Infekcje intymne u ciężarnych

Infekcje okolic intymnych - to przypadłość niemal tak częsta jak katar. Ale w przeciwieństwie do kataru nie można ich po prostu przeczekać, tylko trzeba leczyć. Szczególnie w czasie ciąży.

Okolice intymne są szczególnie narażone na zakażenia. Wynika to z ich budowy, funkcji i zmian hormonalnych. Pochwa to doskonałe miejsce dla życia drobnoustrojów. Zamieszkują ją na co dzień dobroczynne dla nas pałeczki kwasu mlekowego, które produkują kwas mlekowy i zakwaszają środowisko pochwy, dzięki czemu inne bakterie nie mogą się tu namnażać. Ale w pochwie bytują także grzyby - gdy organizm jest osłabiony, mogą one się uaktywnić i spowodować infekcję. Można tu także spotkać bakterie, które mogą być potencjalnie groźne, jak gronkowiec złocisty, czy paciorkowiec.

Widoczne zmiany

U każdej dojrzałej kobiety normalna wydzielina z pochwy różni się w poszczególnych okresach cyklu miesiączkowego. Składa się na nią śluz z szyjki macicy (szczególnie obfity w czasie jajeczkowania), złuszczone komórki ścian pochwy i wydzielina z gruczołów przedsionkowych. Zazwyczaj jest ona biaława lub przejrzysta, po wyschnięciu żółtawa, o lekko kwaśnym zapachu, śliska w dotyku. Niepokojącym objawem jest zmiana zapachu i wydzieliny. Brzydki zapach, towarzyszące mu swędzenie i zaczerwienienie zewnętrznych narządów płciowych, zmiana koloru na zielonkawy lub konsystencji na przypominającą wyglądem twarożek są objawami infekcji dróg rodnych.

Uwaga, ciąża!

W czasie ciąży, częściej wykrywa w narządach rodnych się grzyby. Łatwiej też dochodzi do ich uaktywnienia. Niemal połowa przyszłych mam miewa grzybicę. Sprzyjają temu warunki panujące w drogach rodnych w czasie ciąży.

Wzrasta wtedy poziom estrogenów w organizmie kobiety i stężenie glikogenu w śluzówce pochwy. Odczyn pochwy zamiast kwaśnego, zaczyna być zbliżony do zasadowego, co sprzyja namnażaniu się grzybów. Rozwojowi infekcji dróg rodnych sprzyjają również ciążowe zmiany w układzie odpornościowym. Takie infekcje mogą mieć swoje niebezpieczne następstwa.

To właśnie infekcja dróg rodnych jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego i przedwczesnego porodu.

W czasie ciąży dziecko jest chronione przed drobnoustrojami zamieszkującymi organizm matki - jest zanurzone w płynie owodniowym, który wraz z błonami płodowymi stanowi barierę oddzielającą nieskażone środowisko dziecka od zainfekowanych dróg rodnych matki. Jeśli jednak, na skutek infekcji, dojdzie do pęknięcia błon płodowych, drobnoustroje z pochwy przedostają się do wnętrza macicy, do płynu owodniowego, a tym samym do organizmu dziecka. Dlatego w czasie ciąży nie wolno zwlekać z leczeniem infekcji pochwy i nie wolno leczyć jej samemu.

Na początku ciąży poproś lekarza o pobranie ogólnego posiewu z dróg rodnych, a przed porodem przypomnij o posiewie w kierunku paciorkowca Streptococcus agalactiae.

Jeśli lekarz przepisze ci antybiotyk, proś zawsze o dodatkowy dopochwowy lek przeciwgrzybiczy .

Bakterie i inni Zapalenie pochwy wywołują bakterie, rzęsistek, grzyby i chlamydie.

Zapalenie bakteryjne wywołują zwykle bakterie beztlenowe. Główne objawy to upławy z niemiłym "rybim" zapachem, świąd, pieczenie sromu. Przeczytaj więcej o uciążliwych infekcjach wywołanych przez escherichia coli .

Zapalenie rzęsistkowe wywołuje pierwotniak rzęsistek pochwowy. Zwykle osiedla się w pochwie, w cewce moczowej lub w pęcherzu moczowym. Do zakażenia może dojść podczas seksu, ale także przez wspólne używanie ręczników, przyborów do mycia, czy na basenie. Objawami rzęsistkowicy są pieniste zielonkawe upławy o nieprzyjemnym zapachu oraz pieczenie, świąd i podrażnienie błony śluzowej pochwy i warg sromowych.

