naczyniach krew wywiera większy nacisk na ich ściany.

W drugiej połowie ciąży powiększająca się macica dodatkowo utrudnia odpływ krwi z dolnych części ciała, prowadząc do dalszego poszerzania się naczyń tej okolicy.

Żylaki i pajączki

Żylaki występują u jednej trzeciej kobiet będących w pierwszej ciąży, a u ponad połowy w kolejnych ciążach.

Przyczyną powstawania żylaków jest nadmierne rozciąganie ścian naczyń żylnych przez płynącą w nich krew. Ponieważ w dolnych partiach ciała krew musi przeciwdziałać sile grawitacji i płynie pod górę, żyły wyposażone są w zastawki, które zapobiegają cofaniu się krwi. Jeśli zastawki nie zamykają się prawidłowo, krew spływa do splotów żylnych w nogach, odbycie, sromie i tworzy tam rozdęcia.

Ogromne znaczenie ma tu czynnik genetyczny. Jeśli twoja mama ma żylaki, ty też musisz liczyć się z tym, że się wcześniej czy później pojawią.

Zwykle pierwszym objawem żylaków jest uczucie ciężkości, dyskomfort i pobolewanie w podudziach, tak zwany zespół niespokojnych nóg. Następnie pojawiają się sinawe pogrubiałe naczynia widoczne lub wyczuwalne przez skórę. Na skórze nad żylakami mogą wystąpić przebarwienia, wylewy i zasinienia. Żylaki mogą swędzieć lub boleć, zwłaszcza po dłuższym siedzeniu lub staniu.

Pajączkami nazywa się pękanie i poszerzenie delikatnych powierzchownych naczyń żylnych. W przeciwieństwie do żylaków, które mogą dawać powikłania, jest to raczej problem estetyczny.

Zakrzepica żylna

Najgroźniejszym powikłaniem żylaków jest powstanie w ich miejscu zakrzepicy, czyli skrzepu krwi, który zatyka naczynie i uniemożliwia jej przepływ. (Sprzyja temu wzrost krzepliwości i lepkość krwi w czasie ciąży). Kawałek takiego skrzepu może oderwać się i płynąc z prądem krwi zatkać naczynie w innych narządach, na przykład w płucach. Dlatego zakrzepicy nie wolno lekceważyć. Objawia się ona silnym bólem i zaczerwienieniem wzdłuż żyły lub żylaka oraz obrzękiem jednej nogi. Nie zwlekaj z natychmiastową wizytą u lekarza, jeśli zauważysz u siebie takie objawy, zwłaszcza gdy dołączy się do nich uczucie duszności. Zakrzepica wymaga kuracji zastrzykami zmniejszającymi krzepliwość krwi.

Hemoroidy

Hemoroidy, inaczej zwane guzkami krwawniczymi, to żylaki odbytu. Przyczyny ich powstawania są podobne jak żylaków podudzi. W przypadku hemoroidów dochodzą jeszcze do nich częste zaparcia. Hemoroidy można zobaczyć lub wyczuć jako niewielkie poduszkowate wybrzuszenia przy odbycie. Objawy hemoroidów to bóle i krwawienia przy oddawaniu stolca. Ciąża powoduje powstawanie hemoroidów i nasila już istniejące. Najbardziej jednak sytuacja pogarsza się po porodzie. Wskutek parcia hemoroidy zazwyczaj się powiększają i staja się bardziej dokuczliwe. Na szczęście potem dość szybko się cofają.

Drobne kłopoty z drobnymi naczyniami

W czasie ciąży borykamy się również z mniejszymi problemami naczyniowymi. Powszechne jest nasilenie problemów z cerą skłonną do pękania drobnych naczyniek. Wiele kobiet skarży się na krwawienia z dziąseł przy myciu zębów i na krwawienia z nosa. Po porodzie wskutek parcia niektóre kobiety mają przez jakiś czas pęknięte drobne naczyńka na białkach oczu. Żeby tego uniknąć, postaraj się przeć z zamkniętymi oczami, a całą energię parcia kierować w dół, a nie w policzki.

Środki zaradcze

Jeśli zauważysz u siebie objawy nasuwające podejrzenia kłopotów z naczyniami, powiedz o tym lekarzowi, który zaleci odpowiednie leczenie. Dobrym sposobem na wzmocnienie ścian naczyń jest przyjmowanie roślinnego preparatu Cyclo3Fort oraz Rutinoscorbinu. Oba te leki są nieszkodliwe dla płodu, podobnie jak kosmetyki do cery z problemami naczyniowymi. Można też pić napar z kasztanowca i skrzypu polnego.

Na hemoroidy pomagają czopki lub kremy, na przykład Posterisan lub ProctoGlyvenol. Przy skłonności do żylaków podudzi dobrze jest nosić specjalne rajstopy przeciwżylakowe. Kupuje się je w aptece, a wkłada przed wstaniem z łóżka. Ulgę przynosi też smarowanie nóg kremami z kasztanowcem lub z heparyną. Są one dostępne w aptekach bez recepty. Masaż łydek powinien być wykonywany "w kierunku serca". Przy bardziej nasilonych zmianach lekarz może przepisać silniejsze leki. Operacje oraz zabiegi skleroterapii, czyli zamykania żylaków, trzeba odłożyć na czas po zakończeniu ciąży i karmienia.

Najlepiej zapobiegać

Jeśli masz rodzinną skłonność do żylaków, powinnaś od początku ciąży robić wszystko, by im zapobiec. Staraj się nie przytyć więcej niż 12-15 kg. A poza tym:

* unikaj długiego stania, siedzenia na niskich krzesłach, przegrzewania się;

* nie noś obcisłych podkolanówek ani butów na obcasach;

* nie korzystaj z sauny, nie opalaj się;

* chodź na spacery, gimnastykuj się, pływaj;

* poruszaj nogami, gdy musisz długo siedzieć;

* bierz zimne prysznice nóg;

* w czasie odpoczynku układaj nogi wysoko;

* w przypadku wątpliwości udaj się po poradę do chirurga naczyniowego i na badanie dopplerowskie żył;

* idź szybko do lekarza, jeśli noga, na której są żylaki, nagle spuchnie i zacznie boleć lub sinieć.

Więcej o:
Copyright © Agora SA