Grzybicę wywołują drożdżaki, najczęściej Candida albicans. Mogą być przenoszone drogą płciową, ale u mężczyzn zwykle zakażenie nie daje objawów. Źródłem zakażenia mogą być także ręczniki, mydła, kostiumy kąpielowe. Pierwszym objawem jest swędzenie i ból pochwy oraz warg sromowych a także gęste, białawe upławy. Zakażenia grzybicze najczęściej nękają nas latem, gdy jest ciepło i częściej korzystamy z kąpieli i obcych łazienek. Często też zdarza się grzybica po leczeniu antybiotykami. Grzybicy sprzyja też przyjmowanie hormonów sterydowych i tabletek antykoncepcyjnych.

Chlamydie są rodzajem bakterii, wywołują bardzo częste, lecz rzadko rozpoznawane infekcje dróg moczowych i narządów płciowych. Zarazić się nimi można głównie przez kontakty seksualne. Są groźne głównie dlatego, że dają mało objawów, co najwyżej pieczenie przy oddawaniu moczu i dyskomfort w drogach rodnych. Nieleczona chlamydioza zaś może prowadzić do zapaleń przydatków i miednicy. Ich skutkiem mogą być zrosty grożące potem niepłodnością lub ciążą pozamaciczną. Chlamydię można wykryć za pomocą badań laboratoryjnych lub dostępnych w aptekach testów.

Leczenie wszystkich tych zakażeń polega na przyjmowaniu leków doustnych i globulek lub kremów dopochwowych. Najlepiej, by leki były dobrane na podstawie wykonanego posiewu bakteriologicznego i antybiogramu, stwierdzającego, na jaki lek dane bakterie lub grzyby są wrażliwe. Leczyć trzeba zarówno kobietę, jak i jej partnera.

Powszechne ale groźne

Mało jest kobiet, które choć raz w życiu nie cierpiały na infekcje okolic intymnych. Niestety wiele z nas czeka, aż choroba sama minie, lub stara się pomóc sobie domowymi sposobami. Wynika to ze skrępowania, niewiedzy lub braku czasu. Można w ten sposób ogromnie sobie zaszkodzić i doprowadzić do tego, że choroba stanie się bardzo zaawansowana. Zakażenie pochwy może przybrać postać ostrą, wieloogniskową, może przenieść się na szyjkę macicy, cewkę moczową, macicę i przydatki. Przewlekłe zapalenie przydatków jest chorobą bardzo trudną do wyleczenia i może prowadzić do niepłodności.

Jeśli upławy, świąd, pieczenie, ból utrzymują się przez kilka dni lub często nawracają, nie warto zwlekać, trzeba iść do lekarza.

Higiena na co dzień

By uniknąć zakażeń intymnych trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę osobistą (choć infekcje zdarzają się także kobietom, które nie popełniają tu żadnych błędów). Podmywać się warto dwa razy dziennie, najlepiej przy użyciu bieżącej wody i specjalnych płynów do higieny intymnej. Do podmywania nie używajmy gąbek i myjek, w których mogą mieszkać bakterie. Mycie i osuszanie powinno się wykonywać od przodu do tyłu, by nie przenosić do pochwy bakterii z okolic odbytu. Oczywiście konieczny jest osobny ręcznik. Uwaga, zarówno niedostateczna jak i nadmierna higiena okolic intymnych jest dla nich niekorzystna. Zbyt częste podmywanie się może spowodować wypłukiwanie naturalnej flory bakteryjnej zapewniającej ochronę przed bakteriami chorobotwórczymi. Częste kąpiele w pachnących płynach mogą podrażniać i wywoływać reakcje alergiczne. W czasie ciąży higiena okolic intymnych wygląda tak samo.

Raz w miesiącu

Krew wypływająca z macicy w czasie miesiączki jest czysta. W pochwie jednak wywołuje ona niekorzystne zmiany. Zmienia kwaśne środowisko pochwy na zasadowe, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Jest też dobrą pożywką dla bakterii, które rozmnażają się w niej bardzo szybko, co może sprzyjać infekcji. Warto w tym czasie zadbać o staranną higienę okolic intymnych a przede wszystkim o częstą zmianę podpasek. Trzeba je wymieniać co najmniej 5-6 razy na dobę, nawet przy małym krwawieniu i przy każdej wymianie się podmywać. Uwaga, stosowanie tamponów, które zatrzymują krew w pochwie, może sprzyjać infekcjom. Warto używać ich tylko sporadycznie i często zmieniać.

To może pomóc

Jeżeli masz skłonności do infekcji:

nie używaj tamponów,

zamiast mydła podmywaj się płynami do higieny intymnej (Laktacyd, Clinicway, Tantum Rosa)

unikaj profilaktycznych irygacji i płukanek pochwy,

starannie wybieraj czyste baseny pływackie,

noś bawełnianą bieliznę, często zmieniaj wkładki higieniczne

nie używaj płynów do kąpieli ani perfumowanego papieru toaletowego.

używaj ziół do pielęgnacji intymnych okolic np.: Vagosan, Vagolavit, Femonisept, Prokto-żel

Przeczytaj też: infekcja pochwy

Więcej o:
Copyright © Agora SA